1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Filmy o U-bootach z I w. św.

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 6 • Strona 1 z 1

Filmy o U-bootach z I w. św.

Postprzez Korvettenkapitan » 09.10.04, 18:04

Witam.

Czy ktoś może wie, skąd zassać takie klasyki (często nieme) jak "U-9: Kapitanleutnant Weddigen", czy jakieś inne?

Byłbym bardzo wdzięczny...

Pozdrawiam.
Korvettenkapitan
Korvettenkapitän
 
Tonaż: 436.000 BRT

Dołączył(a): 21.01.04, 22:15
Lokalizacja: Nad Bałtykiem

Re: Filmy o U-bootach z I w. św.

Postprzez ObltzS » 10.01.16, 20:49

Witam !

Kilka informacji o filmie, który nie jest bezpośrednio związany z U-Bootami, ale ma z nimi ścisły związek, to flim niemy zatytułowany "Q-Ships", gatunek dramat wojenny prod. Wlk. Brytania. Reżyseria : Geoffrey Barkas i Michael Barringer. Premiera filmu 25.06.1928 r. Czas trwania filmu 78 minut.

Pomysł scenariusza do filmu pochodził bezpośrednio od kpt. Harolda Auten'a, który w okresie I w. ś. dowodził jednym ze statków Q-Ships (Stockforce) i za swe czyny wojenne został odznaczony Krzyżem Wiktorii. Po wojnie napisał on książkę o służbie na statkach-pułapkach „Q Boat Adventures”. Doradcą technicznym podczas opracowywanych dla filmu scen walk zakamuflowanego statku handlowego z U-Bootami był inny kapitan RN Gordon Campbell.
Ze strony niemieckiej doradcą odnośnie działań niemieckich okrętów podwodnych oraz stosowanej przez nie taktyki walki był jeden z byłych dowódców U-Bootów z okresu I w. ś. Oblt.z.S. Hermann Rohne, który jako ostatni dowodził okrętem UC 20 (typ UC II) w okresie 19.06.1919 – 29.11.1918, który operował na M. Śródziemnym.

Statki-pułapki (Q-Ship) były jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic brytyjskiej Admiralicji. Ich celem było zachęcenie i sprowokowanie U-Bootów do wypłynięcie na powierzchnię i zaatakowania ich w położeniu nawodnym poprzez ostrzał z broni pokładowej. Była to jedyna szansa na skuteczne zniszczenie bądź poważne uszkodzenie z bliskiej odległości zaskoczonego U-Boota.
Film pokazuje druzgocącą przewagę niemieckich okrętów podwodnych nad flotą handlową Brytyjczyków oraz próbami zaradzenia w pierwszym okresie olbrzymich strat (prawie 12 statków dziennie) – do czasu wynalezienia hydrofonów oraz wprowadzenia konwojów statki-pułapki były jedyną próbą powstrzymania nieograniczonej działalności U-Bootwaffe.
Dodatkową wartością jest autentyczny udział w scenach filmu kpt. H. Auten'a oraz niektórych członków jego dawnej załogi, którą dowodził.
Film ten należy dzisiaj niewątpliwie uznać za zbeletryzowaną formę mającą cechy dokumentu, która próbowała opowiedzieć o mało jeszcze wówczas znanych epizodach pierwszej wojny światowej na morzu i wkładu załóg statków-pułapek w zwycięstwo Anglii na morzu.

http://www.uboat.net/wwi/men/commanders/270.html
http://www.grapevinevideo.com/q-ships.html
http://malcolmlowryatthe19thhole.blogspot.com/2011/01/q-ships-review-new-york-times-september.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.704.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Filmy o U-bootach z I w. św.

Postprzez Jatzoo » 12.01.16, 19:44

Wspomnę tylko, że książka ta (Q Boat Adventures) została wydana przez Finnę (http://www.ubootwaffe.pl/recenzje/ksiaz ... ki-pulapki).

PS. Trochę się poznęcałem w recenzji, więc nie wiem czy brak oceny to niedopatrzenie, czy też zabrało mi skali ujemnej ;-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.326.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Re: Filmy o U-bootach z I w. św.

Postprzez ObltzS » 12.01.16, 20:19

Witam !

Jatzoo napisał :
Trochę się poznęcałem w recenzji(...)

Uważam Jacku, że wspomnienia napisane przez autentycznych uczestników tamtych zdarzeń, jak dla mnie maja ten walor, że oprócz faktów, dat i opisów akcji potrafią oddać faktyczne zaangażowanie ich uczestników a także klimat minionych czasów. To chyba jest przewagą osobistych wspomnień nad najlepszą nawet monografią naukową - ale wspomnienia (jak chyba każde zresztą) obarczone są czasem brakiem obiektywizmu i właściwych proporcji w oddaniu i przedstawieniu całokształtu opisywanych zdarzeń i sytuacji. Niemal każde one (spisane i opublikowane wspomnienia) oddają często osobisty stosunek do minionych zdarzeń.
Dzisiaj na pewno wszyscy jesteśmy mądrzejsi o wiedzę (tę prawdziwą i udokumentowaną) jaka wyewoluowała po minionych stu latach i potrafimy w oparciu o liczną przedmiotową literaturę wyrobić sobie właściwy ogląd i osąd tak samych zdarzeń jak biorących w nich udział ludzi.
Jednak wspomnienia takie są swoistym dokumentem minionych lat i śladem, jaki zawsze po sobie pozostawia historia ...

Pzdr - ObltzS.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.704.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Filmy o U-bootach z I w. św.

Postprzez quarvus » 09.03.19, 17:32

W kwestii filmów dok.:
Serial: "Wojna o morza" (odc. 2): "Bitwa z u-bootami"
I Wojna Światowa
Data: 25.02.2019, 23:15 - 0:15
TVP Historia
Opis:
Przez wieki Royal British Navy walczyła na południowych wodach, przeciwko swoim tradycyjnym wrogom, Francji i Hiszpanii. Ale w pierwszych latach XX wieku wszystko się zmieniło. Nowe zagrożenie było na północnym wschodzie, ponieważ Niemcy zbudowały potężną nową flotę - rozpoczął się wyścig zbrojeń. W programie unikalna perspektywa wydarzeń i doświadczeń, które pomogłyby rozstrzygnąć wynik pierwszej wojny światowej.


Muszę przyznać, że obejrzałem jeden z wątków tego odcinka ze szczególnym zaciekawieniem. Mowa była o wystawieniu przez Admiralicję brytyjską ogromnej zapory minowej przeciwko u-bootom ciągnącej się od Szkocji i Orkadów do północnej Norwegii. Nie pamiętam dokładnych dat, ale przedsięwzięcie było tak ogromne, że posłużono się wsparciem USA, które sfinansowało i wyprodukowało kilka tysięcy specjalnych min, które następnie przekazano Wielkiej Brytanii. W filmie pokazano rekonstrukcje graficzne przestrzenne zapory minowej z uwzględnieniem głębokości dna na poszczególnych odcinkach. Jak skrupulatnie obliczono, za ogromną cenę dolarów (nie zapamiętałem za ile) udało się na zaporze zniszczyć tylko 5 u-bootów. Podano ich nazwy i położenie wraków. O ile dobrze zrozumiałem, jednym z elementów tej zapory minowej był system minowej ochrony podejść do Scapa Flow, który był oparty o nasłuch i zdalnie odpalane miny (po kablu). W filmie pokazano jak zatonął ostatni zniszczony u-boot w I wojnie światowej: UB116, który właśnie na tej zaporze minowej wysadzono (w filmie pokazano, że stało się to właśnie celowo, po przechwyceniu hydroakustycznym) w dniu 28 X 1918 roku.
Najczęściej podaje się (U-boat net), że UB116 wpadł po prostu na minę. Zaciekawiło mnie to, że na Orkadach zbudowano tak zaawansowany system minowy z hydronamiernikami, jak zasugerowano w tym filmie dokumentalnym...
Chociaż jest pewien trop - w angielskiej Wikipedii (hasło: SM UB 116) podaje się:
Sunk by remote-controlled mine 28 October 1918 at 58°50′N 3°4′W.

A jako źródło tej informacji podana jest publikacja:
Gröner, Erich; Jung, Dieter; Maass, Martin (1991). U-boats and Mine Warfare Vessels. German Warships 1815–1945. 2. Translated by Thomas, Keith; Magowan, Rachel. London: Conway Maritime Press. ISBN 0-85177-593-4.

Określenie "remote-controlled" oznacza właśnie "zdalnie sterowane".
quarvus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 116.000 BRT

Dołączył(a): 14.12.07, 12:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Filmy o U-bootach z I w. św.

Postprzez quarvus » 04.08.19, 17:40

W uzupełnieniu do poprzedniego postu:

Min w zaporze było 75 000 - w większości wyprodukowanych w USA.
Koszt: 200 mln USD.
Animatorem projektu zapory minowej Orkady-Stavanger był ówczesny zastępca sekretarza stanu ds. marynarki - Franklin Delano Roosefelt.

W tym filmie prawie połowę czasu poświęcono dokładnej analizie sprawy zatonięcia na zachód od Orkadów krążownika HMS Hampshire z lordem Kitchenerem na pokładzie idącym do Rosji. Stało się to w 1916 roku na minach postawionych przez U75.
quarvus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 116.000 BRT

Dołączył(a): 14.12.07, 12:07
Lokalizacja: Poznań


Posty: 6 • Strona 1 z 1

Powrót do I Wojna ŚwiatowaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron