1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-147 Typ IID

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-147 Typ IID

Postprzez Brodołak » 24.08.07, 13:53

U 147 Typ IID

Stocznia: Deutsche Werke AG, Kiel-Gaarden
Nr zamówienia: 276
Zamówienie: 25.09.1939
Położenie stępki: 10.04.1940
Wodowanie: 16.11.1940
Wcielenie do służby: 11.12.1940
Nr pocztowy: M 19 049

Przebieg służby:
11.12.1940 - 19.12.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
20.12.1940 - 01.02.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolny)
01.02.1942 - 02.06.1941 - 3 Flotylla U-bootów, La Pallice (okręt bojowy)
02.06.1941 - Zatopiony na północny - zachód od Irlandii (pozycja 56.38N, 10.24W) przez niszczyciel HMS Wanderem i korwetę HMS Periwinkle.

Dowódcy:
11.12.1940 - 04.04.1941 - KL Reinhard Hardegen
05.04.1941 - 02.06.1941 - OL Eberhard Wetjen

Odbyte patrole bojowe: 3

Zatopione/uszkodzone/uznane za stracone statki handlowe: 2 (6.145 ton)/1 (4.996 ton)/1 (2.491 ton)

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

09.02.1941 U 147 pod dowództwem Reinharda Hardegena wypłynął z bazy w Kiel, by tydzień później 16 lutego wpłynąć do bazy w Bergen.

Patrol 1 (22.02.1941 - 12.03.1941)
22.02. U 147 pod dowództwem Reinharda Hardegena wypłynął z bazy w Bergen, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych, Szetlandów i Orkadów. W dniu 2 marca Reinhard Hardegen zatopił o godzinie 22:12 w kwadracie marynarki AM 3353, marudera z konwoju HX-109, norweski frachtowiec Augvald (4.811 ton). W dniu 12.03. U 147 wpłynął do bazy w Kiel, kończąc trwający ponad dwa i pół tygodnia patrol.

Patrol 2 (16.04.1941 - 11.05.1941)
16.04. U 147 pod dowództwem Eberhard Wetjen wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych, Szetlandów i Orkadów. W dniu 27 kwietnia Eberhard Wetjen zatopił o godzinie 02:42 w kwadracie marynarki AM 2264 norweski frachtowiec Rimfakse (1.334 ton). W dniu 3 maja U 147 bezskutecznie próbował nawiązać kontakt z wykrytym przez bliźniaczy U 143 konwojem OB-317. W dniu 11.05. U 147 wpłynął do bazy w Bergen, kończąc trwający ponad trzy i pół tygodnia patrol.

Patrol 3 (24.05.1941 - 02.06.1941)
24.05. U 147 pod dowództwem Eberhard Wetjen wypłynął z bazy w Bergen, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Kanału Północnego. W dniu 31 maja Eberhard Wetjen storpedował i ciężko uszkodził marudera z konwoju HX-127, brytyjski frachtowiec Gravelines (2.491 ton). Na skutek tego ataku brytyjska jednostka przełamała się na pół, część rufowa zatonęła, natomiast część dziobową, która utrzymała się na powierzchni odholowana do Zatoki Kames koło portu w Clyde, gdzie osadzono ją na mieliznę. Badająca statek komisja uznała, że remont jednostki jest nieopłacalny i uznawała ją za straconą. W dniu 2 czerwca U 147 storpedował i uszkodził płynący w konwoju OB-329, belgijski frachtowiec Mokambo (4.996 ton). Kontratakujące okręt eskorty konwoju w postaci brytyjskiego niszczyciela HMS Wanderer i korwety HMS Periwinkle, odnalazły i zatopiły wraz z całą załogą okręt Eberharda Wetjena.

Członkowie załogi U 147 polegli w dniu 02.06.1941 (W kolejności alfabetycznej):
Bachmann Martin OMaschMt 22.09.1916
Braun Karl MaschOGfr 23.06.1919
Czech Hubert MechMt 21.07.1918
Dietz Peter Mtr 26.06.1922
Döll Georg FkMt 26.06.1917
Ehrhardt Alfred MtrOGfr 15.01.1919
Fritzsche Georg MtrGfr 06.01.1921
Geschke Kurt MtrOGfr 05.03.1920
Grafers Johannes OMasch 28.02.1907
Hamisch Ernst-August Lt..ing 27.02.1917
Horn Erich MaschMt 28.01.1918
Koch Helmut MechGfr 03.03.1921
Moritz Hans MaschMt 02.06.1919
Müller Heinrich MaschOGfr 15.03.1920
Müller Karl-Heinz Lt.z.S 11.01.1920
Rickmers Magus MaschGfr 15.07.1919
Ripper Friedrich BtsMt 10.01.1917
Rohr Fritz MaschGfr 25.07.1920
Rosenkranz Helmut OMaschMt 14.08.1918
Rühmann Reinhold FkOGfr 11.04.1920
Schäfer Herbert FkGfr 07.12.1920
Schulz Herbert ObGfr 28.10.1919
Schulze Heinrich OStrm 11.11.1911
Weidemaier Walter Btsm 23.01.1915
Werner Erich MaschMt 27.02.1917
Wetjen Eberhard OLt.z.S 18.12.1914

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim - Der U-boot Krieg 1939-1945 Tom II - Der U-boot Bau auf Deutschen Werften.
Rössler Eberhard - Vom Orginal zum Modell: U-boottyp II - Die Einbäume
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ II



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości