1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-139 Typ IID

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-139 Typ IID

Postprzez Brodołak » 13.07.07, 17:09

U-139 Typ IID

Stocznia: Deutsche Werke AG, Kiel-Gaarden
Nr zamówienia: 268
Zamówienie: 25.09.1939
Położenie stępki: 20.11.1939
Wodowanie: 28.06.1940
Wcielenie do służby: 24.07.1940
Nr pocztowy: M 05 132

Przebieg służby:
24.07.1940 - 03.10.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
04.10.1940 - 30.04.1941 - 21 Flotylla U-bootów, Pillau (okręt szkolny)
01.05.1941 - 21.06.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolny)
22.06.1941 - 31.07.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt bojowy)
01.08.1941 - 02.05.1945 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolony)
02.05.1945 - Zatopiony przez własną załogę w śluzie Readera w bazie w Wilhelmshaven, w ramach Operacji Regenbogen.


Dowódcy:
24.07.1940 - 20.12.1940 - OL Robert Bartels
21.12.1940 - 05 .10.1941 - OL Horst Elfe
06.10.1941 - 17.05.1942 - OL Heinz-Konrad Fenn
18.05.1942 - 30.06.1942 - OL Albert Lauzemis
01.07.1942 - 30.09.1942 - KL Helmut Sommer
01.10.1942 - 06.09.1943 - OL. Richard Böttcher
07.09.1943 - 27.12.1943 - OL Hubertus Korndörfer
28.12.1943 - 03.07.1944 - OL Günther Lube
04.07.1944 - 02.05.1945 - OL Walter Kimmelmann

Odbyte patrole bojowe: 2

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

16.07.1941 U 139 pod dowództwem Horsta Elfe wypłynął o godzinie 11:07 z bazy w Oxhöft, by sześć dni później 22 lipca wpłynąć o godzinie 07:43 do bazy w Windau.
23.07.1941 U 139 pod dowództwem Horsta Elfe wypłynął o godzinie 19:52 z bazy w Windau, do której powrócił jeszcze tego samego dnia.

24.07.1941 U 139 pod dowództwem Horsta Elfe wypłynął o godzinie 02:15 z bazy w Windau, do której powrócił jeszcze tego samego dnia

Patrol 1 (29.07.1941 - 18.08.1941)
29.07. U 139 pod dowództwem Horsta Elfe wypłynął o godzinie 23:12 z bazy w Windau, by zgodnie z rozkazem atakować radziecką żeglugę i radzieckie jednostki u wybrzeży Estońskiej S.R.R. i Zatoce Fińskiej. W dniu 18.08. U 139 wpłynął o godzinie 18:12 do bazy w Stormelö, kończąc trwający prawie trzy tygodnie patrol.

Patrol 2 (28.08.1941 - 31.08.1941)
28.08. U 139 pod dowództwem Horsta Elfe wypłynął o godzinie 18:12 z bazy w Stormelö, by zgodnie z rozkazem atakować radziecką żeglugę i radzieckie jednostki u wybrzeży Estońskiej S.R.R. i Zatoce Fińskiej. W dniu 31.08. U 139 wpłynął o godzinie 13:11 do bazy w Oxhöft/Gotenhafen, kończąc trwający ponad trzy dni patrol.


Uwagi:
a.) Po wojnie wrak U 139 wydobyto i pocięto na złom.

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay "Hitlera Wojna U-bootów" tom I
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ II



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości