1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Jürgen Oesten żyje do tej pory !

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 7 • Strona 1 z 1

Jürgen Oesten żyje do tej pory !

Postprzez piechcik » 06.08.08, 23:47

Witam!
Jürgen Oesten był dowódcą trzech okrętów podwodnych:

* U-61 od 12 sierpnia 1939 do 28 lipca 1940.
Odbył 8 patroli, służąc na okręcie przez 131 dni.
* U-106 od 24 września 1940 do 19 października 1941.
Odbył 3 patrole, służąc na okręcie przez 182 dni.
* U-861 od 2 września 1943 do 8 maja 1945.
Odbył 2 patrole, służąc na okręcie przez 252 dni.


19 zatopionych statków o łącznym tonażu 101.741 ton

Mimo ze ma już grubo powyżej 90 lat żyje do tej pory. (O jego śmierci nic nie wiem więc zakładam ze jeszcze żyje)

Do tej pory żyłem w przekonaniu ze już nie ma żyjących kapitanów. A teraz miłe zaskoczenie... Ile jeszcze jest dowódców którzy żyją do dziś??
piechcik
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 12.02.07, 19:55

Postprzez ObltzS » 18.08.08, 19:42

Witaj piechcik !
Chłopie, na miłość boską - nie zaśmiecaj forum takimi "rewelacjami". Zadałeś konkretne pytanie :
Do tej pory żyłem w przekonaniu ze już nie ma żyjących kapitanów. A teraz miłe zaskoczenie... Ile jeszcze jest dowódców którzy żyją do dziś??

zatem pozwól, że jeden z moderatorów [niżej podpisany] udzieli Tobie odpowiedzi :
1. Mamy na Forum [w dziale "Nie związane ..."] ogólny temat pod nazwą : uboat.net, który swego czasu założył Brodołak, gdzie każdy z nas, w miarę swoich możliwości i ochoty, może informować pozostałe koleżeństwo o zmianach czy też nowych tematach, jakie pojawiły się na tej właśnie witrynie, która jest powszechnie [czyli Europa i świat] uznawana za wiarygodne źródło informacji o U-Bootwaffe [zarówno tej z okresu I w. św. jak i ostatniej, której szefował sam Wielki Lew].
2. Ponieważ staram się przynajmniej co dwa dni zaglądać na tę stronę, mam zatem pewien pogląd, co do kwestii związanych z nowymi tematami, nowym podziałem czy też modernizacją już istniejących tematów. I bardzo chętnie dzielę się z pozostałymi Kolegami tymi informacjami, że dnia ... wprowadzono na tej witrynie zmianę czy kolejną nowość. I tak w dn. 01.05.2008 zamieściłem kolejny post o takiej treści :
Witam !
Ulubiona witryna wielu forumowiczów uboat.net od dnia wczorajszego zreorganizowała sekcję zawierającą dane dowódców U-Bootów.
Wprowadzono nowy podział, wyodrębniając z bogatej ogólnej listy nazwisk tych dowódców, którzy zmarli po zakończeniu wojny - nowy spis [i jak zapewniają administratorzy będzie on na bieżąco uaktualniany] rozpoczyna się na dniu 13 maja 1945 r. i kończy wpisem z br. roku [Hans-Georg Hess : 29.03.'08]. Lista ta obejmuje już ponad 300 nazwisk i jak podają administratorzy dane osobowe będą rozbudowywane, by listy te były jak najbardziej kompletne.
Obecnie cały zbiór nazwisk odnoszący się do wszystkich dowódców U-Bootów obejmuje aż 874 [!] nazwiska, z czego 574 zestawienia dotyczą danych tych dowódców okrętów, którzy zginęli w czasie trwania BoA.

3. Mam nadzieję, że ten powyższy cytat zaspakaja Twoją ciekawość, co do kwestii, ilu dowódców U-Bootów z okresu BoA [II w. św.] żyje jeszcze do dnia dzisiejszego.
Ale witryna uboat.net - dla ułatwienia poszukiwań - sporządziła i aktualizuje zestawienie nazwisk tych dowódców U-Bootów, którzy zmarli po zakończeniu wojny, czyli po maju 1945 r. Abyś nie musiał długo szukać, tutaj masz link do tego wykazu :
http://www.uboat.net/men/commanders/post_war.html
I teraz, o ile w ogólnym wykazie nazwisk wszystkich d-ców U-Bootów [link : http://www.uboat.net/men/commanders/index.html] nie podano daty jego śmierci oraz nie ma tego nazwiska w wykazie podanym wcześniej, to znaczy, że dany dowódca [dowódca, nie kapitan jak pisałeś] jeszcze żyje, ale jest już sędziwym staruszkiem, z uwagi na swój rocznik - tych żyjących, jak mniemam, można chyba policzyć na palcach jednej ręki i są to już prawdziwi "Ostatni Mohikanie".

P.S. Swój temat tak sformułowałeś, że na podobnej zasadzie można byłoby założyć taki : "U-Booty w czasie BoA zatapiały alianckie statki handlowe !" Czujesz Kolego blusa, a to byłaby taka sama "rewelacja".
Życzę zatem owocnych poszukiwań i może ... pokusisz się o stworzenie chociażby pobieżnej listy nazwisk żyjących d-ców U-Bootów ?
Pzdrawiam piechcika - ObltzS.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Myszkin » 26.09.08, 10:20

Hehe, dobre, dopiero teraz zauważyłem ten temat. Coś w stylu: "Wiadomość z ostatniej chwili - Freddie Mercury nadal nie żyje!"...
Myszkin
Kapitän zur See
 
Tonaż: 960.000 BRT

Dołączył(a): 24.05.05, 15:57
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski/Warszawa

Postprzez ObltzS » 26.09.08, 10:45

Witam !
Nie ma to jak dobry humor na początku tegorocznej jesieni :) - a ja nadal liczę na to, że to właśnie piechcik stworzy listę żyjących jeszcze d-ców U-Bootów.
To mogłoby być dla piechcika dobre ćwiczenie w wyszukiwaniu linków i tzw. źródeł - a przy okazji ile innych cikawych tematów po drodze ...
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez piechcik » 02.10.08, 22:06

no dobra dobra OblitzS nie bądź taki hop do przodu:P bo walne focha i przestane sie odzywać tak jak evan :D:D:D ja jestem szarym użytkownikiem i do historyka mi daleko
piechcik
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 12.02.07, 19:55

Postprzez ObltzS » 03.10.08, 17:47

Witam Piechcika !

ja jestem szarym użytkownikiem i do historyka mi daleko

O sporządzeniu owej listy pisałem jak najbardziej poważnie, a praca nad nią nie powinna być zbyt trudna - może dostarczyć wiele satysfakcji jak również informacji ilu jeszcze "ostatnich Mohikanów" [dowódców] żyje do tej pory i w jakim są przeciętnie przedziale wiekowym.
To dobre ćwiczenie w poruszaniu się nie tylko po głównym temacie [ogólnie net - linki, no i wyszukiwarki] a przy okazji można nieco także "szlifować język" - to nie jest takie ani straszne ani przerażające, czyli próba zmierzenia się z tematem - całkowice wystarczy godzina dziennie i już po tygodniu byłoby widać pierwsze efekty.
Piechcik i ja "jedziemy na tym samym wózku" - też jestem szarym użytkownikiem Forum i równie mi daleko do historyka, moja domena Piechcik to przemysł [w pierwszym okresie drogi zawodowej okrętowy, a od kilkunastu lat energetyka] - zatem nie mam żadnych doświadczeń z pisaniną jakichkolwiek prac, ale jak mawiają, czasami zainteresowania dodają tak skrzydeł jak i zapału do poszukiwań i pracy nad tematem.
To jak Piechcik - podejmujesz próbę zmierzenia się z tematem [pewne podpowiedzi na początek już masz] ?
Pozdrawiam Piechcika - ObltzS.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 08.02.09, 16:14

Witam !

Wyszperałem to w necie, mam nadzieję, że piechcik się ucieszy - krótkie wywiady z d-cą U-861 [typ IXD-2], którym był sam Jürgen Oesten :
http://dibo.di.funpic.de/portal/include.php?path=content/overview.php&catid=34&type=4
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa


Posty: 7 • Strona 1 z 1

Powrót do Okres powojenny



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość