1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-Booty a Głogów

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 22 • Strona 1 z 1

U-Booty a Głogów

Postprzez mac » 21.07.05, 12:04

Czy ktoś ma informacje czy w Głogowie montowano sekcje Ubootów lub podzespoły. Jeśli tak to do których stoczni ??
mac
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 209.000 BRT

Dołączył(a): 18.12.04, 21:34
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez pefu » 22.07.05, 08:35

Witam wszystkich

W Głogowie była stocznie Beucheldt Glogau. Produkowano tam tylko i wyłacznie promy desantowe MFP oraz barki desantowe PiLb. Za dwa numery w magazynie "Okręty Wojenne" będzie mały artykulik ze zdjęciami terenów stoczni i leżącymi tam wrakami.

Elementy do ubootów budowano w Zielonej Górze.

Pozdrawiam
pefu
www.pefu.prv.pl
pefu
Oberfähnrich zur See
Oberfähnrich zur See
Vip User
 
Tonaż: 63.000 BRT

Dołączył(a): 22.07.05, 08:33
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez goldie » 22.07.05, 14:46

Czy wiadomo cos na temat Wroclawia? Byly tam montowane jakies elementy uboot-ow? .. jest pelno miejsc we wrocku nad odra gdzie mogla miec miejsce produkcja jakichs konstrukcji plywajacych .. przynajmniej tak wygladaja.
goldie
 

Postprzez Gość » 22.07.05, 14:59

Wracając do Głogowa, zgadzam się, że w stoczni rzecznej budowano jednostki desantowe. Ale ta stocznia jest w miejscu w którym później była polska stocznia remontująca holowniki, a obecnie fabryka maszyn budowlanych.
Jednak jest drugie miejsce, zatoczka na Ostrowiu Tumskim gdzie także są pozostałości pochylni - 12 podwójnych zespołów, obecnie jest tam tylko beton ale w latach 70-tych na niektórych były jeszcze szyny, a właściwie ich fragmenty.
Od kiedy pamietam zawsze się mówiło, że tam właśnie powstawały sekcje U-bootów. Zresztą wiele lat temu w muzeum na głogowskim zamku była jakaś wystawa starych fotografii i na kilku zdjęciach było wyraźnie widać właśnie sekcje op. No chyba, że organizatorom się pomieszało i wykorzystali zdjęcia z zielonogórskiego Zastalu ?

Pozdrawiam,
Alkali
Gość
 

Postprzez Gość » 23.07.05, 08:54

goldie napisał(a):Czy wiadomo cos na temat Wroclawia? Byly tam montowane jakies elementy uboot-ow? .. jest pelno miejsc we wrocku nad odra gdzie mogla miec miejsce produkcja jakichs konstrukcji plywajacych .. przynajmniej tak wygladaja.


We Wrocławiu nie budowano żadnych sekcji ubootów. Jest co prawda fragment kiosku przy technikum morskim, ale to jest wielka niewiadoma.

pefu
Gość
 

Postprzez Gość » 01.08.05, 11:13

Anonymous napisał(a):Od kiedy pamietam zawsze się mówiło, że tam właśnie powstawały sekcje U-bootów. Zresztą wiele lat temu w muzeum na głogowskim zamku była jakaś wystawa starych fotografii i na kilku zdjęciach było wyraźnie widać właśnie sekcje op. No chyba, że organizatorom się pomieszało i wykorzystali zdjęcia z zielonogórskiego Zastalu ?


Witam

Niekoniecznie. W głogowie mogły w 1945 znaleźć się sekcje od XXI wykonywane w Zielonej Górze. Wiadomo jak sekce szły do Gdańska? Koleją czy były spławiane Odrą?

Pozdrawiam
pefu
Gość
 

Postprzez Jatzoo » 01.08.05, 22:20

We Wrocławiu nie budowano żadnych sekcji ubootów.


Sekcji może i nie, ale na jednej ze stron www wrocławskich stoczni jest wzmianka, że w okresie wojennym montowali coś dla U-Bootów.


PS. Czy nie podsyłałem Ci tego linka pefu byś na miejscu się zorientował co i jak? (ja zostałem mailowo olany)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez pefu » 02.08.05, 12:19

Pamiętam, dostałem. Podaj mi jeszcze raz jeśli nie straciłeś go. Mam trochę czasu więcej czasu niż kiedyś więc podziałem troszkę.
pefu
Oberfähnrich zur See
Oberfähnrich zur See
Vip User
 
Tonaż: 63.000 BRT

Dołączył(a): 22.07.05, 08:33
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Jatzoo » 11.08.05, 20:19

Link: http://www.odratrans-stocznia.pl/firma.htm - tak jak pisałem, ja zostałem równo olany, może Ty się dowiesz czegoś więcej ;-)


A znalazłem również coś takiego w książce Henryka Mąki 'Bremerhaven: Statek śmierci' (wydanie z 1987 roku - w tym roku wyszło chyba ponownie nakładem Bellony).

1. Wywiad z posłem Ignacym Konkolewskim (prezes Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Szczecinie):
"(...) Pod dozorem wachmanów dokonywaliśmy przeładunków w porcie, budowaliśmy na Wyspie Górnookrętowej bazę montażu u-bootów, które w częściach przypływały z Wrocławia."

2. Dalsze wspomniena w/w osoby:
"(...) Do tej bazy paliwowej przybywały przede wszystkim nowe u-booty, budowane we wrocławskich stoczniach rzecznych, barkami spławiane w segmentach Odrą i montowane na wyspie Górnookrętowej w Szczecinie."

3. Wycinek z tekstu:
"(...) O podjęciu produkcji nie mogło być już mowy. Tak, jak nie można było już montować u-bootów w Marinewerft na Wyspie Górnookrętowej (...)."


Czy ktoś z rejonu Szczecina mógłby przybliżyć co to za Wyspa Górnookrętowa...?
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

wyspa gornookretowa

Postprzez goldie » 17.08.05, 09:40

http://www.szczecin.pl/przewodnik/port.htm .. tam jest wzmianka ze taka wyspa istnieje.

na stronie http://www.gryfia.com.pl/otworz_pl.htm znajdziesz szereg informacji jak to wyglada teraz i jesli klikniesz na link "Historia" w formacie pdf jest dokument opowiadajacy jak wygladalo to kiedys (nawet z fotkami jakiejs IV)...
goldie
 

Re: wyspa gornookretowa

Postprzez Uapa » 17.08.05, 10:09

goldie napisał(a):http://www.szczecin.pl/przewodnik/port.htm .. tam jest wzmianka ze taka wyspa istnieje.

na stronie http://www.gryfia.com.pl/otworz_pl.htm znajdziesz szereg informacji jak to wyglada teraz i jesli klikniesz na link "Historia" w formacie pdf jest dokument opowiadajacy jak wygladalo to kiedys (nawet z fotkami jakiejs IV)...

ale stocznia Gryfia jest chyba bardziej na ladzie niz na wodzie tylko suchy dok jest na wodzie tak przynajmniej wiem z wlasnych obserwacji
Uapa
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 289.000 BRT

Dołączył(a): 21.04.05, 19:21
Lokalizacja: Alt Stettin

Postprzez pefu » 20.09.05, 14:41

Witam

Wiecej o 4 flotylli ze Szczecina jest w artykule, który podesłałam Jatzoo. Umieści na stronie jak znajdzie czas.

Pozdrawiam
pefu
pefu
Oberfähnrich zur See
Oberfähnrich zur See
Vip User
 
Tonaż: 63.000 BRT

Dołączył(a): 22.07.05, 08:33
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Uboot1974 » 20.10.08, 17:11

Odświeżę trochę temat.
Ostatnio wpadło mi to zdjęcie
http://images30.fotosik.pl/286/3e5e3cf5bc1ce9b2med.jpg
Z opisu wynika, że jest to Uboot Typ II spławiany rzeką Odrą.
Czy ktoś zna to zdjęcie i może powiedzieć coś więcej?

I CO NIKT NIC NIE WIE O TEJ FOTCE?
SZKODA - TROPIĘ DALEJ!
Uboot1974
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 31.000 BRT

Dołączył(a): 26.09.08, 16:31

Postprzez pefu » 24.10.08, 14:31

Uboot1974 napisał(a):Odświeżę trochę temat.
Ostatnio wpadło mi to zdjęcie
http://images30.fotosik.pl/286/3e5e3cf5bc1ce9b2med.jpg
Z opisu wynika, że jest to Uboot Typ II spławiany rzeką Odrą.
Czy ktoś zna to zdjęcie i może powiedzieć coś więcej?

I CO NIKT NIC NIE WIE O TEJ FOTCE?
SZKODA - TROPIĘ DALEJ!


Ta fotka jest w wielu ksiażkach opisana jako transport ubootów typu II na Morze Czarne. Nigdzie nie spotkałem podpisu o Odrze:)

Pozdrawiam
pefu
pefu
Oberfähnrich zur See
Oberfähnrich zur See
Vip User
 
Tonaż: 63.000 BRT

Dołączył(a): 22.07.05, 08:33
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Uboot1974 » 24.10.08, 14:53

No tak. To może być odpowiedź na zagadkę. Dzięki za info.
Uboot1974
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 31.000 BRT

Dołączył(a): 26.09.08, 16:31

Re: Ubooty a Głogów

Postprzez yooreck28 » 27.01.10, 01:25

Rozmawialem kiedys na ten temat z kilkoma osobami, ktore zaraz po zajeciu Glogowa przez Rosjan zamieszkalo w nim. Kazdy z nich potwierdzil, ze na zatoce miedzy "FAMABA" a Widziszowem oprocz barek desantowych Rosjanie zabezpieczyli 2 niemalze kompletne U-booty. Mialy kompletny kadlub z zamontowanym silnikiem. Na potwierdzenie tej opowiesci dlugo nie moglem znalezc jednoznacznych dowodow. Jakis czas temu dotarlem jednak do zdjec lotniczych Glogowa z czasow II WS, na ktorych mozna zaobserwowac ok. 12-13 (nie pamietam dokladnie poniewaz nie dostalem zgody na skopiowanie fotek) obiektow o ksztalcie "cygara" znajdujace sie juz na wodzie. Na jednym z nich wyraznie mozna zauwazyc wieze charakterystyczna dla U-bootow. Nie jestem w stanie udostepnic wam tych zdjec abyscie sami wyciagneli wnioski. Nie na tych zdjec na internecie i pewnie dlugo sie nie znajda.
yooreck28
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 3.000 BRT

Dołączył(a): 27.01.10, 00:20

Re: Ubooty a Głogów

Postprzez pefu » 01.02.10, 14:03

yooreck28 napisał(a): Nie jestem w stanie udostepnic wam tych zdjec abyscie sami wyciagneli wnioski. Nie na tych zdjec na internecie i pewnie dlugo sie nie znajda.


Co do obecności całych kadłubów w Głogowie to jestem raczej sceptyczny. Też rozmawiałem z wieloma osobami, ba niektórzy twierdzili, że widzieli zdjęcia ubootów w Głogowie, ale jakimś trafem nikt nie ma tych zdjęć. W Głogowie mogły się za to znaleźć sekcje XXI-ek. I to jest bardziej prawdopodobne. Podsumowując: dopóki nie znajdziemy fotek z Głogowa albo materiaów archiwalnych to nie można powiedzieć, że w Głogowie były ubooty. Kiedyś w Okrętach Wojennych opublikowałem artykuł o wrakach z Głogowa. Są tam świetne powojenne zdjęcia ze stoczni Beucheldta z wrakami promów artyleryjskich i barek desantowych. Jednakże do zdjęć Ubootów przez kilka lat poszukiwań nie dotarłem:( Ale temat jest otwarty, a co za tym idzie zascynujący:)

Może ktoś ma materiały, które pomogą w tym temacie:)

Pozdrawiam
pefu
pefu
Oberfähnrich zur See
Oberfähnrich zur See
Vip User
 
Tonaż: 63.000 BRT

Dołączył(a): 22.07.05, 08:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: U-Booty a Głogów

Postprzez yooreck28 » 04.02.10, 16:47

Nie dziwi mnie to że nie mogłeś dotrzeć do tych zdjęć, ponieważ miasto celowo ich nie udostępnia (są w archiwum Urzędu Miasta), a na każde pytanie o ich istnienie otrzymasz odpowiedź "a po co ci to??", "a co chcesz tam znaleźć?" itp. Jedno jest pewne - wiem co widziałem i na pewno nie były to barki desantowe. Odpowiedzi przypuszczalnie także nie uzyskasz poprzez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, ale może ci sie poszczęści. W archiwum miasta jest wiele nieopublikowanych zdjęć min. koszar zrytych okopami w kształcie litery "W", oraz schronu na ul. Niedziałkowskiego, do którego wejście obecnie jest zasypane ziemią. Nie znajdziesz także informacji na temat dwóch zachowanych w stanie niemal idealnym schronów (pasywnego i bojowego) znajdujących się na narożniku zatoki "Widziszów". Możliwe, że z czasem zdjęcia te ujrzą światło dzienne i przedstawione zostaną oficjalne fakty.
Pozdrowienia dla wszystkich zainteresowanych tematem.

A tak P.S z tego co sie dowiedziałem to w/w zdjęcia były dostępne na internecie ale jedynie przez 6h. Może jeszcze jakiś ślad po nich został?
yooreck28
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 3.000 BRT

Dołączył(a): 27.01.10, 00:20

Re: U-Booty a Głogów

Postprzez ObltzS » 04.02.10, 19:16

Witam !

Dziękujemy yooreck28 za informacje -
Nie dziwi mnie to że nie mogłeś dotrzeć do tych zdjęć, ponieważ miasto celowo ich nie udostępnia (są w archiwum Urzędu Miasta), a na każde pytanie o ich istnienie otrzymasz odpowiedź "a po co ci to??", "a co chcesz tam znaleźć?" itp. Jedno jest pewne - wiem co widziałem i na pewno nie były to barki desantowe. Odpowiedzi przypuszczalnie także nie uzyskasz poprzez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

- dzisiaj - 20 lat po zmianie ustroju - brzmi to cokolwiek dziwnie i kuriozalnie, tak jakby Głogów ominęly wszelakie zmiany, chociaż najistotniejsze są te w świadomości, mentalności i postawie tej grupy osób, które powinny starać się kreować inne, nowsze i świeższe spojrzenie na problemy i zagadnienia minionych lat, które nie należały do łatwych.
Ale jak widać, wyjście z tzw. polskiego "grajdoła" nadal jest mozolne i wręcz nierealne ...
Oby tylko tym, którzy obecnie zawiadują tymi zasobami [archiwalia fotograficzne i inne] nie przyszedł do głowy tzw. "złoty pomysł" ich bezpowrotnego zniszczenia w myśl zaady : nie ma zdjęć - nie ma tematu.
Ciekawe, czy ktokolwiek pomyślał o zeskanowaniu tych zdjęć, aby oprócz oryginałów zachowały się dobrze wykonane kopie, tak na wszelki wypadek ...
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: U-Booty a Głogów

Postprzez mac » 13.03.10, 15:19

Jeżeli coś tam było to w fazie zalążkowej i nie zdążyło się rozwinąć.
- w Stettiner Maschinenbau AG, Stettin Vulcan, Stettin oddano U-901, U-902 nie wykończono, prace przerwano po trafieniu bombą.
- w Oderwerke AG, Stettin oddano U-821, U-822. U-823, U-824 prace przerwano najprawdopodobniej ze względu z rezygnacji VIIC na korzyść VIIC/41.
Tak więc do zakończenia wojny seryjnej produkcji w Szczecinie raczej nie było. Pod uwagą należy jednak wziąć to że sekcje mogły być targane kanałami, chociaż uważam to za bezsens, za dużo babrania z tym. Pozostaje więc to że mogła być przewidziana produkcja seryjna w podzespołach na terenach które nie były bombardowane, ale nie ruszyła.
mac
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 209.000 BRT

Dołączył(a): 18.12.04, 21:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: U-Booty a Głogów

Postprzez yooreck28 » 01.06.12, 06:41

Wracając do tematu Głogowa. W książce "festung glogau"P.Lewickiego znalazłem ten urywek "(W stoczni firma Beuchelt AG montowała na potrzeby Kriegsmarine kadłuby okrętów podwodnych klasy U-boot Type II, przeznaczone do pełnienia służby na akwenach płytkich, zob. P. Lewicki, Festung Glogau 1944-1945, Głogów 2008.). Tego autora uważam za wiarygodne źródło.
yooreck28
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 3.000 BRT

Dołączył(a): 27.01.10, 00:20

Re: U-Booty a Głogów

Postprzez okręcik » 29.10.23, 00:37

Nieco świeże spojrzenie na sprawę daje - https://www.facebook.com/festungglogau1 ... E95u5SBUbl
okręcik
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 2.000 BRT

Dołączył(a): 29.10.23, 00:00


Posty: 22 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość