1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Regulaminy

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 14 • Strona 1 z 1

Regulaminy

Postprzez ObltzS » 26.01.06, 21:30

Witam !

Pytanie do Kol. Moderatora i nie tylko - także szczególnie do tych wszystkich Kolegów, którzy brali udział w wyprawie "Śladami Szarych Wilków", odwiedzili Archiwum i uczestniczyli w spotkaniu z H. Bredowem.
Czy Koledzy w czasie tych odwiedzin "wysondowali" możliwość pozyskania kopii lub skanu oryginalnych regulaminów służby na U-bootach [w czasach, kiedy ja służyłem w PMW nazywało sie to RSO - Regulamin Służby na Okręcie, więc piszę o U-Bootach "per analogiam" gdyż nawet nie znam dokładnej oryginalnej nazwy takich regulaminów]. Czy wspólnymi siłami naszej Forumowej społeczności jest możliwość pozyskania takich dokumentów, by je przetłumaczyć [podjąłbym się takowego zadania] dla naszej wiedzy ogólnej i potrzeb [można by owe tłumaczenia porozsyłać wśród zainteresowanych na adresy poczty elektronicznej lub na płytkach, ale to przyszłość i szczegół techniczny].
Uważam, że pozyskanie takich regulaminów dałoby nam wiele istotnych i ciekawych informacji o organizacji trybu życia na okręcie w czasie postoju w bazie, w czasie patrolu, rozkładu wacht załogi pokładowej i maszynowej [przyjmując podział najbardziej ogólny, szczególy byłyby zapewne ujęte w przepisach regulaminu], urlopów, przyznawania nagród, kar dyscyplinarnych i wielu, wielu innych zagadnień.
Prawdopodobnie nasza wiedza w tym względzie jest raczej ogólna i bazuje na różnych, fragmentarycznych opisach [np. część informacji zawierają książki wyd. Finna - "Seria z kotwiczką"], a może owe teksty występują gdzieś przetłumaczone na angielski ? Może np. Kol. Grom "zahaczył" o takowe regulaminy dotycz. U-Bootów i ich załóg w j. angielskim.
Czy spróbujemy się podjąć "zdobycia" takowych Regulaminów ?
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Jatzoo » 27.01.06, 08:45

Zapytać w Archiwum zawsze można - bo to nie problem - ale jeśli ktoś wiedziałby dokładnie o co pytać (bo np. w jakiejś książce takowy regulamin był cytowany), jest większa szansa na pozytywną odpowiedź ;-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez tom » 27.01.06, 18:43

Jatzoo może było by możliwe nawiązanie wspólpracy z H.Bredowem.Czy podejmowane były już starania w tym kierunku. :!:
tom
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 45.000 BRT

Dołączył(a): 12.07.05, 15:37

Postprzez Jatzoo » 27.01.06, 21:21

Tom - zależy co masz na myśli pisząc 'współpraca' :-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez tom » 28.01.06, 08:04

Jatzoo mam na myśli ogólna pomoc w udostępnieniu zdjęc ,dokumętów oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych tematów.Było by fajnie gdyby tematy techniczne związane z u-bootami miały wsparci w zródle.Zamieszczanie w witrynie udostępnionych przez Horsta zdjeć itp. ale to pewnie tylko marzenia. :roll:
tom
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 45.000 BRT

Dołączył(a): 12.07.05, 15:37

Regulaminy

Postprzez ObltzS » 28.01.06, 17:25

Witam !

Regulaminy [przynajmniej te w wojsku] były i prawdopodobnie nadal są tym, co można określić jako wewnętrzne rozporządzenia obowiązujące w danym rodzaju broni, a zatem to zbiór ogólnych przepisów regulujących tryb przebiegu służby i tzw. życia koszarowego [lub w przypadku MW - okrętowego]. Prawdopodobnie dowództwa poszczególnych flotylli lub obszarów [tzw. Dowództwa Grupy Marynarki : Południe, Zachód, Morza Płn., Północ, Bałtyku itp.] do ogólnych przepisów wydawały swoje własne rozporzadzenia w również w formie Regulaminów - i takowe właśnie Regulaminy miałem na myśli otwierajac ten temat, być może wcześniej wyraziłem się mało precyzyjnie.
Ze "swoich czasów" pamiętam, że wspomniany przeze mnie uprzednio RSO, to nic innego jak mała książeczka formatu A-6, mieszcząca się znakomicie w kieszeni moro lub moleskina, którą na wachcie trzeba było najzwyczajniej "wkuwać", ponieważ był wyznaczony czas egzaminu ze znajomości tych wszystkich "reguł i prawideł".

I taką postać Regulaminów [a jestem przekonany, że w U-Bootwaffe takowe dla marynarzy były wydawane, podobnie jak dla nas, trafiających z Ustki "Wlk. Brytanii" na okręty] oraz innych przepisów [tak ogólnych jak i szczegółowych] miałem na myśli. A jestem przekonany, że owe Regulaminy obowiązujące marynarzy U-Bootów byłyby ciekawym źródłem wielu interesujących informacji.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Glasisch » 28.01.06, 18:27

Witam!
Polecam książkę autorstwa Siegfrieda Breyera "Handbuch für Ubootkommandanten - Die Ubootwaffe 1935-1945 - Erweiterter Reprint einer Dienstvorschrift (to jest niemieckie słowo na regulamin) bearbeitet von Siegfried Breyer", Podzun-Pallas-Verlag, 1996.
Oprócz krótkiego opisu wszystkich typów Uboot-Waffe znajdują się w niej nastepujące rozdziały:
I - Allgemeines
II - Der Unterwasser-Torpedoangriff
III - Der Überwasser-Torpedoangriff
IV - Verhalten vor feindlicher Abwehr und Verfolgung
V - Das U-Boot als Artillerieträger
VI - Das U-Boot als Minenträger
VII - Das U-Boot im Handelskrieg
VIII - Gemeinsamer Ansatz zu Aufklärung und Angriff
IX - Torpedoeinsatz
Jak wspomniałem jest to reprint (gotyk!) z lat 1942/1943. Oryginał wydało Oberkommando der Kriegsmarine
Pozdrowienia
Glasisch
Leutnant zur See
 
Tonaż: 191.000 BRT

Dołączył(a): 15.06.05, 19:56
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Brodołak » 28.01.06, 19:01

Witam może nie nawiązuje to do RSO, ale w książce "Bazy U-Bootów" (autor Jak P. Mallmann Showell, wydawnictwo Bellona), znajduje się załącznik w którym opisane są przepisy obowiązujące w 5 Flotylli U-bootów m.in:
- zakres obowiązków 5 Flotylli U-Bootów
- przydział kei
- przepisy obowiązujące na statkach bazach (zakwaterowanie, zasady ogólne, zaprowiantowanie, zaciemnienie, goście)
- Przepisy dla koszar
-Zasady zakwaterowania oficerów
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.770.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Postprzez tobruk » 28.01.06, 19:16

Witam

Michał napisał(a):Polecam książkę autorstwa Siegfrieda Breyera "Handbuch für Ubootkommandanten
Pozdrowienia


Michał czy tłumaczyłeś to może?
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Glasisch » 28.01.06, 20:35

Witam,
nie próbowałem nawet, gdyż Ubootwaffe interesuję się trochę marginesowo, co widać po liczbie postów. Mam jednak swoje ulubione jednostki i ulubioną flotyllę. Bardziej siedzę w niszczycielach i torpedowcach Kriegsmarine. Tłumaczenie tych stron może być bardzo żmudne i czasochłonne.
Pozdrowienia
Michał
http://img202.imageshack.us/img202/2823 ... nten4w.jpg
Glasisch
Leutnant zur See
 
Tonaż: 191.000 BRT

Dołączył(a): 15.06.05, 19:56
Lokalizacja: Bytom

Postprzez tobruk » 28.01.06, 20:52

Michał - skoro siedzisz w Kriegsmarine to może załatw sobie przeniesienie do U-bootwaffe :wink:
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Jatzoo » 28.01.06, 21:23

Jatzoo mam na myśli ogólna pomoc w udostępnieniu zdjęc ,dokumętów oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych tematów.Było by fajnie gdyby tematy techniczne związane z u-bootami miały wsparci w zródle.Zamieszczanie w witrynie udostępnionych przez Horsta zdjeć itp. ale to pewnie tylko marzenia.


Z dostępem do wszelkiego typu materiałów nie ma większych kłopotów - Archiwum działa na ogólnie przyjętych zasadach - czyli mniej więcej tak: wysyłasz listem zapytanie czego potrzebujesz + kwotę na pokrycie kosztów pracy osoby, która będzie dla Ciebie te dane poszukiwać - listem zwrotnym otrzymujesz to co udało się ustalić - jaki jest termin realizacji 'zamówienia'? Niestety nie wiem - wolę się pofatygować na miejsce i samemu poszukać :-)

Jedna tylko uwaga... słowo 'internet' działa na Horsta Bredowa jak przysłowiowa płachta na byka.. dla swojego dobra lepiej go w jego towarzystwie nie wypowiadać :-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Regulaminy

Postprzez ObltzS » 29.01.06, 19:18

Witam !

Dzięki informacjom Kol. Michała jest już nie tylko pewien trop a nawet pełna nazwa zbioru owych przepisów z tytułem, autorem, rokiem i miejscem wydania oraz tytułami poszczególnych rozdziałów. Prawdopodobnie to jest to, mając na uwadze przedział czasowy [lata 1935 do 1945] oraz autora tych przepisów : Oberkommando der Kriegsmarine.
Dzięki Michale za informacje.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Jatzoo » 29.01.06, 20:52

Co do książki podawanej przez Michała.. to akurat posiadam ją w swoich zbiorach (tłumaczenie angielskie) - i powiedziałbym, że raczej jest to (zgodnie z tytułem) 'podręcznik' dla dowódców U-Bootów, niż spis regulaminów...

This is a reprint of the original wartime handbook which was written by the High Command of the Navy in 1942/43, with some additional information. It contains detailed instructions on how to use the U-boat in combat. Translated from German by the U.S. Navy.


(...)organizacji trybu życia na okręcie w czasie postoju w bazie, w czasie patrolu, rozkładu wacht załogi pokładowej i maszynowej [przyjmując podział najbardziej ogólny, szczególy byłyby zapewne ujęte w przepisach regulaminu], urlopów, przyznawania nagród, kar dyscyplinarnych i wielu, wielu innych zagadnień.

Takich informacji tam nie ma..

Wedug mnie, raczej to nie to czego szukamy..
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03


Posty: 14 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość