1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Praca licencjacka - niemieckie U-Booty II wojna światowa

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Praca licencjacka - niemieckie U-Booty II wojna światowa

Postprzez Rhistel » 13.04.17, 15:09

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

Tak, jak w temacie, piszę licencjat na temat życia codziennego załóg niemieckich U-bootów II wojny światowej i potrzebuję waszej pomocy odnośnie drugie rozdziału mojej pracy, ponieważ mam koncepcję, aczkolwiek nie wiem za bardzo, jak się do tego zabrać. Pierwszy rozdział zawiera ogólną historię okrętu podwodnego zaczynając od wieku XIX, Forelle, U-1, późniejsza działalność okrętów podczas I wojny światowej, oraz opis najważniejszych typów U-Bootów stosowanych podczas II - skupiłem się na VII, IX i XIV. W drugim rozdziale chciałem opisać najważniejsze wydarzenia związane z Unterseebootami w trakcie bitwy o Atlantyk, ale, gdybym miał to zrobić to zapewne wyszłoby mi ponad 20 stron. Myślałem, żeby nazwać tytuł drugiego rozdziału - Najważniejsze bitwy U-Bootów z brytyjskimi konwojami i dodać do tego też akcję Paukenschlag, myślę, że nie będę pisał o wypadzie Priena na Scapa Flow. Do tego dodać mały podrozdział o zbrodniach wojennych na morzu, w których uczestniczyły okręty podwodne. Stąd pytanie do was, jakie to mogłyby być bitwy z konwojami, jakieś konkretne przykłady i literatura do tego? Posiadam dosyć dużo książek na temat bitwy o Atlantyk, ale ciężko w nich wyszukać w tak krótkim czasie tylu informacji. Proszę więc o pomoc.

Pozdrawiam!
Rhistel
Fähnrich zur See

Tonaż: 2.000 BRT

Re: Praca licencjacka - niemieckie U-Booty II wojna światowa

Postprzez ObltzS » 18.04.17, 20:24

Witam !

Sprawdź także tutaj :
http://ahoy.tk-jk.net/index.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team

Tonaż: 1.573.000 BRT

Postprzez Rhistel » 28.04.17, 20:09

Witam serdecznie,

Pomogła mi strona uboat.net, szkoda, że jednak wszystko jest w języku angielskim, aczkolwiek znalazłem odpowiednią literaturę i poświęciłem II rozdział bitwom "wilczych stad" z alianckimi konwojami na wybranych przykładach. Teraz szukam czegoś na temat życia codziennego, warunki wewnątrz okrętu, jak warunki pogodowe wpływały na temperatury, jedzenie, toaleta, stosunek załogi do dowódcy, jak spędzali czas w trakcie służby, jak i w trakcie, gdy Unterseeboot przechodził remont, itp. Wiem, że przydatna mogłaby się okazać książka P. Lawrence, ale niestety nigdzie nie mogę do niej dotrzeć. Jest może ktoś w jej posiadaniu? Dodam, że oczywiście czytam biografie, pamiętniki, itd. dowódców - seria z Kotwiczką.
Rhistel
Fähnrich zur See

Tonaż: 2.000 BRT

Postprzez ObltzS » 30.04.17, 19:48

Witaj Rhistel !

Z polskojęzycznej literatury na ten temat (służba i życie załogi U-Boota) :

1. "Szary Wilk". Członek załogi U-Boota w latach II wojny światowej, G. Williamson, Osprey Publishing-Napoleon V, (strona internetowa wydawnictwa : http://www.napoleonv.pl)

2. Okręty podwodne III Rzeszy, Bellona, Warszawa 2014

3. U-Boot. Życie codzienne na niemieckim okręcie podwodnym w czasie II wojny światowej, L. Peterson, Carta Blanca, Warszawa 2011

4. Szare Wilki Hitlera - U-Booty na Oceanie Indyjskim,L. Peteson, Wyd. L and L, Gdańsk 2005

5. Żelazne trumny, H. A. Werner, Finna, Gdańsk 2002

6. Atlantycka ruletka, D. J. Bercuson, H. H. Hewig, Finna, Gdańsk 1999

Książki wymienione w poz. 4do 6 zawierają najwięcej odniesień i opisów dotyczących tematu służby i życia załogi, ale poz. 1 do 3 : obowiązkowe.
Ponadto trzeba "przetrzepać i wyłuskać" ważną witrynę zawierającą zeznania ocalałych członków załóg U-Bootów po ich zatopieniu, gdzie jest także dużo informacji na ten temat :http://www.uboatarchive.net/POW/POWInterrogation.htm oraz : http://www.uboatarchive.net/Uboatlist.htm
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team

Tonaż: 1.573.000 BRT

Powrót do II Wojna Światowa