1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

nurek na u-bootach

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 11 • Strona 1 z 1

nurek na u-bootach

Postprzez adam » 20.12.04, 12:02

wszyscu znamu scene odprawy z filmu "das boot" kiedy to okret stoi w bunkrze a zaloga zebrana w szereg miala sluchac "mowy starego" i jakby sie przyjrzec to jeden z marynarzy jest w czerwonej czapce (mozna sie latwo domyslec ze to nie przypadek)
a czerwona czapka (najczesciej welniana bez daszka) jest ozaczeniem nurka na pokladzie.znamy tez piekny opis w ksiazce w. luth as u-bootow kiedy to ow nurek musial przy pomocy ciecia pod woda ratowac swoj okret a dokladniej jego zaplatane sroby a w poblizu krecil sie zaciekawiony rekin (ktorego zreszta pozniej zastrzelili z zamiarem zjedzenia gdyby nie kucharz ktory zepsul danie)
no ale tyle mi wiadomo na temat pelnienia tego (dla mnie) zaszczytnego obowiazku
czy ktos wie cos wiecej? szczegolnie interesuje mnie jakie nosili (jesli nosili) naszywki na mundurach (bo jak narazie szukalem takich info.bez skutku)
adam
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 38.000 BRT

Dołączył(a): 13.12.04, 12:34
Lokalizacja: chorzow

Postprzez Jatzoo » 21.12.04, 20:22

O tym, że czerwona czapka jest oznaczeniem nurka na pokładzie - tak mi coś chodzi po głowie, że to możliwe - ale nie jestem pewien.. gdzieś tam dzwoni ale nie wiem w którym Kościele ;-)

Oznaki wyszkolenia specjalistycznego (czyli w tym przypadku nurka -wielki hełm do nurkowania) nosili tylko szeregowi oraz podoficerowie młodsi (maat oraz obermaat). Wykonywano je techniką haftu czerwonego nicią na granatowej lub białej (do munduru letniego) podkładce owalnej. Odznaki te naszywano na lewym rękawie poniżej wszystkich pozostałych oznak. W przypadku kiedy przeszkolenie zostało przeprowadzone w macierzystym oddziale, a nie w specjalnej szkole, oznaczano to poprzez dodanie owalnej sznurkowej obwódki wokoło oznaki. Rezerwiści pod symbolami wyszkolenia mieli dodatkowo wyhaftowane dwa liście dębowe połączone w literę V.*


* - tekst pochodzi z książki Witolda Głębowicza 'Kriegsmarine - Umundurowanie i oznaki'
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez adam » 22.12.04, 09:26

dzieki za info w netcie nie znalazlem takiego emblematu a o tej ksiazce moge pomarzyc(chtnie kupie) a moze jakies zdiecie albo link?
wiesz ze ten temat dla mnie jest szczegolnie drogi.
pzdr.
adam
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 38.000 BRT

Dołączył(a): 13.12.04, 12:34
Lokalizacja: chorzow

Postprzez Jatzoo » 22.12.04, 09:29

Rysunek oznaki umieszczę dziś bądź jutro - a książka (w sumie to książeczka składająca się z dwóch części) wydaje mi się, że jest jeszcze do kupienia (musiałbym sprawdzić w Pelcie, tam ostatnio wpadła mi w oko) - jakby co, to dam znać....
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez Jatzoo » 23.12.04, 19:41

Taki kiepskawej jakości, ale chyba będzie już wiadomo o co chodzi ;-)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez adam » 24.12.04, 13:19

yatzoo, serdeczne dzieki za emblemat od dlugiego czasu zastanawiam sie nad tatoo (ze zrozumialych wzgledow mial to byc chelm "klasyka") teraz jestem jeszcze blizej tej decyzji.pzdr.
adam
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 38.000 BRT

Dołączył(a): 13.12.04, 12:34
Lokalizacja: chorzow

Postprzez Pitt35 » 06.02.06, 13:22

Czołem
A czy specjalność nurka była tylko na niebieskiej podkładce czy też była wyszywana np. na białej? Wąpliwości moje są związane z tym oto zdjęciem.
Czy oriętujecie się czy takie były też używane i co mogły oznaczać te konty pod odznaką?

Obrazek
Pitt35
Leutnant zur See
 
Tonaż: 161.000 BRT

Dołączył(a): 31.10.05, 23:13

Postprzez Jatzoo » 06.02.06, 13:29

Biała 'podkładka' stosowana była do munduru letniego. A 'konty' (?)oznaczają stopień nurka (im więcej tym większy - przynajmniej porównując do pozostałych oznak).
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez adam » 06.02.06, 13:43

witaj pitt35
mozesz sie pochwalic skad masz taka naszywke
czy moze masz tylko zdjecie (tez prosze o info skad)
p.s.
a " katy" nazywaja sie "szewrony" -gdzies czytalem :-)
adam
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 38.000 BRT

Dołączył(a): 13.12.04, 12:34
Lokalizacja: chorzow

Postprzez Pitt35 » 06.02.06, 19:03

Jatzoo dzięki za odpowiedz.

Adamie niestety nie jestem posiadaczem tej naszywki. Zdjęcie zapisałem sobie kiedyś przeglądając jakieś zachodnie forum kolekcjonerskie. Ostatnio robiąc porządki na dysku odnalazłem je i odrazu przypomniał mi się ten temat.
Pitt35
Leutnant zur See
 
Tonaż: 161.000 BRT

Dołączył(a): 31.10.05, 23:13

Postprzez adam » 07.02.06, 08:30

ok. to nawet troche mi lzej na duszy :-)
gdybys ja mial pewnie "meczyl" bym cie o sprzedaz :-)
pzdr
adam
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 38.000 BRT

Dołączył(a): 13.12.04, 12:34
Lokalizacja: chorzow


Posty: 11 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość