1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

IXD2

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 7 • Strona 1 z 1

IXD2

Postprzez tobruk » 21.09.06, 08:43

Witam
cyt. z innego działu:
ObltzS napisał(a): Niemcy przekazali na I-29 wyrzutnię torpedową z umieszczona w niej lufą działa nie ustalonego bliżej typu, amunicję, skrzynie z dokumentacją techniczną sprzętu wojskowego, samolotów i o.p. oraz dwie skrzynie zawierające 432 szt. pozoratorów typu "Bold".

Wyrzutnia torpedowa jako "opakowanie", możliwa do umieszczenia pod górnym pokładem nie dziwi mnie; amunicja i dokumentacja również - skrzynki mogły być niewielkie. Dziwią mnie natomiast skrzynie z Boldem. Inne źródła podają 3 skrzynie; i tak musiało być grubo ponad 100 szt w każdej skrzyni. Wydaje mi się że skrzynia musiałaby mieć sporo ponad 1 m3 objętości. Powstaje pytanie: prze który właz taką skrzynię można było załadować? O przechowywaniu lepiej nawet nie myśleć :D
IXD2 był sporym okrętem, ale włazy miał typowe... Co sądzicie?
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Re: IXD2

Postprzez wibwk » 21.09.06, 12:17

tobruk napisał(a):Witam
cyt. z innego działu:
ObltzS napisał(a):
IXD2 był sporym okrętem, ale włazy miał typowe... Co sądzicie?

Z tego co wiem ten który popłynął do Japoni niektórzy określają jako typ transportowy, może przerobiono któryś z włazów? bo jakieś przeróbki przed tą wyprawą były na pewno.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez tobruk » 21.09.06, 12:39

nie, włazów nie przerabiano. "Towar na handel wymienny" pakowano luzem, czasem kilka dni to zajmowało. Dziwi mnie tylko skąd te skrzynie - bo chyba były, skoro tak zapisano w dzienniku. Chyba że I-29 miał swoje skrzynie
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez wibwk » 21.09.06, 22:37

tobruk napisał(a):nie, włazów nie przerabiano. "Towar na handel wymienny" pakowano luzem

O.K. wierzę Ci na słowo, rzecz w tym że kiedyś (dawno, kiedy to było) widziałem niemiecki film z U-boot'em typu 9 który właśnie taki nietypowy duży właz dziobowy posiadał, mniej więcej dwu-dwuipółkrotnie większej średnicy, ale może mi się coś myli.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez tobruk » 22.09.06, 11:57

Jedyne "duże" włazy miały stawiacze min - w szybach minowych. Bywały różne przeróbki i adaptacje, ale bez ingerencji w kadłub sztywny. O takim przypadku coś byłoby słychać
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez wibwk » 22.09.06, 13:48

tobruk napisał(a):Jedyne "duże" włazy miały stawiacze min - w szybach minowych. Bywały różne przeróbki i adaptacje, ale bez ingerencji w kadłub sztywny. O takim przypadku coś byłoby słychać

Jasne, pewnie mi się typy pomyliły, jak pisałem widziałem ten materiał dawnoo temu.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez tobruk » 22.09.06, 14:29

Moim zdaniem te Boldy były w opakowaniach "jednostkowych", inaczej poza problemem małej średnicy włazów byłby jeszcze problem z ciężarem; no chyba że na U-boocie był wózek widłowy :D :D
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie


Posty: 7 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość