1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 767 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U 767 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 26.08.16, 06:21

U 868 Typ VIIC

Stocznia: Kriegsmarinewerft (KMW), Wilhelmshaven
Numer zamówienia: 150
Zamówienie: 15.08.1940
Położenie stępki: 05.04.1941
Wodowanie: 10.07.1943
Wcielenie do służby: 11.09.1943
Numer pocztowy: M 52399

Przebieg służby:
11.09.1943 – 30.04.1944 – 8 Flotylla U-bootów, Danzig (próby i szkolenie załogi)
01.05.1944 – 18.06.1945 – 1 Flotylla U-bootów, Brest (służba frontowa)
18.06.1944 – Zatopiony na wodach Kanału Angielskiego na południowy – zachód od wyspy Guernsey (pozycja 49.03N, 03.13W) bombami głębinowymi brytyjskich niszczycieli HMS Fame, HMS Inconstant i HMS Havelock.

Dowódcy:
11.09.1943 – 18.06.1944 – OL Walter Dankleff

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 1 (1.370 ton)/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

Okres służby U 767 przed rozpoczęciem wykonywania patroli bojowych:
22.12.1943 o godzinie 14:55 na /Morzu Bałtyckim podczas rejsu do bazy na półwyspie Helskim, wypadł za burtę i utonął jeden z członków załogi okrętu –

09.05.1941 U 767 pod dowództwem Waltera Dankleffa o godzinie 08:00 wraz z U 857 (Premauer) i U 1191 (Grau) opuścił bazę w Kiel z poleceniem skierowania się do położonej na terytorium okupowanej Norwegii bazy w Kristiansand, gdzie oczekiwać miał następnie na dalsze rozkazy. O 09:15 po wejściu na rutę 01 pieczę nad trzema U-bootami przejął dozorowiec Vs 57,w towarzystwie którego skierowały się one w stronę Dużego Bełtu. Następnego dnia o godzinie 20:13 (kwadrat marynarki AO 4439) od zespołu odłączył się U 1191, który obrał kurs na bazę w Larvik, podczas gdy pozostałe jednostki kontynuowały swój marsz w stronę Kristinasand, gdzie ostatecznie przybyły 11 maja o 08:02. W trakcie postoju w Norwegii U 767 został czasowo podporządkowany dowództwu FdU Mitte, którego zadaniem była obrona zajmowanego terytorium przed spodziewaną aliancką inwazją. W ramach tej służby okręt Dankleffa na krótko został przebazowany do Larvik (przybycie 17 maja), po czym powrócił z powrotem do Kristiansand, w związku z planowanym wysłaniem go na pierwszy patrol.

Patrol 1 (22.05.1944 – 18.06.1944)
22.05. U 767 pod dowództwem Waltera Dankleffa wraz z U 988 (Dobberstein) oraz w osłonie trałowca M 468 o godzinie 05:00 opuścił Kristiansand, z poleceniem skierowania się do Bergen w celu uzupełnienia zapasów. Dwa dni później 24 maja o 02:15 przybyto na miejsce, które po zakończeniu wszystkich prac opuszczono jeszcze tego samego dnia udając się na patrol w rejonie południowo – zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Siódmego czerwca przebywający aktualnie w kwadracie AL 92 U 767 o godzinie 02:04 stał się celem ataku brytyjskiego bombowca B-24 Liberator G, należącego do 120 Sqn RAF. Osiem dni później 15 czerwca znajdujący się aktualnie na południe – południowy – wschód od Wolf Rock (zachodnie wejście na wody Kanału Angielskiego – kwadrat marynarki BF 2547) okręt Dankleffa nawiązał kontakt z brytyjską 5 Grupą Wsparcia w składzie fregaty HMS Mourne (K 261), HMS Bickerton (K 466) i HMS Kempthorne (K 483). W przeprowadzonym następnie ataku o 13:45 w stronę pierwszej z w/w fregat wystrzelono torpedę akustyczną T-V, która trafiła cel w część dziobową, w momencie gdy ten dokonał zwrotu zamierzając zaatakować wykryty chwilę wcześniej U 767. Trafienie to okazało się być pechowe dla brytyjskiej jednostki, bowiem nastąpiło w pobliżu dziobowych komór amunicyjnych powodując dodatkowo eksplozje zgromadzonej tam amunicji, w wyniku czego aż 111 z 138 członków załogi fregaty poniosło śmierć. Tego samego dnia U 767 zaatakował kolejny okręt ale tym razem wystrzelona torpeda chybiła celu. Osiemnastego czerwca (kwadrat marynarki BF 29) idący na chrapach okręt Dankleffa stał się celem ataku kolejnego Liberatora – tym razem amerykańskiego, należącego do Sqn VB105 US Navy. Dwa dni później 20 czerwca przebywający na południowy – zachód od wyspy Guernsey U 767 został wykryty a następnie zaatakowany bombami głębinowymi przez jednostki brytyjskiej 14 Grupy Wsparcia w składzie niszczyciele HMS Fame, HMS Inconstant i HMS Havelock, które posłały go na dno wraz z prawie całą załogą – przeżył tylko jeden członek załogi – Walter Schmietenknop, który dokonał niesamowitego wyczynu, wydostając się z tonącego okrętu przez wyrzutnię torpedową, w momencie gdy ten znajdował się na głębokości 75 metrów.

Członkowie załogi polegli w dniu 18.06.1944 (w kolejności alfabetycznej):
Nazwisko, Imię Ranga Rok ur. Miejsce ur.
Adam, Werner MaschOGfr 16.03.1925 Magdeburg
Andresen, Georg BtsMt 24.06.1922
Antonowitsch, Fedor BtsMt 28.04.1920
Beyritz, Heinz-Willy Mtr.II 19.05.1924
Bogatz, Theodor MaschMt. 29.10.1922
Bohn, Theodor MtrOGfr. 25.03.1923
Brügel, Hans Lt.z.S. 25.05.1924
Burg, Günter-Heinrich-Paul MtrOGfr. 15.03.1924
Dankleff, Walter OLt.z.S.Dipl.ing. 13.11.1906 Mulhouse-Alsace
Deuringer, Georg MechOGfr. 24.11.1924
Exner, Heinz MaschGfr. 01.04.1923
Ferchow, Erich MaschGfr. 18.01.1926
Griep, Reinhold MtrGfr. 14.03.1925
Hermann, Erich-Heinz MtrOGfr. 31.08.1923
Hernsdorf, Rudolf MaschOGfr. 10.10.1924
Hestermann, Bernhard OSanMt 03.02.1917
Hiekel, Gerhard MaschOGfr. 23.09.1924
Hjort, Axel MaschOGfr. 17.01.1924
Horn, Heinz MaschOGfr. 01.10.1924
Hurtgen, Josef MechGfr 07.08.1923
Kecker, Heinz MtrGfr. 11.07.1925
Koppl, Theodor FkGfr 12.09.1925
Koth, Hans FkMt 27.07.1921
Kowallik, Heinz MtrGfr. 31.05.1924
Krajewski, Theo FkOGfr 23.09.1924
Krebs, Karl Lt.z.S. 03.10.1921
Küth, Hans FkMt 22.07.1921
List, Heinrich MtrOGfr. 28.10.1921
Michel, Friedrich MaschMt. 26.05.1921
Mittag, Johannes MtrOGfr. 26.02.1925
Most, Erich MechMt. 24.12.1921
Müller, Kurt MaschOGfr. 03.04.1925
Obermann, Karl FkOGfr 17.11.1924
Ochel, Franz MechOGfr. 02.06.1921
Papendorf, Kurt StOMasch 04.04.1914
Peglow, Karl-Heinz MaschGfr. 18.02.1925
Pelz, Horst MaschMt. 29.11.1920
Pieper, Arno MaschOGfr. 18.01.1925
Pohl, Günter MaschOGfr. 21.09.1924
Reinthaler, Alfred MtrOGfr. 08.07.1925
Ribinski, Johann MtrGfr. 08.01.1924
Sackmann, Ludwig MtrOGfr. 14.08.1922
Scholz, Siegfried OStrm. 18.11.1917
Schuster, Helmut Lt.ing 05.02.1922
Tischmann, Max MaschMt. 11.01.1920
Wagner, Heinrich OMaschMt 25.05.1920
Weihbach, Heinz FkMt 26.02.1921
Wichmann, Ernst OMaschMt 26.03.1921
Wiesner, Heinz OMasch 18.07.1917
Zuther, Gerhard BtsMt 26.03.1917

Członkowie załogi U 767 wzięci do niewoli w dniu 18.06.1944 (w kolejności alfabetycznej):
Nazwisko, Imię Ranga Rok ur. Miejsce ur.
Schmietenknop, Walter 01.02.1925 Kleefeld

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 6 KTB U 223 - U 300
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość

cron