1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 765 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U 765 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 29.07.16, 07:11

U 765 Typ VIIC

Stocznia: Kriegsmarine (KMW), Wilhelmshaven
Numer zamówienia: 148
Zamówienie: 15.08.1940
Położenie stępki: 15.02.1941
Wodowanie: 22.04.1943
Wcielenie do służby: 19.06.1943
Numer pocztowy: M 52 665

Przebieg służby:
19.06.1943 – 31.03.1944 – 8 Flotylla U-bootów, Danzig (szkolenie załogi)
01.04.1944 – 06.05.1944 – 7 Flotylla U-bootów, St. Nazaire (służba frontowa)
06.05.1944 – Zatopiony na wodach Północnego Atlantyku na zachód od Islandii (pozycja 52.30N, 28.28W) bombami głębinowymi przez brytyjski samolot bombowo – torpedowy Swordfish oraz brytyjskie fregaty HMS Bickerton, HMS Bligh i HMS Aylmer.

Dowódcy:
19.06.1943 – 06.05.1944 – OL Werner Wendt

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

Okres służby U 765 przed rozpoczęciem wykonywania patroli bojowych:
20.03. – 23.06.1943 – Wilhelmshaven – obsadzanie i zapoznanie załogi z jednostką.
24.06. – 02.07.1943 – Kiel – próby okrętu w ramach UAK
03.07. – 16.07.1943 – Kiel – pobyt w doku miejscowej stoczni Deutsche Werk w celu usunięcia wykrytych usterek.
17.07. – 22.07.1943 – Swinemünde – ćwiczenia i strzelanie z broni przeciwlotniczej w ramach miejscowej Szkoły Obrony Przeciwlotniczej.
23.07. – 04.08.1943 – Hela – szkolenie w morzu w ramach miejscowego Agru-Front.
05.08. – 15.09.1943 – Danzig – przegląd okrętu w miejscowej stoczni Holm.
29.09.1943 – podczas nalotu śmierć ponosi jeden z członków załogi okrętu Ob.Gfr Helmut Girimm.
01.10. – 23.10.1943 – Danzig – ćwiczenia z zakresu taktyki w ramach 20 Flotylli U-bootów.
25.10. – 05.11.1943 – Gotenhafen – specjalne testy w ramach miejscowego oddziału TEK.
06.11. – 26.11.1943 – Pillau – ćwiczebne strzelanie torpedami w ramach 26 Flotylli U-bootów.
27.11. – 29.11.1943 – Konigsberg – przegląd okrętu w miejscowej stoczni Schichau Werft.
30.11. – 13.12.1943 – Gotenhafen – ćwiczenia z zakresu taktyki w ramach 27 Flotylli U-bootów.
16.12. – 18.12.1943 – Hamburg – pobyt w miejscowej stoczni Howaldtswerke w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych.
23.02. – 29.02.1944 – Swinemünde – szkolenie z zakresu obsługi broni przeciwlotniczej w ramach miejscowej Szkoły Obrony Przeciwlotniczej.
02.03. – 17.03.1944 – Kiel – przygotowanie okrętu do służby frontowej w ramach 5 Flotylli U-bootów.

18.03.1944 U 765 pod dowództwem Wernera Wendta o godzinie 08:00 opuścił Kiel z poleceniem skierowania się po dalsze instrukcje do bazy Bergen. 19 marca o 23:55 okręt przybył do bazy w Kristiansand, którą po przenocowaniu i uzupełnieniu zapasów opuścił następnego dnia o 19:20 obierając kurs na Bergen, gdzie ostatecznie przybył 22 marca o 13:00. Podczas pobytu w tamtejszej bazie okręt Wendta podporządkowany został czasowo dowództwu grupy Mitte (anty-inwazyjne zgrupowanie mające chronić terytorium okupowanej Norwegii), będąc jednocześnie cały czas gotowy do rozpoczęcia służby na Atlantyku

Patrol 1 (03.04.1944 – 06.05.1944)
03.04. U 765 pod dowództwem Wernera Wendta wraz z U 342 (Hossenfelder) oraz w towarzystwie eskorty o godzinie 18:00 opuścił Bergen z poleceniem skierowania się w stronę pozycji AL 25, gdzie następnie pełnić miał funkcję jednostki meteo. Piętnastego kwietnia zgodnie z rozkazem U 765 nadał swój pierwszy meldunek pogodowy. Sześć dni później 21 kwietnia okręt Wendta otrzymał polecenie skierowania się do kwadratu AK 60, gdzie kontynuować miał służbę jako jednostka meto oraz zwalczać nieprzyjacielską żeglugę. Drugiego maja o 08:40 (kwadrat marynarki AK 6899) U 765 nadał kolejny meldunek pogodowy. Zarówno ten jak nadany następnego dnia kolejny meldunek zostały przechwycone przez Aliantów, którzy w rejon operowania U 765 wysłali brytyjską 5 Grupę Wsparcia w składzie: lotniskowiec eskortowy HMS Vindex i cztery fregaty: HMS Aylmer, HMS Bickerton, HMS Bligh i HMS Keats. Piątego maja w godzinach wieczornych około 19:00 (kwadrat marynarki AK 93) okręt Wendta wszedł w kontakt z brytyjskim zespołem, którego ten mylnie zidentyfikował jako konwój. W wykonanym następnie ataku w kierunku zbliżających się jednostek eskorty wystrzelono torpedę akustyczną T-V, która przeszła pomiędzy HMS Bickerton i HMS Bligh nie czyniąc im jednak żadnych szkód. Po zapadnięciu ciemności Werner Wendt zarządził wynurzenie chcąc w ten sposób wymknąć się nieprzyjacielowi na powierzchni, co jednak zostało skutecznie udaremnione przez krążący nad miejscem kontaktu samolot Swordfish X/825 Sqn FAA), który po wykryciu U 765 o 00:24 oświetlił go flarą, zmuszając go w ten sposób do schowania się pod wodą. Przed świtem 6 maja w związku z koniecznością naładowania baterii Werner Wendt ponownie nakazał wynurzyć okręt ale wkrótce potem ponownie został zapędzony pod wodę przez kolejnego Swordfisha oraz przebywające w pobliżu fregaty, które niezwłocznie przystąpiły do wykonywania ataków z użyciem bomb głębinowych. W wyniku odniesionych w ich następstwie uszkodzeń o 06:05 Werner Wendt zarządził wynurzenie nakazując jednocześnie swojej załodze przygotować się do opuszczenia i zatopienia okrętu. Wkrótce po pojawieniu się na powierzchni U 765 został ostrzelany i zbombardowany (2 bomby) przez kolejnego Swordfisha (A/825 Sqn FAA), co ostatecznie przyśpieszyło jego los (06:06). Przybyłe na miejsce zatonięcia U 765 fregaty podniosły z wody zaledwie 11 rozbitków w tym Wernera Wendt i I oficera Alexandra Gelhausa, pozostałych 37 członków załogi zginęło wraz z okrętem lub podczas oczekiwania w wodzie na ratunek.

Członkowie załogi U 765 polegli w dniu 06.04.1944 (w kolejności alfabetycznej):

Nazwisko, Imię Ranga Rok urodzenia Miejsce
Alsleben, Alfred MaschGfr. 02.08.1924
Bartsch, Heinz MtrOGfr 02.07.1922
Bauer, Johann MaschOGfr. 04.11.1923
Bebber, Hasso MaschGfr. 31.03.1925
Becker, Heinz MaschGfr. 18.08.1924
Bewig, Heinrich MtrOGfr.akt. 29.02.1924
Borkowski, Lorenz MaschGfr. 20.08.1923
Brüggmann, Joachim MechGfr 22.03.1923
Denkewitz, Kurt MaschMt. 20.02.1921
Eckl, Karl MaschOGfr. 09.04.1925
Eyssner, Gerhard MtrOGfr. 11.05.1923
Fehse, Karl MaschMt. 15.05.1921
Frank, Wilhelm MechOGfr. 02.08.1924
Fritzsch, Richard OFkMt 24.03.1921
Haake, Günther MaschGfr. 07.04.1924
Hännecke, Fritz MaschOGfr. 17.05.1925
Hansen, Helmut MtrGfr. 17.10.1923
Henseler, Johannes MtrOGfr 28.04.1924
Hiltrop, August BtsMt 06.02.1921
Jungnitsch, Gerhard MaschMt. 26.02.1922
Kienast, Alfred FkOGfr 06.12.1924
König, Werner MaschMt. 04.01.1922
Kresse, Rolf MaschGfr. 18.08.1921
Liedl, Otto MtrOGfr.d.R. 13.06.1924
Luckau, Willi MtrOGfr. 09.03.1923
Modler, Kurt BtsMt 21.06.1923
Oschee, Werner MtrOGfr. 21.10.1922
Pawelka, Louis OMasch 17.06.1915
Radke, Herbert OMasch 11.02.1914
Ross, Willi FkGfr 10.06.1924
Schneider, Kurt MechGfr 11.04.1925
Schorneck, Wilhelm MechMt. 11.01.1919
Spaar, Georg OSanMt 21.12.1919
Stadler, Georg MtrOGfr. 13.05.1923
Stein, Werner MtrOGfr. 11.10.1924
Tölle, Heinz Lt.ing. 04.08.1917
Wiebrodt, Werner MtrGfr. 14.01.1924

Członkowie załogi U 765 wzięci do niewoli w dniu 06.04.1944 (w kolejności alfabetycznej):

Nazwisko, Imię Ranga Rok urodzenia Miejsce Rok śmierci
Angermeier, Helmut 01.05.1925 12.07.1997
Gelhaus, Alexander Lt.z.S. 02.08.1922
Goldfuss, Alfred Massenbachhausen
Hoheusel, Erich OStrm
Koehl, F
Kohlstadt, G
Krämer, StOMasch
Wendt, Werner OLt.z.S.d.R.01.04.43. 06.02.1916 Költschen 01.04.1988


Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 6 KTB U 223 - U 300
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość