U-1169 Typ VIIC/41
Posty: 1
• Strona 1 z 1
U-1169 Typ VIIC/41
U 1169 Typ VIIC/41
Stocznia: Danziger Werft AG, Danzig
Numer zamówienia: 141
Zamówienie: 02.04.1942
Położenie stępki: 09.04.1943
Wodowanie: 02.10.1943
Wcielenie do służby: 09.02.1944
Numer pocztowy: M 50 520
Przebieg służby:
09.02.1944 - 31.01.1945 -8 Flotylla U-bootów, Danzig (szkolenie załogi)
01.02.1945 - 29.03.1945 - 11 Flotylla U-bootów, Bergen (okręt bojowy)
29.03.1945 - Zatopiony na południe od Blizzard Point (pozycja 49.58N, 05.25W) przez brytyjską fregatę HMS Duckworth.
Dowódcy:
09.02.1944 - 29.03.1945 - OL Heinz Goldbeck
Liczba patroli: 1
Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0
Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0
08.02.1945 U 1169 pod dowództwem Heinza Goldbecka wypłynął z bazy w Kiel, by pięć dni później 13 lutego wpłynąć do bazy w Horten.
18.02.1945 U 1169 pod dowództwem Heinza Goldbecka wypłynął z bazy w Horten, by następnego dnia wpłynąć do bazy w Kristiansand.
Patrol 1 (20.02.1945 - 29.03.1945)
20.02 U 1169 pod dowództwem Heinza Goldbecka wypłynął z bazy w Kristiansand, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę u wybrzeży Wielkiej Brytanii. W dniu 29 marca okręt Heinza Goldbecka został wykryty i zatopiony wraz z całą załogą przez brytyjską fregatę HMS Duckworth (kwadrat marynarki BF 2514).
Uwagi:
a.) W dniu 23 kwietnia 1944 roku podczas ćwiczeń na Bałtyku zginął MtrOGfr Alfred Friedl.
b.) W dniu 11 października 1944 roku w bazie Königsberg na skutek eksplozji torpedy zginęło dwóch członków załogi U 1169 – OMasch Friedrich Stärk (ur. 24.12.1915) i ? a jeden został ranny.
c.) Poprzednia wersja losów U 1169 głosiła, że padł on w dniu 5 kwietnia ofiarą brytyjskiej miny. W rzeczywistości w tym dniu na minie zatonął U 242.
Członkowie załogi U 1169 polegli w dniu 29.03.1945 (W kolejności alfabetycznej):
1.) Becker Werner (MaschOGfr) 26.01.1925
2.) Bothe Horst-Johann-Karl-Otto (MtrOGfr) 30.04.1925
3.) Brachvogel Gottfried (Lt.z.S) 21.08.1923
4.) Breuning Erwin (MaschMt) 20.04.1923
5.) Dultz Kurt (MtrOGfr) 16.01.1923
6.) Elsperger Ernst (MaschOGfr) 27.10.1924
7.) Emich Karl (MechOGfr) 02.05.1925
8.) FischerLudwigMtrGfr18.03.1925
9.) FreundlMarkusMaschMt09.12.1919
10.) Galts Hans (MaschMt) 04.01.1923
11.) Geiger Alfons (MtrGfr) 29.12.1925
12.) Goldbeck Heinz (OLt.z.S) 10.02.1914, Entry 1936
13.) Graaf Martin (OSanMt) 21.06.1921
14.) Heitsch Karl (BtsMt) 18.08.1915
15.) Hundt Erich (MtrOGfr) 02.06.1925
16.) Jansen Wilhelm (OMasch) 08.08.1920
17.) Kleiner Herbert (OMasch) 25.10.1906
18.) Kortlepel Peter (FkOGfr) 22.02.1925
19.) Kotzur Kurt (MtrOGfr) 23.05.1924
20.) Kühne Rudolf (MaschGfr) 16.10.1924
21.) Ladage Hans (BtsMt) 15.01.1922
22.) Legien Hans (MaschOGfr) 02.11.1925
23.) Liebig Willi (OMechMt) 08.11.1920
24.) Linke Heinz (MtrOGfr) 06.05.1923
25.) Lüning Engelbert (FkMt) 18.09.1922
26.) Mayer Franz (MtrOGfr) 16.12.1923
27.) Meißner Paul (MaschMt) 27.05.1922
28.) Müller Henry (MaschGfr) 15.10.1925
29.) Nimtz Erhard (Lt.ing) 20.11.1922
30.) Pahl Horst (MaschOGfr) 02.02.1925
31.) Pastofski Rudi (OStrm) 18.02.1917, odznaczenie DKiG. 26.09.44.(U-68)
32.) Pirdssun Horst (FkOGfr) 11.10.1924
33.) Plainer Johann (MaschOGfr) 28.01.19d5
34.) Polster Heinrich (MaschOGfr) 03.07.1925
35.) Postl Franz (MaschGfr) 18.08.1925
36.) Przytulski Karl-Heinz (MtrHGfr) 09.03.1923
37.) Reutermann Fritz (MtrOGfr) 24.11.1925
38.) Rolf Friedrich (MaschOGfr) 10.12.1922
39.) Saliger Otto (MechGfr) 22.06.1925
40.) Schmidt Hans-Gerhardt (MaschGfr) 30.05.1924
41.) Schmidt Wilhelm (MechOGfr) 08.08.1924
42.) Senff Kurt (MtrOGfr) 02.06.1924
43.) Siegner Rudolf (BtsMt) 17.12.1923
44.) Stoob Hermann (FkMt) 12.07.1922
45.) Thiel Josef (MaschGfr) 16.08.1924
46.) Tschepe Werner (Lt.z.S) 23.12.1923
47.) Veh Otto (MaschMt) 25.02.1923
48.) Voigt Werner (FkOGfr) 07.05.1923
49.) Wedel Georg (MtrHGfr) 29.04.1918
Przypisy:
* Ciało pochowane na cmentarzu w Pejzance.
Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Federowicz Przemysław - U-booty typu VII. Triumf i klęska cz. 2
Stocznia: Danziger Werft AG, Danzig
Numer zamówienia: 141
Zamówienie: 02.04.1942
Położenie stępki: 09.04.1943
Wodowanie: 02.10.1943
Wcielenie do służby: 09.02.1944
Numer pocztowy: M 50 520
Przebieg służby:
09.02.1944 - 31.01.1945 -8 Flotylla U-bootów, Danzig (szkolenie załogi)
01.02.1945 - 29.03.1945 - 11 Flotylla U-bootów, Bergen (okręt bojowy)
29.03.1945 - Zatopiony na południe od Blizzard Point (pozycja 49.58N, 05.25W) przez brytyjską fregatę HMS Duckworth.
Dowódcy:
09.02.1944 - 29.03.1945 - OL Heinz Goldbeck
Liczba patroli: 1
Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0
Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0
08.02.1945 U 1169 pod dowództwem Heinza Goldbecka wypłynął z bazy w Kiel, by pięć dni później 13 lutego wpłynąć do bazy w Horten.
18.02.1945 U 1169 pod dowództwem Heinza Goldbecka wypłynął z bazy w Horten, by następnego dnia wpłynąć do bazy w Kristiansand.
Patrol 1 (20.02.1945 - 29.03.1945)
20.02 U 1169 pod dowództwem Heinza Goldbecka wypłynął z bazy w Kristiansand, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę u wybrzeży Wielkiej Brytanii. W dniu 29 marca okręt Heinza Goldbecka został wykryty i zatopiony wraz z całą załogą przez brytyjską fregatę HMS Duckworth (kwadrat marynarki BF 2514).
Uwagi:
a.) W dniu 23 kwietnia 1944 roku podczas ćwiczeń na Bałtyku zginął MtrOGfr Alfred Friedl.
b.) W dniu 11 października 1944 roku w bazie Königsberg na skutek eksplozji torpedy zginęło dwóch członków załogi U 1169 – OMasch Friedrich Stärk (ur. 24.12.1915) i ? a jeden został ranny.
c.) Poprzednia wersja losów U 1169 głosiła, że padł on w dniu 5 kwietnia ofiarą brytyjskiej miny. W rzeczywistości w tym dniu na minie zatonął U 242.
Członkowie załogi U 1169 polegli w dniu 29.03.1945 (W kolejności alfabetycznej):
1.) Becker Werner (MaschOGfr) 26.01.1925
2.) Bothe Horst-Johann-Karl-Otto (MtrOGfr) 30.04.1925
3.) Brachvogel Gottfried (Lt.z.S) 21.08.1923
4.) Breuning Erwin (MaschMt) 20.04.1923
5.) Dultz Kurt (MtrOGfr) 16.01.1923
6.) Elsperger Ernst (MaschOGfr) 27.10.1924
7.) Emich Karl (MechOGfr) 02.05.1925
8.) FischerLudwigMtrGfr18.03.1925
9.) FreundlMarkusMaschMt09.12.1919
10.) Galts Hans (MaschMt) 04.01.1923
11.) Geiger Alfons (MtrGfr) 29.12.1925
12.) Goldbeck Heinz (OLt.z.S) 10.02.1914, Entry 1936
13.) Graaf Martin (OSanMt) 21.06.1921
14.) Heitsch Karl (BtsMt) 18.08.1915
15.) Hundt Erich (MtrOGfr) 02.06.1925
16.) Jansen Wilhelm (OMasch) 08.08.1920
17.) Kleiner Herbert (OMasch) 25.10.1906
18.) Kortlepel Peter (FkOGfr) 22.02.1925
19.) Kotzur Kurt (MtrOGfr) 23.05.1924
20.) Kühne Rudolf (MaschGfr) 16.10.1924
21.) Ladage Hans (BtsMt) 15.01.1922
22.) Legien Hans (MaschOGfr) 02.11.1925
23.) Liebig Willi (OMechMt) 08.11.1920
24.) Linke Heinz (MtrOGfr) 06.05.1923
25.) Lüning Engelbert (FkMt) 18.09.1922
26.) Mayer Franz (MtrOGfr) 16.12.1923
27.) Meißner Paul (MaschMt) 27.05.1922
28.) Müller Henry (MaschGfr) 15.10.1925
29.) Nimtz Erhard (Lt.ing) 20.11.1922
30.) Pahl Horst (MaschOGfr) 02.02.1925
31.) Pastofski Rudi (OStrm) 18.02.1917, odznaczenie DKiG. 26.09.44.(U-68)
32.) Pirdssun Horst (FkOGfr) 11.10.1924
33.) Plainer Johann (MaschOGfr) 28.01.19d5
34.) Polster Heinrich (MaschOGfr) 03.07.1925
35.) Postl Franz (MaschGfr) 18.08.1925
36.) Przytulski Karl-Heinz (MtrHGfr) 09.03.1923
37.) Reutermann Fritz (MtrOGfr) 24.11.1925
38.) Rolf Friedrich (MaschOGfr) 10.12.1922
39.) Saliger Otto (MechGfr) 22.06.1925
40.) Schmidt Hans-Gerhardt (MaschGfr) 30.05.1924
41.) Schmidt Wilhelm (MechOGfr) 08.08.1924
42.) Senff Kurt (MtrOGfr) 02.06.1924
43.) Siegner Rudolf (BtsMt) 17.12.1923
44.) Stoob Hermann (FkMt) 12.07.1922
45.) Thiel Josef (MaschGfr) 16.08.1924
46.) Tschepe Werner (Lt.z.S) 23.12.1923
47.) Veh Otto (MaschMt) 25.02.1923
48.) Voigt Werner (FkOGfr) 07.05.1923
49.) Wedel Georg (MtrHGfr) 29.04.1918
Przypisy:
* Ciało pochowane na cmentarzu w Pejzance.
Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Federowicz Przemysław - U-booty typu VII. Triumf i klęska cz. 2
- Brodołak
- Admiral
- Tonaż: 1.770.000 BRT
- Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
- Lokalizacja: Piastów
Posty: 1
• Strona 1 z 1
Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość