1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-186 Typ IXC/40

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-186 Typ IXC/40

Postprzez Brodołak » 13.08.08, 11:22

U 186 Typ IXC/40

Stocznia: Deutsche Schiff- und Maschinenbau AG, (AG Weser) Bremen
Numer zamówienia: 1026
Zamówienie: 15.08.1940
Położenie stępki: 24.07.1941
Wodowanie: 11.03.1942
Wcielenie do służby: 10.07.1942
Numer pocztowy: M 05 693

Przebieg służby:
10.07.1942 - 31.12.1942 - 4 Flotylla U-bootów Stettin (szkolenie załogi)
01.01.1943 - 12.05.1943 - 10 Flotylla U-bootów Lorient (okręt bojowy)
12.05.1943 - Zatopiony na północ od Azorów (pozycja 41.54N, 31.49W) przez brytyjski niszczyciel HMS Hesperus.

Dowódcy:
10.07.1942 - 12.05.1943 - KL ~ KK Siegfried Hesemann

Liczba patroli: 2

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 3 (18.792 ton)/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Patrol 1 (31.12.1942 - 05.03.1943)
31.12. U 186 pod dowództwem Siegfrieda Hesemanna wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę na Północnym Atlantyku. W dniu 11 stycznia Siegfried Hesemann storpedował i uszkodził o godzinie 00:33 w kwadracie marynarki AL 2882 należący do brytyjskiego armatora W.H. Seager & Co Ltd z Cardiff frachtowiec Ocean Vagabond (7.174 ton), będący maruderem z konwoju SC-115. Uszkodzona jednostka została następnie dobita przy pomocy dwóch wystrzelonych o godzinie 00:59 i 01:45 torped. W okresie od 12 do 19 stycznia U 186 bezskutecznie operował na zachód od wybrzeży Irlandii w ramach zgrupowania Habicht przeciwko zmierzającym w kierunku zachodnim konwojom. Od 22 stycznia do 2 lutego Siegfried Hesemann prowadził bezskuteczne działania 300 mil na południowy - wschód od Cape Farewell w ramach zgrupowania Haudegen przeciwko konwojom HX. W okresie 2 - 9 luty U 186 operował w ramach grupy Nordsturm przeciwko zmierzającemu w kierunku Grenlandii konwojowi SG-19. Po zakończeniu operacji przeciwko temu konwojowi Siegfried Hesemann zostaje ponownie przydzielony do grupy Haudegen w ramach której operuje do 15 lutego przeciwko konwojowi HX-225 a następnie do 17 lutego w ramach nowej grupy o nazwie Taifun przeciwko konwojowi ON-165. W dniu 20 lutego U 186 rozpoczął rejs do rejonu położonego na wschód od Nowejfunlandii, gdzie miał spotkać się z podwodnym tankowcem U 462 (Typ XIV). W trakcie tego rejsu Siegfried Hesemann odebrał w dniu 21 lutego meldunek o kontakcie okrętów zgrupowania Knappen z konwojem ON-166. Ponieważ trasa konwoju przecinała kurs U 186, Siegfried Hesemann postanowił go zaatakować. Dwa dni później 23 lutego U 186 nawiązał kontakt z meldowanym konwojem i w przeprowadzonych o godzinie 07:35 i 07:40 atakach storpedował w kwadracie marynarki BD 4835 dwa statki:
- ciężko uszkodził należący do brytyjskiego armatora Anglo-Saxon Petroleum Co Ltd z Londynu tankowiec Eulima (6.207 ton), który został dobity kolejną wystrzeloną o godzinie 11:30 torpedą,
- zatopił należący do amerykańskiego armatora Waterman Steamship Co z Mobile frachtowiec Hastings (5.401 ton).
Oprócz w/w potwierdzonych zatopień Siegfried Hesemann zgłosił także niepotwierdzone zatopienie frachtowca o tonażu ca. 7.000 ton i uszkodzenie kolejnego o tonażu ca. 4.000 ton. Kilka dni po tym ataku U 186 spotkał się z U 462, z którego pobrał paliwo i prowiant potrzebne na rejs powrotny do bazy. W dniu 05.03. U 186 wpłynął do bazy w Lorient, kończąc trwający ponad dziewięć tygodni patrol (65 dni).

Patrol 2 (17.04.1943 - 12.05.1943)
17.04. U 186 pod dowództwem Siegfrieda Hesemanna wypłynął z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę na Północnym Atlantyku. W okresie od 25 kwietnia do 4 maja Siegfried Hesemann bezskutecznie operował w ramach zgrupowania Amsel 1400 mil na zachód od wybrzeży Irlandii przeciwko konwojom SC-127, HX-234 oraz SC-128. Na początku maja U 186 został przydzielony do podgrupy Amsel 4, w ramach, której bez powodzenia operował przeciwko konwojom ONS-5 i HX-235. W okresie od 8 do 11 maja Siegfried Hesemann prowadził działania w ramach grupy Rhein przeciwko meldowanemu przez B-Dienst konwojowi HX-237. Od 11 maja U 186 operował w ramach podgrupy Elbe 2 przeciwko meldowanemu przez B-Dienst konwojowi SC-129. Następnego dnia przebywający w odległości dziesięciu mil od konwoju okręt Hesemanna został wykryty a następnie zaatakowany bombami głębinowymi przez brytyjski niszczyciel HMS Hesperus. Na skutek dwóch ataków wykonanych przez brytyjską jednostkę U 186 poszedł na dno wraz z całą załogą.

Członkowie załogi U 186 polegli w dniu 12.05.1943:
Aurisch Walter FkMt 03.01.1921
Baiersdorfer Werner MechGfr 07.02.1923
Baumbach Artur BtsMt 13.04.1920
Baumgärtel Werner MaschOGfr 13.06.1922
Behnke Günter MaschGfr 08.04.1924
Berger Josef BtsMt 17.08.1921
Beyer Willi MechGfr 26.11.1922
Bollen Reinhardus BtsMt 20.05.1915
Bollmann Walter MaschMt 04.05.1916
Bra de Hermann Lt.z.S 30.10.1921
Carstensen Helmut MaschOGfr 23.10.1922
Daum Johann MaschOGfr 12.02.1924
Effe Heinrich MaschMt 26.09.1919
Eggers Walter MaschOGfr 30.12.1923
Eicken von Kurt KpLt.ing 23.01.1916
Finger Günther MaschOGfr 18.06.1923
Fricke Heinz MaschMt 20.02.1921
Gansen Egon MtrOGfr 04.06.1921
Glänzer Wilhelm MtrGfr 26.04.1924
Gritl Alois MtrGfr 26.02.1923
Groth John MaschOGfr 09.01.1921
Halbach Günter MtrOGfr 23.11.1922
Hallmann Helmut MtrOGfr 27.11.1923
Heisler Siegfried Fahnr.z.S 10.05.1923
Herzhauser Emil FkOGfr 26.12.1922
Hesemann Siegfried KpLt. 01.12.41 07.07.1912
Hess Karl FkOGfr 30.01.1924
Hirschfelder Egon MaschGfr 05.07.1924
Jackisch Helmuth StOMasch 30.11.1913
Jenniges Josef MechMt 28.01.1920
Jeskulke Erich MtrOGfr 10.06.1922
Kevelär Günter MaschMt 03.06.1920
Kriebel Herbert OGfr 22.03.1922
Labinski Kurt MaschMt 31.05.1919
Meis Wilhelm MaschOGfr 08.12.1919
Michaelis Rolf MaschOGfr 26.05.1924
Müller Hans-Joachim FkMt 22.07.1920
Müller Max OStrm 26.06.1915
Neumann Karl MechGfr 14.02.1923
Oehl Karl OMasch 09.12.1916
Pasbrig Heinz-Walter MtrOGfr 28.02.1922
Peters Walter Lt.z.S 28.03.1922
Röder Heinz-Dieter Fahnr.z.S 03.11.1922
Sauer Franz Mtr 14.02.1923
Schmalz Kurt OFahnr.ing 04.10.1922
Schmitt Erwin MaschOGfr 02.02.1924
Seipolt Albert MaschMt 04.07.1921
Steengrafe Heinz MaschGfr 14.01.1923
Tettweiler Hans MaschMt 10.05.1922
Völpel Heinrich MtrOGfr 08.09.1922
Wagner Heinrich MtrGfr 11.02.1923
Ziegler Karl MaschOGfr 02.06.1922
Zupke Werner MtrGfr 28.02.1923

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/BDUKTB30269.htm
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ IX



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość