1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Odnalezienie okrętu podwodnego HMS Triumph

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Odnalezienie okrętu podwodnego HMS Triumph

Postprzez ted » 13.06.23, 08:52

Jakoś pozostało bez echa niedawne odnalezienie na Morzu Egejskim brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Triumph z II wś. Dokonano tego 7 czerwca 2023 r. Wrak na głębokości 203 m odkrył Kostas Thoctarides.

Ten okręt podwodny miał wyjątkowego pecha do min. W grudniu 1939 r. jakoś "przeżył" spotkanie z miną na M. Północnym, choć urwała mu dziób na długości trzech metrów. Z opisu wyglądu znalezionego wraku (zniszczona część dziobowa) też nasuwa mi się wniosek, że i na Morzu Śródziemnym prawdopodobnie inna mina przypieczętowała jego los. Zresztą przeważająca część zaginionych podczas tej wojny brytyjskich okrętów podwodnych była na tych wodach utracona z tego powodu...

Wprawdzie HMS Triumph nie został znaleziony w obrębie pól minowych, co do których było podejrzenie, że okręt tam zaginął. Ale przyczyną zguby okrętu mogła być też mina dryfująca. Prawdopodobnie kolejne oględziny wraku i wykonane filmy za jakiś czas to rozstrzygną. W każdym razie peryskopy okrętu były wsunięte, więc Triumph nie poruszał się w chwili katastrofy na głębokości peryskopowej, tylko albo na powierzchni, albo w głębszym zanurzeniu. Wyrwa w części dziobowej wygląda na spowodowaną silnym wybuchem (w pobliżu leżą też torpedy). Odkrywca wraku przy ustalaniu jego losu co prawda bierze pod uwagę i atak jednostki przeciwnika, choć o takim możliwym na razie nic nie wiadomo.
ted
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.13, 20:35

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Nie związaneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron