1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

,,nasze,, wraki

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 9 • Strona 1 z 1

,,nasze,, wraki

Postprzez tobruk » 23.10.04, 16:35

Witam
Poczytałem ostatnio na jakiejś stronie ,,miłośników,, historii o ich przygotowaniach do spenetrowania wraku U-boota w oklicy Helu, prawdopodobnie przy użyciu palnika. Informacja może nie jest zbyt aktualna, ale jak dla mnie irytująca. Czy macie może jakieś bliższe, świerze wiadomości na ten temat? Może lokalna prasa coś pisze?
Pozdrawiam Mieczysław
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Jatzoo » 25.10.04, 09:01

Czy to aby przypadkiem nie chodzi o tego U-Boota, o którego wypytywałem w Cuxhaven u Horsta...? Ponieważ nie do końca wiadomo co to za jednostka (numer taktyczny) planowano dostać się do niej, aby na podstawie np. jakichś pozostałości w stylu tabliczek znamionowych dowiedzieć się co to za U-XXX.
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez tobruk » 26.10.04, 11:32

Być może to ten. Moją uwagę zwróciło to, że ktoś chce wypalić otwór aby dostać się do wnętrza. Rzekomo wrak nie ma uszkodzeń zewnętrznych. Wydaje mi się że wydobycie to koszt ładnych paru milionów ( dolarów ) więc przymiarki kilku amatorów bez gotówki to jawne barbarzyństwo. Cóż mogą oni wydobyć? Najwyżej coś wyszabrować.
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Jatzoo » 26.10.04, 13:28

(...) to jawne barbarzyństwo. Cóż mogą oni wydobyć? Najwyżej coś wyszabrować.


Z jednej strony - poznanie co to za jednostka jest warta OSTROŻNEGO I JAK NAJMNIEJ INWAZYJNEGO dostania się do wnętrza okrętu...

Z drugiej strony - nie ma się co dziwić, że ostatnimi czasy nie podaje się już namiarów na nowo odkryte wraki właśnie ze względu na zagrożenie zbeszczeszczeniem miejsca - jakby nie było - katastrofy i śmierci kilkudziesięciu osób...
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez tobruk » 27.10.04, 20:14

A tak przy okazji - czy włazu na pomoście nie można otwierać od zewnątrz?
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez U-boot » 27.10.04, 20:57

Tobruk --> jak to sobie wyobrażasz ??
Po tylu latach okrętu w wodzie, ktoś poprostu podpłynie do wraku, złapie za pokrętło i już jest w środku :-DD

Pozdrowionka
U-boot
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 319.000 BRT

Dołączył(a): 10.09.02, 08:46
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez tobruk » 27.10.04, 22:08

Ktoś spośród ostrzących sobie zęby napisał że w u-bootach nie ma możliwości otwierania włazów od zewnątrz. To mnie zdziwiło. Ale rozumiem że po tylu latach nie da się ruszyć mechanizmów
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez tobruk » 23.11.04, 21:54

Kolejny raz oglądam zdjęcia z wydobycia U-534, przedstawione w galerii. Dla mnie to smutny widok, taki stan okrętu. Dziś zdania są podzielone: wydobywać, oraz nie wydobywać, bo to są miejsca ostatniego spoczynku ludzi, cmentarze. Kiedy przyglądam się temu wrakowi, choć słowo wrak uważam za wielce niewłaściwe, widzę że minie niewiele czasu, zaledwie parę lat, a dylemat zniknie: nie będzie czego wydobywać. Może ewentualnie same kadłuby sztywne. Tylko po co? Odbudowywać nie będzie warto. Taniej i szybciej będzie wykonać podróbkę, atrapę od podstaw (raczej od stępki ).
Kiedy czytam o próbach ,,dzikiej,, eksploracji wraku ,,naszego,, dostrzegam że amatorzy tych działań zachowują się jak tuż po wojnie, kiedy każdy mógł szabrować do woli, wg. własnego uznania. A dziś kończy się czas możliwości wydobycia okrętu we względnie dobrym stanie, w całości. Bez względu na podział zdań należałoby podjąć decyzję, bo następnych kilku latach będzie za póżno.
Co sądzicie Panowie?
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez HIOB » 14.12.04, 17:28

Penetrowanym wrakiem mial byc U-346 ale zrezygnowano z tego, stan wraku utrudnia penetracje- zasypany piachem i omotany zaczepami sieci no i glebokosc 50 m robi swoje zreszta niemala w tym zasluga lokalnych organizacji historycznych- chcecie wiedziec wiecej puknijcie na gg albo na skrzynke
HIOB
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 5.000 BRT

Dołączył(a): 11.12.04, 20:53
Lokalizacja: HEL


Posty: 9 • Strona 1 z 1

Powrót do Nie związane



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości