1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

'Kursk'

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 16 • Strona 1 z 1

'Kursk'

Postprzez ObltzS » 12.08.05, 22:13

Witam !
Dzisiaj przypada 5 rocznica tragedii, jaka spotkała okręt podwodny KURSK i jego załogę. Tragedia ta [zaliczana do największych w powojennej historii marynarek wojennych i okrętów podwodnych] uzmysławia nam wszystkim, że mimo olbrzymiego postępu technicznego i zaawansowania technologicznego, jaki dokonał się i dokonuje nadal w dziedzinie budowy okrętów podwodnych [porównując i odnosząc ten stan do czasów budowy U-Bootów] człowiek jeszcze w niewielkim stopniu opanował i ujarzmił głębiny mórz i oceanów. Okazuje się, że morza i oceany pozostają nadal środowiskiem trudnym do pokonania, dla porównania - o wiele szybciej i z lepszymi rezultatami człowiek opanował środowisko kosmosu, które jeszcze pół wieku temu wydawało się być dla człowieka nieosiągalne. Tragedia ta skłania równiez do refleksji, jak wysoce skomplikowanymi technicznie i technologicznie muszą być współczesne o. p., by mogły spełnić stawiane wymogi współczesnych doktryn wojennych i zagwarantować załodze bezpieczeństwo.
Ponieważ dawny czas temu odbyłem długą [w porównaniu do dzisiejszej] służbę w PMW, jako były marynarz uważam, że załoga KURSKA, była dobrymi i dzielnymi marynarzami.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Grom » 13.08.05, 11:25

Troszkę mi wstyd się przyznać, ale zapomniałem o rocznicy zatonięcia Kurska. Dopiero jeden z kolegów przypomniał mi na naszym forum. Jest to zdecydowanie jeśli nie największa to jedna z największych tragedii okrętu podwodnego, której można było przynajmniej w części uniknąć. Niestety duma pewnych kół politycznych była ważniejsza niż ludzkie życie. Na całe szczęście ostatni wypadek z batyskafem pokazał, że choć odrobinkę się to zmieniło.
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Re: 'Kursk'

Postprzez tobruk » 13.08.05, 21:07

Witam

ObltzS napisał(a): Tragedia ta skłania równiez do refleksji, jak wysoce skomplikowanymi technicznie i technologicznie muszą być współczesne o. p., by mogły spełnić stawiane wymogi współczesnych doktryn wojennych i zagwarantować załodze bezpieczeństwo.


Racja, tylko, jak słusznie dostrzega Grom - nie dla wszystkich (decydentów) bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze, a to rodzi problemy. Jakoś po drugiej stronie jakby bezpieczniej...
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Korvettenkapitan » 14.08.05, 19:18

Witam.

Chociaż zgadzamy się, że nieufność polityków do Zachodu przyczyniła się do śmierci marynarzy, to jednak gdyby Jelcyn zamiast tak uparcie trzymać się władzy ustąpił wcześniej, siły zbrojne Rosji byłyby w znacznie lepszym stanie. Tak samo marynarka, gdzie czasy Jelcyna zasiały prawdziwe spustoszenie, śląc nawet najnowsze jednostki na złom. Gdyby ocalono te nowsze batyskafy przed złomowaniem, to prawdopodobnie ofiar na Kursku byłoby znacznie mniej.

Pozdrawiam.
Korvettenkapitan
Korvettenkapitän
 
Tonaż: 436.000 BRT

Dołączył(a): 21.01.04, 22:15
Lokalizacja: Nad Bałtykiem

Postprzez tobruk » 15.08.05, 09:03

tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Kursk

Postprzez ObltzS » 15.08.05, 16:15

Witam !
Kol. Tobruk podał adres do informacji związanej z niedawną akcją ratowania załogi i batyskafu AS-28 na M. Beringa. Podane tam informacje kojarzą się niedparcie z interesującą książką R. Woodmana, Konwoje arktyczne 1941 - 1945, Bellona, Warszawa 2002. Otóz autor, opierając się na oficjalnych zachowanych dokumentach i bezpośrednich relacjach uczestników tamtych wydarzeń [wywiady, listy z marynarzami floty handlowej i RN] na wielu kartach swojej książki opisuje ogrom zniszczeń i uszkodzeń tak cennego i drogiego wówczas sprzętu wojennego i nie tylko [samochody, czołgi, samoloty, części zamienne, armaty, działa, żywność itp.], który to sprzęt z takim narażeniem zdrowia i życia był wysyłany [głównie z inicjatywy Churchilla] i konwojowany, w jednych z najgorszych możliwych dla prowadzenia konwojów akwenach, do ówczesnego ZSRR. Marynarze z konwojów arktycznych nie mogli pojąć i zrozumieć, dlaczego w tak niedbały i nierozważny sposób wyładowywano ze statków cały ten sprzęt. Ulegał on poważnym uszkodzeniom już w trakcie rozładunku, a sposób jego składowania na nabrzeżach również pozostawiał wiele do życzenia. Autor przytacza wcale nierzadkie przypadki, kiedy już po zakończeniu wojny na nabrzeżach nadal pozostawał [w żaden sposób nie zabezpieczony] i niszczał sprzęt dostarczony w ramach konwojów arktycznych !!!
Przerażające jest to, że po upływie ponad 60 lat w mentalności ludzi odpowiedzialnych za tak i drogi i ważny sprzęt [ratowanie załóg okrętów w każdych szanujących się MW jest priorytetem] nie zmieniło się dosłownie nic. Nadal triumfy święci nonszalancja, brak wyobraźni i beztroska sztabowców i nie tylko, odpowiedzialnych za logistykę i poziom techniczny sprzętu pozostającego w dyspozycji rosyjskiej marynarki wojennej.
Dzięki Tobruku za ten adres - jego lektura powala z nóg.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: 'Kursk'

Postprzez Myszkin » 15.08.05, 23:10

ObltzS napisał(a):Witam !
Okazuje się, że morza i oceany pozostają nadal środowiskiem trudnym do pokonania, dla porównania - o wiele szybciej i z lepszymi rezultatami człowiek opanował środowisko kosmosu


Witam,

eee, tam zaraz "opanował"...człowiek poleciał kilka razy na księżyc i tyle. Nie licząc wahadłowców i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to wszystko maszyny. Widać przecież z jakim trudem przychodzi nam wyprawa na Marsa a to dopiero "podwórko"...
Pozdr.
Myszkin
Kapitän zur See
 
Tonaż: 960.000 BRT

Dołączył(a): 24.05.05, 15:57
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski/Warszawa

Kursk

Postprzez ObltzS » 20.08.05, 16:16

Witam !
Dla wszystkich Kol. Forumowiczów zainteresowanych dodatkowo tematyką tragedii KURSKA podaję informację o filmie z 2005 r., próbującym dociec i wyjaśnić, co rzeczywiście mogło być przyczyną tragedii załogi i okrętu. Prawdopodobnie, im dłuższy czas będzie upływać od daty tej tragedii, pojawiać się będą coraz to nowe wątki i informacje, do tej pory skrzętnie skrywane. Tezy postawione w tym filmie, są przerażające, polecam zapoznanie się z jego treścią.

KURSK - TRAGEDIA NA MORZU
"Koursk": un sous-marins en eaux troubles
film dokumentalny
Francja, 2005, 72 min.
reżyseria:
Jean-Michel Carre
najbliższe emisje:
28.08 niedziela, godz. 12.25
29.08 poniedziałek, godz. 11.35
W sierpniu 2000 roku 118 osób straciło życie w katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego "Kursk". Okoliczności tej tragedii nie do końca zostały wyjaśnione. Reżyser Jean-Michel Carré podejrzewa, że "Kursk" został trafiony przez amerykański pocisk i konsekwentnie broni tej sensacyjnej tezy w swoim filmie.
Latem 2000 roku na pływającym po Morzu Barentsa "Kursku" miała się odbyć prezentacja tajemniczej torpedy "Szkwał" dla zainteresowanych jej kupnem Chińczyków. Ponieważ o niezwykłej szybkości pocisku krążyły już legendy, na morzu nie zabrakło również jednostek zagranicznych, w tym dwóch amerykańskich łodzi podwodnych. Być może miały za zadanie zdobyć jak najwięcej informacji o "Szkwale" - niebezpiecznej broni, która mogła znaleźć się w rękach Azjatów. W pewnym momencie "Kursk" zderzył się z amerykańskim "Toledo". Słysząc dźwięk charakterystyczny dla ładowania torpedy załoga drugiego z amerykańskich okrętów postanowiła nie czekać na atak i wypalić pocisk jako pierwsza. Trudno uwierzyć w tę nieprawdopodobną wersję wydarzeń przedstawioną przez Jean-Michela Carrégo, ale prowadzone przez niego dochodzenie, w którym dokumentalista przedstawia wiele zatrważających informacji, potrafi wzbudzić wątpliwości nawet u największego sceptyka. Reżyser zadaje również szereg trudnych i niepokojących pytań dotyczących akcji ratunkowej oraz amerykańsko - rosyjskich relacji po katastrofie. Uważa, że dla interesów państwa i Władimira Putina poświęcono ludzkie życie oraz zatajono prawdę.

Film do obejrzenia na kanale PLANETE, informacje o filmie zaczerpnąłem z internetowej strony w/w kanału :
http://www.planete.pl/?oplanete
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 12.08.08, 17:21

Witam !
Dzisiaj przpada kolejna rocznica tragicznego zatonięcia rosyjskiego o.p. "KursK".
Na temat tej tragedii jest wiele linków zwiazanych tematycznie z Kurskiem.
W kontekście tego wydarzenia chciałbym podać inny link, nawiązujący tematycznie do faktu, jak niebezpiecznymi dla marynarzy są o.p., jednostki, na których pełnia swoją służbę. Link tematycznie nawiązuje do początków okrętów podwodnych, ale jak pokazuje historia, stopień, poziom i ryzyko niebezpieczeństwa dla załóg o.p. jest zapewne jednakie, bez względu na czas, okoliczności, postęp konstrukcyjny i technologiczny oraz banderę, pod którą pływają tego rodzaju okręty.
http://facta-nautica.graptolite.net/U3.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: 'Kursk'

Postprzez ObltzS » 11.06.15, 20:35

Witam !

Kolega typhonn podał informację o KURSKU jako tła dla planowanej gry (http://www.ubootwaffe.pl/forum/inne/nie-zwiazane?p=30638#p30638), a tymczasem pojawił się film w polskiej wersji językowej (czas : 47 min) pt. : "Tajemnice Kurska".
link do filmu :
http://vod.pl/filmy-dokumentalne/tajemnica-kurska-za-darmo-online/0lwnf#
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: 'Kursk'

Postprzez ObltzS » 12.11.17, 20:18

Witam !

Tragedia "Kurska", mimo, że upłynęło od niej już kilkanaście lat, wciąż porusza i jest przyczynkiem do kolejnych rozmyślań i rozważań w równym stopniu tak o pewnej, określonej zbiorowości, jaką niewątpliwie stanowiła załoga tego rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego jak i też o indywidualnym losie i tragedii każdego z marynarzy.
Dopiero teraz (z pewnym opóźnieniem - mamy przecież listopad) natrafiłem na interesująca informację o ... spektaklu teatralnym zrealizowanym przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, którego kanwą i inspiracją była właśnie tragedia załogi tego okrętu.
Ponieważ sztukę wystawił teatr z Gdyni, która swoja treścią nawiązuje do ludzi morza (a takimi też są marynarze-wojskowi), zapewne dla wzmocnienia przekazu i klimatu sztuki, była ona wystawiana nie na deskach teatru, a na pokładzie Białej Fregaty "Dar Pomorza" ...
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,21761550,krzysztof-babicki-ten-spektakl-ma-zaintrygowac-i-emocjonalnie.html?disableRedirects=true
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: 'Kursk'

Postprzez Gajusz Mariusz » 11.09.18, 09:06

Jeżeli jest o tym informacja w innym miejscu na forum, to przepraszam. Na ekrany kin wszedł właśnie "Kursk", oczywiście nie w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=xExzwSc4_eQ

https://www.filmweb.pl/film/Kursk-2018-752681
Gajusz Mariusz
Leutnant zur See
 
Tonaż: 123.000 BRT

Dołączył(a): 19.03.18, 16:32

Re: 'Kursk'

Postprzez ObltzS » 14.09.18, 19:15

Witam !

Dzięki za ciekawe info, to chyba pierwszy film w zagranicznej koprodukcji, który przedstawia tę tragedię - upłynęło sporo lat od tamtych niezwykle dramatycznych wydarzeń, ale znając Ruskich, zapewne żadne nowe dokumenty w tej sprawie długo jeszcze nie ujrzą światła dziennego (o ile w ogóle to nastąpi) - ale za ten czas opublikowano sporo artykułów oraz książek, które zapewne stanowiły kanwę i podstawę do scenariusza - z linku załączonego przez Ciebie wynika, że budżet filmu chyba nie był mały - zatem czekamy na premierę w kraju ...
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: 'Kursk'

Postprzez Gajusz Mariusz » 17.09.18, 22:57

ObltzS napisał(a):ale za ten czas opublikowano sporo artykułów oraz książek, które zapewne stanowiły kanwę i podstawę do scenariusza


Na Filmwebie w komentarzach pada taka informacja:

Film będzie ekranizacją książki Roberta Moore'a pod tytułem "The Untold Story of the Kursk Tragedy" z 2003 roku
Gajusz Mariusz
Leutnant zur See
 
Tonaż: 123.000 BRT

Dołączył(a): 19.03.18, 16:32

Re: 'Kursk'

Postprzez goose » 17.02.19, 21:44

Miałem okazję obejrzeć, trochę za bardzo w stylu amerykańskim, niemniej jednak zainteresował mnie wystarczająco, żeby szukać dalszych informacji na temat tej tragedii.
goose
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 1.000 BRT

Dołączył(a): 17.02.19, 21:38

Re: 'Kursk'

Postprzez Gajusz Mariusz » 29.04.19, 23:06

Obejrzałem i ja. Film zawiera nieścisłości, choćby dla dramaturgii obrazu widzimy że Brytyjczycy i Norwegowie przypłynęli na czas a jedynie postawa rosyjskiej wierchuszki sprawiła że i tak na próżno. Jednak sam film uważam za udany. Miałem (niestety) okazję obejrzenia niedawno Hunter Killer, gdzie hollywoodzka głupota zagrała bez granic więc na tym tle ten europejski obraz wypada wręcz doskonale. Rosyjscy marynarze ukazani bez zauważalnej złośliwości, co prawda wierchuszce się dostało, ale przyznajmy - należało się. Z racji wieku dzięki filmowi miałem okazję powtórnie przeżywać tą tragedię. Obraz gra na emocjach, choćby niezapomniana konferencja z rodzinami załogi. Kto by zapomniał akcję z zastrzykiem? Osobiście spokojnie polecam nawet najbardziej wybrednym.

Pozdrawiam!
Gajusz Mariusz
Leutnant zur See
 
Tonaż: 123.000 BRT

Dołączył(a): 19.03.18, 16:32


Posty: 16 • Strona 1 z 1

Powrót do Nie związane



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron