1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Flotylle U-bootwaffe na terenie okupowanej Polski - prośba

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 10 • Strona 1 z 1

Flotylle U-bootwaffe na terenie okupowanej Polski - prośba

Postprzez Grom » 28.10.05, 02:58

Zwracam się z prośbą o pomoc do każdego kto ma zdjęcia, książki, albumy cokolowiek związane ze Szkolnymi Flotyllami U-bootów, które znajdowały się na terenach okupowanej Polski.

Ponieważ w sieci nie spotkałem się z jakimkolwiek pełniejszym opisem flotylli (to co jest to chyba jakaś kpina), postanowiłem nieodpłatnie i z inicjatywy własnej opisać poszczególne flotylle wraz z ich emblematami, dowódcami i losami. Każda pomoc, nawte najdrobniejsza jest na wagę złota. Dlatego bardzo Was proszę razme i kazdego z osobna. Jeśli macie coś u siebie w domu, u dziadków, wójków, czy sąsiadów, o podesłanie mi wszelkich informacji i materiałów. Oczywiście tak źródło jak i autor zostaną wymienieni w opisie.

Z góry dziękuję.
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Flotylle

Postprzez Florek » 28.10.05, 07:14

Na terenie Polski bazowało kilka flotylli szkoleniowych:
4 w Szczecienie (od maja 1941 roku do maja 1945 roku),
8 w Gdańsku (od lutego 1942 roku do stycznia 1945 roku),
18 na Helu (od stycznia do marca 1945 roku),
19 w Piławie (od października 1943 roku do lutego 1945 roku),
20 też w Piławie, ale do niej nie należał żaden U-boot,
21 również w Piławie (od lipca 1941 roku do marca 1945 roku),
23 w Gdańsku (od sierpnia 1943 roku do marca 1945 roku),
25 w Piławie (od kwietnia 1941 roku do 1945 roku).
Większość z tych flotylli miała po kilku dowódców oraz najczęściej bazowała w kilku miastach (czasem Polska była pierwsza a czasem ostatnia).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Florek
Leutnant zur See
 
Tonaż: 161.000 BRT

Dołączył(a): 25.09.05, 15:21
Lokalizacja: Stalowa Wola

Postprzez Myszkin » 28.10.05, 08:42

Florek, Ty się nic nie zmieniasz...
Myszkin
Kapitän zur See
 
Tonaż: 960.000 BRT

Dołączył(a): 24.05.05, 15:57
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski/Warszawa

Postprzez Grom » 28.10.05, 11:03

Myszkin napisał(a):Florek, Ty się nic nie zmieniasz...

;) - spokojnie

@Florek - Dziękuję za pomoc. Pisząc prośbę i uzasadniając ją tym, że jest mało informacji, miałem na myśli to, że numery, daty, dowódców formacji, i ich emblematy znam. To jest wciąż jednak malutko.
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Flotylle U-Bootwaffe

Postprzez ObltzS » 28.10.05, 15:37

Witaj Gromie !

Skromnie, na początek aby materiały się mnożyły a zasoby powiększały. Mało znana "perełka" związana z 18 Unterseebootsflottille [Ausbildungsflottille] z Helu.
Jest to znaczek poczty polowej w Helu z okresu działalności owej flotylli. Zamieszczam go w forumowym załaczniku do ściągnięcia. Swego czasu był na aukcji Allegro, ale cena ...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 01.11.05, 08:57 przez ObltzS, łącznie edytowano 1 raz
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Flotylle U-Bootwaffe

Postprzez ObltzS » 28.10.05, 15:59

Info dla Groma !

Miałem zamieścić to jako kontynuację tematu, ale mała awaria.
Gromie do odważnych świat należy - wejdźna stronę Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku [[b]http://www.cmm.pl/[/b]] i w dziale : Informacje o muzeum -> Struktura organizacyjna znajdziesz e-mail do p. mgr M. Cieślaka [marek.cieslak@cmm.pl] szefa Działu Historii Budownictwa Okrętowego i poproś o wskazanie kierunku poszukiwań, nie powinni odmówić pomocy. Drugą osobą, która mogłaby wskazać ów kierunek może być p. inż. Marek Twardowski [autor wielu publikacji o tematyce morskiej], kustosz "Daru Pomorza" [o ile moje info są jeszcze aktualne - pracowałem w tej firmie ponad dwadzieścia lat temu i wiem, że są to prawdziwi pasjonaci spraw morskich]. Kontakt z p. inż. M. Twardowskim uzyskasz wchodząc na FOW [adres : http://fow.aplus.pl/forum/index.php - Jego nick : Marek T.] i pchnij po prostu priva.

Pisz ewentualnie również do :
Muzeum Miasta Gdynia, ul. Starowiejska 30,
81-353 Gdynia
telefon: +48 58 621 62 18
flotylle szkolne, torpedownia itp.

Muzeum Marynarki Wojennej :
strona : strona WWW: grom.mw.mil.pl/muzeum/blyskawicapl.html
może coś mają na ten temat, teraz są już inne czasy, więc te tematy nie powinny być już tabu

Sprawdź wszystkie adresy i kontakty, zajmie to trochę czasu, ale życzę Ci Gromie byś złapał dobry trop.
Pozdrowionka.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Grom » 28.10.05, 16:17

Dziękuję za naprowadzenie ObltzS. Straszzzznie mnie to wszystko zaintrygowało.
Na FOW napisałem posta w dziale Poszukuję. Pchnę jakiegoś maila.
Obrazek
Oto mapa turystyczna po Pillau. Stawim Piwo temu kto mi pokaże gdzie znajdowały się Flotylle Szkolne :)
Obrazek
a to Kiel podczas ... zresztą widać czego
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Flotylle U-Bootwaffe

Postprzez ObltzS » 29.10.05, 13:18

Witaj Gromie !

Otwórz FOW, następnie "nowe FOW", przejdź na str. 20 i otwórz post pt. "Hel". Znajdziesz tam do swojej kolekcji [być może, że znasz już te zdjęcia] zdjęcia U-Bootów w porcie helskim [Kriegsmarine po zajęciu Helu wykorzystywała dla swoich potrzeb i celów tamtejszy port wojenny przedwojennej marynarki RP].
Autor postu 'Diabeł' zastanawia się nad wieżami i otóż prawidłowe wyjaśnienie może być tylko takie :
- w czerwonej prostokątnej obwódce wieża przedwojennego kościła katolickiego [istnieje do dnia dzisiejszego],
- w niebieskiej obwódce sylweta-bryła poewangelickiego kościóła z usuniętą już przez obrońców RU Hel wieżą [zarówna ta wieża jak i latarnia morska stanowiły punkty namiarowe dla artylerzystów ze Schleswiga i obie zostały usunięte, czyli wysadzone],
- w zielonej obwódce odbudowana przez Niemców latarnia morska w Helu.
W załączeniu poniżej owe zdjęcia :
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Grom » 29.10.05, 14:00

Świetne zdjęcia. Napisałem do Diabła, i MarkaT. Pana Cieślaka znaleźć nie mogę na stronie CMM. Natomiast ciekawą rzeczą jest fakt, że przedstawione okręty U-253 i U-335 (na pierwszym planie przy molo) służyły w VIII Flotylli Szkolnej z Gdańska. Czyli świadczyć to może o tym, że VIII wykorzystywała port Helski dla swoich okrętów. Skoro tak to rodzi się pytanie czy to ze względów bezpieczeństwa, czy strategicznych, czy poprostu jak w przypadku IV ze Szczecina okręty bazowały na odległych kotwicowiskach, bo taku był program szkolenia. Co reszta Panów na to ?
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Flotylle U-Bootwaffe

Postprzez ObltzS » 29.10.05, 17:47

Witam !

Po zakończeniu działań obronnych [02.10.1939 skapitulował Hel] port helski był stosunkowo mało uszkodzony, a wykorzystanie go przez Kriegsmarine było czymś naturalnym - niewielkie uszkodzenia szybko naprawiono i tym sposobem pozyskano znakomite miejsce z gotową pełną infrastrukturą [była to jedna z przedwojennych baz PMW, z nabrzeżami, falochronami, magazynami, koszarami, składami broni, magazynami paliwa itp.]. W swojej książce H. Werner opisuje odbyte na Zat. Gdańskiej ćwiczenia załóg U-Bootów doskonalące swe umiejętności w strzelaniu torpedowym [torpedy z głowicami ćwiczebnymi] oraz w wykonywaniu zanurzeń alarmowych. Z Helu do Gdyni lub Gdańska w linii prostej jest ok. 35 km [19 Mm] i ok. 45 km [ok. 24 Mm] co dawałoby ok. 2 godz. rejsu przy prędkości 10 - 12 w. - zatem odległości niewielkie. Prawdopodobnie jak pisze kol. Grom, część U-Bootów po odbytych zajęciach zawijała do Helu, by następnego dnia właśnie z tego portu wypłynąć na dalszą kontynuację ćwiczeń [może decydowała o tym bliskość tych akwenów usytuowana bliżej Helu] - nie mamy informacji o tym, ile i w jakich okresach kierowano do Gdyni lub Gdańska U-Bootów na przeszkolenia załóg [zarówno kandydatów do załóg podstawowych jak również już nowowcielonych do służby U-Bootów z załogą stałą], być może, że w okresach "przepełnienia" dla rozładowania powstałego zagęszczenia część owych U-Bootów kierowano właśnie do Helu, gdzie tamtejsza baza dysponowała pełną infrastrukturą mogącą obsłużyć okręty i ich załogi.
Dla załóg angielskich i amerykańskich bombowców dokonujących naloty na Gdynię tak bliskie położenie Helu nie miało chyba istotnego znaczenia - Hel był oddalony zaledwie o kilanaście minut lotu i prawdopodobnie nie mógł zapewnić wystarczającej ochrony przed zbombardowaniem stacjonujących tam U-Bootów - uważam, że stopień zagrożenia zniszczeniem spowodowanym nalotami był prawdopodobnie jednaki dla baz U-Bootów w Gdyni, Gdańsku czy Helu - są to zbyt małe odległości.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa


Posty: 10 • Strona 1 z 1

Powrót do Nie związane



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości