1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Tytuł:
  U-Boat War Patrol...
 • Data utworzenia:
  12.10.2007
 • Autor:
  Lawrence Paterson
 • Autor recenzji:
  Brodołak
 • Wydawca:
  Greenhill Books, Londyn 2006
 • ISBN:
  978-1591148906
 • Okładka:
  Twarda
 • Liczba stron:
  206
 • Ocena recenzenta:
  5
 • Ocena czytelników:
  (2 głosów)

Książka "U-Boat War Patrol - The Hidden Photographic Diary of U-564" autorstwa nowozelandzkiego historyka Lawrence'a Patersona na 206 stronach opisuje siódmy patrol U-564, a zarazem ostatni w roli jego dowódcy Kapitänleutnanta Reinharda Suhrena. W trakcie jego trwania w okresie od 9 lipca do 18 września 1942 roku okręt z godłem "3 x Czarny Kot" operował na Północnym i Środkowym Atlantyku oraz w rejonie Karaibów zatapiając 5 jednostek, a jedną uszkadzając.

Na podstawie wspomnień żyjących członków załogi U-564, zapisków w dzienniku działań bojowych oraz notatek korespondenta wojennego, autor z dobrym skutkiem stara się przybliżyć czytelnikowi w sześciu rozdziałach poszczególne etapy tego patrolu.

Prolog poprzedzający główną część książki poświęcony został na przedstawienie sylwetki dowódcy okrętu Kapitänleutnanta Reinharda Suhrena oraz krótkiej historii U-564 od momentu podniesienia na nim bandery do wypłynięcia z bazy na 7 patrol. Następne sześć rozdziałów opisuje: rejs do rejonu operacyjnego, walkę z konwojem OS-34, spotkanie z podwodnym tankowcem U-463, życie załogi na pokładzie U-Boota w trakcie patrolu, działania w rejonie Karaibów oraz powrót do bazy, który został urozmaicony zatopieniem przy pomocy torped i artylerii płynącego samotnie norweskiego tankowca Vardaas. W w/w rozdziałach autor pokrótce opisuje też jednostki własne jak i nieprzyjaciela z którymi spotkał się lub z którymi operował U-564. Epilog będący podsumowaniem siódmego patrolu prezentuje także dalsze wojenne losy okrętu i jego załogi oraz własnych jednostek, których nazwy lub oznaczenia najczęściej przewijały się w tekście.

Uzupełnieniem merytorycznej części książki jest: aneks (na który składa się lista członków załogi U-564, zestawienie wykonanych podczas tego patrolu ataków torpedowych, rodzaje stopni wojskowych stosowanych w Kriegsmarine oraz mapa Oceanu Atlantyckiego ograniczona do jego północnej i środkowej części z naniesionymi kwadratami operacyjnymi marynarki stosowanymi przez Kriegsmarine), zbiór przypisów, bibliografia, słowniczek oraz indeks nazwisk i nazw.

Cała książka jest bogato ilustrowana 260-ma czarno-białymi zdjęciami prezentującymi U-564 i jego załogę podczas siódmego patrolu, wykonanymi przez przebywającego na pokładzie okrętu korespondenta wojennego BtsMt Meimesa Haringa. Tak na marginesie, wojenna i powojenna historia tych zdjęć też jest ciekawa - bowiem znalezione przez Brytyjczyków w jednym z bunkrów Brestu, zostały przywiezione do Anglii, gdzie przez 60 lat aż do momentu odnalezienia przeleżały w pudełku umieszczonym wewnątrz łóżka.

Wydana na dobrej jakości papierze publikacja ma czytelny układ graficzny, zapewniający czytelnikowi dobre warunki czytania, każdy przypis jest przyporządkowany do odpowiedniego rozdziału książki, a każde zdjęcie ma odpowiedni komentarz opisujący prezentowaną osobę lub zaistniałą sytuację.

Obiektywnie podsumowując, książka Lawrence'a Patersona warta jest polecenia i powinna znaleźć się w biblioteczce każdego kto interesuje się historią działań U-Bootwaffe, m.in. ze względu na w/w dużej wartości merytorycznej zdjęcia prezentujące życie załogi na pokładzie U-Boota podczas bojowego patrolu.