1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
  • Tytuł:
    Der U-Boot-Krieg 1939-1945 (III)
  • Data utworzenia:
    03.05.2011
  • Autor:
    R. Busch, H. J. Röll
  • Autor recenzji:
    Brodołak
  • Wydawca:
    E.S. Mittler & Sohn, 2001
  • ISBN:
    978-3813205138
  • Okładka:
    Twarda
  • Liczba stron:
    484
  • Ocena recenzenta:
    4
  • Ocena czytelników:
    (1 głos)

Pięciotomowa praca autorstwa Rainera Buscha i Hansa-Joachima Rölla to kompleksowe opracowanie prezentujące nam historię, strukturę i rozwój U-Bootwaffe podczas II Wojny Światowej.

Recenzowana książka stanowi trzeci tom niniejszego opracowania zatytułowany "Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945" prezentujący nam sukcesy U-Bootów zarówno te potwierdzone, jak i nie potwierdzone w walce z nieprzyjacielską żeglugą oraz lotnictwem podczas II Wojny Światowej. Tradycyjnie, tak jak i w poprzednich dwóch tomach na początku książki oprócz słowa wstępnego dodano słownik z objaśnieniem pojęć, skrótów oraz symboli, jakie pojawiają się w tekście.

Pierwszy rozdział niniejszej publikacji prezentuje nam uporządkowane pod względem numerów taktycznych zestawienie okrętów podwodnych oraz ich potwierdzonych jak i nie potwierdzonych sukcesów. Każdy z wymienionych zakończonych według meldunków dowódców powodzeniem ataków zawiera informacje o dacie, czasie i miejscu gdzie on nastąpił, informacje na temat typu atakowanej jednostki, jej nazwy i przynależności państwowej, informacje o skutku ataku oraz ewentualnie, w jakim konwoju płynęła ofiara. Poza tym przy większości wymienionych ataków, zarówno tych potwierdzonych jak i nie potwierdzonych znajdują się odnośniki do umieszczonych na końcu zestawienia sukcesów danego okrętu podwodnego przypisów, które zawierają dodatkowe informacje m.in. na temat zużytej na dobicie uszkodzonej jednostki amunicji, ostatecznych losów uszkodzonych statków i okrętów wojennych.

Drugi rozdział to uporządkowane w podobny sposób jak w pierwszym rozdziale zestawienie sukcesów okrętów podwodnych tym razem w walce z nieprzyjacielskim lotnictwem, w którym podano przy każdym z nich informacje na temat daty, miejsca i czasu ataku, typu samolotu oraz przynależności państwowej. Uzupełnieniem informacji zawartych w dwóch rozdziałach jest uporządkowana w kolejności alfabetycznej lista wszystkich dowódców U-Bootów wraz z podaniem numerów okrętów jakimi dowodzili, zestawienie poświęcone nieprzyjacielskim konwojom zawierające informacje o ich trasach oraz wymieniające wszystkie numery konwojów, jakie przepłynęły Atlantyk podczas II Wojny Światowej a także uporządkowany alfabetycznie wykaz nazw wszystkich zatopionych przez U-Booty nieprzyjacielskich jednostek. Jako aneks na końcu książki dodano mapy z naniesionym na nie kwadratami marynarki.

Dostrzegalnym merytorycznym mankamentem jest fakt, że w toku prowadzonych badań kilkanaście zatopień dotychczasowo przypisywanych jednym U-Bootom musiało zostać przypisane innym, co jednak ostatecznie nie wpływa na samą wartość niniejszej publikacji. Sama książka wydana jest estetycznie i przejrzyście, strony są szyte, dzięki czemu unikamy ryzyka rozklejenia. Jedynym dostrzegalnym mankamentem jest tu tylko złotego koloru nadruk na okładce i grzbiecie, który w przypadku częstego używania ulega wytarciu.

Podsumowując publikacja ta warta jest jak najbardziej polecenia każdemu miłośnikowi U-Bootwaffe i spraw morskich, ze względu na informacje na temat zarówno tych znanych i potwierdzonych sukcesów, jak i tych nie potwierdzonych zgłaszanych także przez dowódców, które niejednokrotnie wpływały na podjęcie decyzji o przyznaniu im odznaczeń przez dowództwo.

 

Plusy:
  • lista zatopień U-Bootów zarówno potwierdzonych jak i nie potwierdzonych
  • zestawienie sukcesów U-Bootów w walce z lotnictwem
  • zestawienie wszystkich dowódców U-Bootów
    Minusy:
    • niektóre informacje na temat zatopień są już nieaktualne