1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
  • Tytuł:
    The U-Boat War In The Atlantic 1939-1945
  • Data utworzenia:
    18.12.2003
  • Autor:
    Günter Hessler
  • Autor recenzji:
    Jatzoo
  • Wydawca:
    Ministry Of Defence HMSO, Londyn 1992
  • ISBN:
    978-0117726031
  • Okładka:
    Twarda
  • Liczba stron:
    400
  • Ocena recenzenta:
    5
  • Ocena czytelników:
    (2 głosów)

Fregattenkapitän Günther Hessler rozpoczął przygodę z niemiecką Kriegsmarine w kwietniu 1927 roku służąc na torpedowcu, a następnie na okręcie "Schlesien". Dokładnie 13 lat później został przeniesiony do służby na U-Bootach, gdzie jako jeden z nielicznych dowódców objął bez żadnych wcześniejszych rejsów mających na celu przyuczenie przyszłego kapitana do roli dowódcy, jednostkę U-107 (Typ IXB). Od samego początku swojej służby, Hessler wyróżniał się wśród pozostałych mu podobnych dowódców okrętów podwodnych. Odbył 3 patrole bojowe, podczas których zatopił 21 jednostek na sumę przeszło 118 000 ton BRT. Pod koniec wojny został przeniesiony do służby lądowej, gdzie pracował w sztabie BdU.

Po zakończeniu działań wojennych Hessler z ramienia marynarki brytyjskiej otrzymał dostęp do wszystkich materiałów wojennych jakie zdołano ocalić. Jego zadaniem było przedstawienie historii działań niemieckich U-Bootów na Atlantyku podczas Drugiej Wojny Światowej. Dokument powstawał również przy udziale Korvettenkäpitana Alfreda Hoschatta (U-387 - większość z dołączonych map) oraz Leutnanta zur See Jürgena Rohwera (dane statystyczne). Należy tutaj również wspomnieć, że wybór nie był przypadkowy, gdyż Hessler był zięciem Dönitza (poślubił jego córkę Ursulę w listopadzie 1937 roku). Dzięki temu miał bardzo bliski kontakt z samym głównodowodzącym niemieckiej U-Bootwaffe.

Książka podzielona jest na 3 oddzielne tomy, przedstawiające działania wojenne w poszczególnych latach:

  • sierpień 1939 - grudzień 1941
  • styczeń 1942 - maj 1943
  • czerwiec 1943 - maj 1945

Każdy z wyżej wymienionych okresów wojny opisany jest w książce nad wyraz szczegółowo. Dodatkowo w połączeniu z dołączonymi diagramami oraz mapkami - naszym oczom ukazuje się prawdziwy obraz działań wojennych prowadzonych przez U-Booty na oceanie Atlantyckim. Diagramy bowiem umożliwiają nam niejako zlokalizowanie każdego okrętu podwodnego biorącego udział w "Bitwie o Atlantyk" z dokładnością do jednego dnia, a mapki przedstawiają nam przebieg tych bitew, co ma dużą wartość, gdyż umożliwia nam w najprostszy z możliwych sposobów na poznanie i przeanalizowanie taktyki U-Bootów.

Hessler nie ogranicza się tylko do ukazania losów zmagań pomiędzy okrętami podwodnymi a flotą aliantów. Bardzo często przytacza nam, i bardzo dokładnie analizuje, taktykę stosowaną przez Niemców, porównując ją do tej stosowanej przez aliantów, a mającej na celu przeciwdziałanie zmasowanym atakom U-Bootów.

Jedyną niedogodnością jest to, że książka powstała zaraz po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej, kiedy nie wszystkie fakty związane z wojną podwodną były ogólnie znane i dostępne (np. o tym, że alianci potrafili rozszyfrować kody Enigmy). Pomimo tego, że Hessler miał dostęp do prawie wszystkich materiałów wojennych, w książce występują pewne nieścisłości. Są one jednak od razu korygowane przypisami (jest to bowiem wydanie z 1992 roku), które zawierają faktyczne i rzeczywiste dane (dotyczy to w szczególności tonażu topionych jednostek oraz w paru przypadkach prawdziwych losów poszczególnych jednostek).

Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki dołączonym bardzo szczegółowym diagramom i mapom, jest to pozycja jak najbardziej godna uwagi, gdyż napisana przez osobę, która znała się na swojej pracy - a w swoim opracowaniu jest bardzo obiektywna, i nie koloryzuje żadnych faktów, w wielu miejscach odważnie stawiając czoła zdarzeniom, o których niemiecka U-Bootwaffe chciałaby jak najszybciej zapomnieć (jak choćby np. zatopienie "Athenii").