1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-291 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-291 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 12.08.11, 06:36

U 291 Typ VIIC

Stocznia: Vulkan Vegesack Werft, Bremen
Numer zamówienia: 56
Zamówienie: 05.06.1941
Położenie stępki: 17.10.1942
Wodowanie: 30.06.1943
Wcielenie do służby: 04.08.1943
Numer pocztowy: M 53 159

Przebieg służby:
04.08.1943 - 31.08.1943 - 21 Flotylla U-bootów, Pillau (szkolenie załogi)
01.09.1943 - 01.07.1944 - 23 Flotylla U-bootów, Danzig (okręt eksperymentalny)
01.07.1944 - 28.02.1945 - 21 Flotylla U-bootów, Pillau (okręt szkolny)
01.03.1945 - 08.05.1945 - 31 Flotylla U-bootów, Wilhelmshaven (szkolenie załogi)
08.05.1945 - Kapitulacja w Cuxhaven

Dowódcy:
04.08.1943 - 30.09.1943 - OL Hans Keerle
01.10.1943 - 16.07.1944 - OL Friedrich Stege
17.07.1944 - 08.05.1945 - OL Herman Neumeister

Liczba patroli: 0

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

30.09.1943 obowiązki dowódcy zdał OL Hans Keerle obejmując to samo stanowisko na U 80. Następnego dnia jego obowiązki przejął były WO U 212- OL Friedrich Stege.

13.11.1943 U 291 pod dowództwem Friedricha Stege wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z otrzymanym rozkazem udać się do bazy w Kristiansand, gdzie przybyto dwa dni później 15 listopada. W oparciu o tamtejszą bazę na wodach kwadratu marynarki AO 4414 przeprowadzono próbne zanurzenia.

16.11.1943 U 291 pod dowództwem Friedricha Stege wypłynął z bazy w Kristiansand, by zgodnie z otrzymanym rozkazem udać się z powrotem do bazy w Kiel, gdzie przybyto dwa dni później 18 listopada.

27.11.1943 U 291 pod dowództwem Friedricha Stege wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z otrzymanym rozkazem skierować się do bazy w Danzig. W dniu 29 listopada o godzinie 20:30 (kwadrat marynarki AO 9815) podczas podchodzenia do mola w Danzig Neufahrwasser doszło do kolizji U 291 z holownikiem Phönix, który w wyniku tego poszedł na dno. Cała załoga zatopionej jednostki (4 osoby) została uratowana przez okręt Stege, który sam z kolizji wyszedł tylko z lekkimi uszkodzeniami, zachowując pełną zdolność do pływania na i pod powierzchnią.

16.07.1944 obowiązki dowódcy okrętu zdał OL Friedrich Stege, obejmując to samo stanowisko na U 397 a na jego miejsce przybył były dowódca szkolnej jednostki U 3 - OL Hermann Neumeister.

26.01.1945 w związku z zagrożeniem ze strony wojsk radzieckich U 291 wraz z dziesięcioma innymi U-bootami oraz okrętem bazą Ubena opuścił bazę w Pillau, by zgodnie z otrzymanym rozkazem udać się do bazy w Kiel, gdzie przybyto trzy dni późni 29 stycznia.

08.05.1945 kapitulacja U 291 w porcie Cuxhaven, skąd następnie przebazowany został do Wilhelmshaven.

24.06.1945 U 291 wraz z U 680, U 720, U 779 i U 1198 pod nadzorem brytyjskim opuścił Wilhelmshaven, kierując się do brytyjskiej bazy w Loch Ryan, gdzie przybyto cztery dni później 28 czerwca. Dwudziestego grudnia br. w ramach rejsu 6B operacji Deadlight dawny U 291 opuścił bazę Loch Ryan na holu polskiego niszczyciela ORP Krakowiak. O godzinie 12:00 wszystkie okręty oraz holowane przez nie U-booty zostały podzielone na dwie oddalone od siebie o 2 mile morskie grupy. ORP Krakowiak wraz z U 291 wszedł w skład grupy pierwszej, złożonej z okrętu artyleryjskiego - brytyjskiego niszczyciela HMS Onslaught oraz eskortowców HMS Quantock z U 720, Zetland z U 1102 i HMS Fowey z U 150. Następnie po sformowaniu kolumn marszowych obie grupy skierowały się w stronę pozycji zatapiania YY, którą zgodnie z planem miały osiągnąć w godzinach wieczornych 21 grudnia. Następnego dnia o 08:35 pękł hol łączący ORP Krakowiak z U 291, który następnie został zatopiony ogniem artyleryjskim przez HMS Onslaught (kwadrat marynarki AM 5259, poz. 55?50'N/09?08'W).

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 6 KTB U 223 - U 300
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron