1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-143 Typ IID

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-143 Typ IID

Postprzez Brodołak » 24.08.07, 13:50

U 143 Typ IID

Stocznia: Deutsche Werke AG, Kiel-Gaarden
Nr zamówienia: 272
Zamówienie: 25.09.1939
Położenie stępki: 03.01.1940
Wodowanie: 10.08.1940
Wcielenie do służby: 18.09.1940
Nr pocztowy: M 24 039

Przebieg służby:
18.09.1940 - 02.11.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
03.11.1940 - 31.12.1940 - 24 Flotylla U-bootów, Daznig (okręt szkolny)
01.01.1941 - 01.04.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolny)
01.04.1941 - 12.09.1941 - 3 Flotylla U-bootów, La Pallice (okręt bojowy)
13.09.1941 - 08.05.1945 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt bojowy)

Dowódcy:
18.09.1940 - 02.11.1940 - KL Ernst Mengersen
09.12.1940 - 19.03.1941 - OL Helmut Möhlmann
20.03.1941 - 30.03.1941 - OL Jürgen von Rosenstiel
31.03.1941 - 30.04.1941 - OL Harald Gelhaus
19.11.1941 - 07.04.1942 - KL Helmut Manseck
08.04.1942 - 14.12.1942 - OL Gerhard Groth
15.12.1942 - 08.02.1943 - OLErwin Schwager
09.02.1943 - 29.05.1944 - OL Hans Vogel
30.05.1944 - 08.05.1945 - OL Walter Kasparek

Odbyte patrole bojowe: 4

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 1 (1.409 ton)/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Patrol 1 (19.04.1941 - 13.05.1941)
19.04. U 143 pod dowództwem Haralda Gelhausa wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych, Orkadów i Szetlandów. W dniu 3 maja Harald Gelhaus wykrył konwój OB.317, o którym zameldował dowództwu. W dniu 13.05. U 143 wpłynął do bazy w Bergen, kończąc trwający ponad trzy i pół tygodnia patrol.

13.05.1945 U 143 pod dowództwem Haralda Gelhausa po uzupełnieniu paliwa wypłynął z bazy w Bergen, by ponad pięć dni później 18 maja wpłynąć do bazy w Kiel.

Patrol 2 (09.06.1941 - 29.06.1941)
09.06. U 143 pod dowództwem Haralda Gelhausa wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych, Orkadów i Szetlandów. W dniu 29.06. U 143 wpłynął do bazy w Bergen, kończąc trwający prawie trzy tygodnie patrol.

Patrol 3 (06.07.1941 - 14.07.1941)
06.07. U 143 pod dowództwem Haralda Gelhausa wypłynął z bazy w Bergen, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych, Orkadów i Szetlandów. W dniu 14.07. U 143 wpłynął do bazy w Bergen, kończąc trwający ponad tydzień patrol.

17.07.1941 U 143 pod dowództwem Haralda Gelhausa wypłynął z bazy w Bergen, by ponad cztery dni później 21 lipca wpłynąć do bazy w Kiel.

Patrol 4 (17.08.1941 - 12.09.1941)
17.08. U 143 pod dowództwem Haralda Gelhausa wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych, Orkadów i Szetlandów. Dodatkowym zadaniem Haralda Gelhausa było meldowanie dowództwu o wszystkich konwojach alianckich wychodzących z Kanału Północnego. W dniu 23 sierpnia U 143 zatopił o godzinie 23:47 w kwadracie marynarki AM 3523 norweski frachtowiec Inger (1.409 ton). Po koniec miesiąca Harald Gelhaus nawiązał kontakt z konwojem ON.12, jednak niedługo potem jego okręt został wykryty przez wchodzący w skład eskorty konwoju brytyjski niszczyciel HMS Buldog i musiał zejść w zanurzenie tracąc w ten sposób kontakt z ON.12. W dniu 12.09. U 143 wpłynął do bazy w Kiel, kończąc trwający ponad trzy tygodnie patrol.

Pod koniec wojny U 143 został wyposażony celem przeprowadzenia prób w eksperymentalny model elektropneumatycznych chrap. Nowe urządzenie miało zostać przetestowanie w rejonie bazy na wyspie Helgoland.

W dniu 8 maja 1945 roku U 143 skapitulował w bazie w Wilhelmshaven, skąd pod koniec czerwca został przebazowany do angielskiej bazy w Loch Ryan, gdzie koncentrowano wszystkie poniemieckie U-booty przeznaczone głownie do zatopienia podczas mającej nastąpić pod koniec roku operacji Deadlight. W dniu 20 grudnia U 143 w ramach Operacji Deadlight wypłynął z bazy w Loch Ryan na holu fregaty HMS Cubitt. W nocy z 21 na 22 grudnia pękł hol i holowany przez HMS Cubitt U 143 musiał zostać zatopiony ogniem artyleryjskim (pozycja 55.58N, 09.35W).

Uwagi:
a.) U 143 był nazywany przez swą załogę Maikäfer-Boot /chrabąszcz/.

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim - Der U-boot Krieg 1939-1945 Tom II - Der U-boot Bau auf Deutschen Werften.
Rössler Eberhard - Vom Orginal zum Modell: U-boottyp II - Die Einbäume
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ II



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości