1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-142 Typ IID

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-142 Typ IID

Postprzez Brodołak » 24.08.07, 13:49

U 142 Typ II D

Stocznia: Deutsche Werke AG, Kiel-Gaarden
Nr zamówienia: 271
Zamówienie: 25.09.1939
Położenie stępki: 12.12.1939
Wodowanie: 27.07.1940
Wcielenie do służby: 04.09.1940
Nr pocztowy: M 32 187

Przebieg służby:
04.09.1940 - 16.10.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
17.10.1940 - 18.12.1940 - 24 Flotylla U-bootów, Danzig (okręt szkolny)
19.12.1940 - 21.06.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolny)
22.06.1941 - 31.08.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt bojowy)
01.09.1941 - 01.05.1945 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolny)
02.05.1945 - 02.05.1945 - 5 Flotylla U-bootów, Kiel (okręt szkolny)
02.05.1945 - Zatopiony przez własną załogę w bazie w Wilhelmshaven w ramach operacji Regenbogen.

Dowódcy:
04.09.1940 - 13.10.1940 - LT Asmus Nicolai Clausen (Knights Cross)
14.10.1940 - 12.10.1941 - KL Paul-Hugo Kettner
21.10.1941 - 17.03.1942 - OL Siegfried Lindke
18.03.1942 - 12.09.1942 - OL Hans-Joachim Bertelsmann
13.09.1942 - 24.12.1942 - OL Johann-Otto Krieg (Knights Cross)
25.12.1942 - 04.03.1944 - LT Karl-Heinz Laudahn
05.03.1944 – 06.02.1945 - OL. Carl Schauroth
07.02.1945 - 02.05.1945 - OL Friedrich Baumgärtel

Odbyte patrole bojowe: 3

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Patrol 1 (21.06.1941 - 12.07.1941)
21.06. U 142 pod dowództwem Paula-Hugo Kettnera wypłynął z bazy w Gotenhafen, by zgodnie z rozkazem zając pozycje w rejonie Windawy i oczekiwać na rozpoczęcie operacji Barbarossa wojny z ZSSR. Po jej wybuchu Paul-Hugo Kettner miał atakować wszystkie radzieckie jednostki w swoim rejonie. Po wybuchu wojny w dniu 22 czerwca U 142 poszukiwał celów dla swych torped. W dniu 12.07. U 1242 wpłynął do bazy w Oxhöft, kończąc trwający ponad trzy tygodnie patrol.

Patrol 2 (25.07.1941 - 09.08.1941)
25.07. U 142 pod dowództwem Paula-Hugo Kettnera wypłynął z bazy w Oxhöft, by zgodnie z rozkazem atakować radzieckie jednostki w rejonie wybrzeży Łotewskiej i Estońskiej S.R.R. W dniu 09.08. U 142 wpłynął do bazy w Stormelö, kończąc trwający ponad dwa tygodnie patrol.

Patrol 3 (28.08.1941 - 31.08.1941)
U 142 pod dowództwem Paula-Hugo Kettnera wypłynął z bazy w Stormelö, by zgodnie z rozkazem atakować radzieckie jednostki w rejonie wybrzeży Łotewskiej i Estońskiej S.R.R. W dniu 31.08. U 142 wpłynął do bazy w Gotenhafen, kończąc trwający ponad dwa tygodnie patrol.

W dniu 2maja 1945 roku U 142 przebywający w śluzie Readera w bazie w Wilhelmshaven został zatopiony przez własną załogę w ramach operacji Regenbogen. Po wojnie wrak okrętu został wydobyty i pocięty na złom.

Uwagi:
a.) W dniu 27 października 1942 roku zginął podczas rejsu ćwiczebnego MtrGfr Georg Arnold.

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim - Der U-boot Krieg 1939-1945 Tom II - Der U-boot Bau auf Deutschen Werften.
Rössler Eberhard - Vom Orginal zum Modell: U-boottyp II - Die Einbäume
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ II



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości