1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-141 Typ IID

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 2 • Strona 1 z 1

U-141 Typ IID

Postprzez Brodołak » 24.08.07, 13:48

U 141 Typ IID

Stocznia: Deutsche Werke AG, Kiel-Gaarden
Nr zamówienia: 270
Zamówienie: 25.09.1939
Położenie stępki: 12.12.1939
Wodowanie: 27.07.1940
Wcielenie do służby: 21.08.1940
Nr pocztowy: M 18 009

Przebieg służby:
21.08.1940 - 23.10.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
01.05.1941 - 30.09.1941 - 3 Flotylla U-bootów, La Pallice (okręt bojowy)
01.10.1941 - 01.03.1945 - 21 Flotylla U-bootów, Pillau (okręt bojowy)
01.03.1945 - 02.05.1945 - 31 Flotylla U-bootów, Hamburg
02.05.1945 - Zatopiony przez własną załogę w bazie w Wilhelmshaven w ramach operacji Regenbogen.

Dowódcy:
21.08.1940 - 30.03.1941 - OL Heinz-Otto Schultze (KR)
31.03.1941 - 29.11.1941 - OL Philipp Schüler
30.11.1941 - 15.06.1942 - OL Jürgen Krüger
16.06.1942 - 15.02.1943 - OL Günther Möller
16.02.1943 - 28.07.1943 - OL Dietrich Rauch
29.07.1943 - 06.11.1944 - OL Bernhard Luttmann
07.11.1944 - 02.05.1945 - OL Heinrich-Dietrich Hoffmann

Odbyte patrole bojowe: 4

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 4 (6.801 ton)/1 (5.133 ton)

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

13.04.1941 U 141 pod dowództwem Phillipa Schülera wypłynął z bazy w Kiel, by cztery dni później 17 kwietnia wpłynąć do bazy w Bergen.

Patrol 1 (29.04.1941 - 11.05.1941)
29.04. U 141 pod dowództwem Phillipa Schülera wypłynął z bazy w Bergen, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rojenie Kanału Północnego. W dniu 3 maja Phillip Schüler bez powodzenia poszukiwał meldowanego przez bliźniaczy U 143 konwoju OB-317. W dniu 11.05. U 141 wpłynął do bazy w Lorient, kończąc trwający ponad tydzień patrol.

Patrol 2 (31.05.1941 - 26.06.1941)
31.05. U 141 pod dowództwem Phillipa Schülera wypłynął z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę rejonie North-West Approaches. W dniu 20 czerwca Phillip Schüler zatopił o godzinie 03:29 w kwadracie marynarki AM 50, płynący w konwoju szwedzki SL-76 frachtowiec Kalabria (1.277 ton). W dniu 26.06. U 141 wpłynął do bazy w Lorient, kończąc trwający ponad trzy tygodnie patrol.

Patrol 3 (14.07.1941 - 01.08.1941)
14.07. U 141 pod dowództwem Phillipa Schülera wypłynął z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę rejonie North-West Approaches. W dniu 26 lipca Phillip Schüler zaatakował o godzinie 03:28 w kwadracie marynarki AM 5276 konwój OS-1, zatapiając brytyjski frachtowiec Botwey (5.106 ton) oraz uszkadzając także brytyjski Atlantic City (5.133 ton). W dniu 01.08. U 141 wpłynął do bazy w Lorient, kończąc trwający ponad dwa i pół tygodnia patrol.

Patrol 4 (21.08.1941 - 18.09.1941)
21.08. U 141 pod dowództwem Phillipa Schülera wypłynął z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę rejonie North-West Approaches. W dniu 5 sierpnia Phillip Schüler zatopił o godzinie 23:37 w kwadracie marynarki AM 2522 stary bo liczący sobie 51 lat islandzki trawler Anders (190 ton). Następnego dnia U 141 posłał na dno o godzinie 23:30 w kwadracie marynarki AE 8996 także stary bo 42 letni brytyjski trawler King Erik (228 ton). W dniu 18.09. U 141 wpłynął do bazy w Kiel, kończąc trwający ponad cztery tygodnie patrol.

28 stycznia 1945 roku U 141 wraz z innymi okrętami 21 i 22 Flotylli został przebazowany do bazy w Kiel a następnie do bremeńskiej stoczni Vulkan Vegesak Werft skąd ostatecznie udał się do bazy w Wilhelmshaven. W dniu 2 maja 1945 roku U 141 został zatopiony w śluzie Readera w bazie w Wilhelmshaven przez własną załogę w ramach operacji Regenbogen. Po wojnie wrak okrętu został wydobyty i pocięty na złom.

Uwagi:
a.) W dniu 29 września 1940 roku zginął/zmarł w bazie w Gotenhafen MaschMt Wilhelm-Heinrich Glopner.

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim – Der U-boot Krieg 1939-1945 Tom II - Der U-boot Bau auf Deutschen Werften.
Rössler Eberhard - Vom Orginal zum Modell: U-boottyp II - Die Einbäume
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Postprzez Deusmax » 01.04.08, 17:28

Bibliografia:
U-Boote - 1935-45 The History of the Kriegsmarine
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Deusmax
Leutnant zur See
 
Tonaż: 132.000 BRT

Dołączył(a): 06.08.06, 22:13
Lokalizacja: Toruń


Posty: 2 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ II



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości