1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-138 Typ IID

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-138 Typ IID

Postprzez Brodołak » 13.07.07, 17:08

U 138 Typ IID

Stocznia: Deutsche Werke AG, Kiel-Gaarden
Nr zamówienia: 267
Zamówienie: 25.09.1939
Położenie stępki: 16.11.1939
Wodowanie: 18.05.1940
Wcielenie do służby: 27.06.1940
Nr pocztowy: M 02 840

Przebieg służby:
27.06.1940 - 31.08.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi/okręt bojowy)
01.01.1940 - 31.12.1940 - 1 Flotylla U-bootów, Lorient (okręt bojowy)
01.01.1941 - 30.04.1941 - 22 Flotylla U-bootów, Gotenhafen (okręt szkolny)
01.05.1941 - 18.06.1941 - 3 Flotylla U-bootów La Pallice (okręt bojowy)
18.06.1941 - Zatopiony na zachód od Kadyksu (pozycja 36.04N, 07.29W) przez brytyjskie niszczyciele HMS Faulknor, HMS Fearless, HMS Forester, HMS Foresight i HMS Foxhound.

Dowódcy:
27.06.1940 - 20.10.1940 - OL Wolfgang Lüth (KR)
21.10.1940 - 31.12.1940 - KL Peter Lohmeyer
01.01.1941 - 18.06.1941 - OL Franz Gramitzky

Odbyte patrole bojowe: 5

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 6 (48.564 ton)/1 (6.993 ton)

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Patrol 1 (10.09.1940 - 26.09.1940)
10.09. U 138 pod dowództwem Wolfganga Lütha wypłynął o godzinie 19:00 z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Brytyjskich. W dniu 16 października Wolfgang Lüth wykonał bezskuteczny atak na nieprzyjacielski statek. Cztery dni później 20 września około godziny 20:00 U 138 nawiązał kontakt z konwojem OB-218. W przeprowadzonych następnie atakach Wolfgang Lüth zatopił pomiędzy godziną 21:20 a 21:26 w kwadracie marynarki AM 5365 trzy frachtowce: panamski Boka (5.560 ton), brytyjskie - New Sevilla (13.801 ton) i City of Simla (10.138 ton). W kolejnym ataku na konwój U 138 storpedował i ciężko uszkodził o godzinie 02:27, 21 września w kwadracie marynarkami AM 5318 brytyjski frachtowiec Empire Adventure (5.145 ton). Próba odholowania uszkodzonej jednostki przez holownik ratowniczy brytyjskiej marynarki HMS Superman do portu w Clyde zakończyła się niepowodzeniem, gdyż dwa dni później w dniu 23 września Empire Adventure poszedł na dno. Dnia 26.09. U 138 wpłynął o godzinie 13:35 do bazy w Lorient, kończąc trwający ponad dwa tygodnie patrol.

Patrol 2 (08.10.1940 - 19.10.1940)
08.10. U 138 pod dowództwem Wolfganga Lütha wypłynął o godzinie 09:35 z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Brytyjskich. W dniu 15 października Wolfgang Lüth nawiązał kontakt z konwojem OB-228. w przeprowadzonym o godzinie 05:10 ataku U 138 zatopił w kwadracie marynarki AM 3941 brytyjski frachtowiec Bonheur (5.327 ton) oraz uszkodził brytyjski tankowiec British Glory (6.993 ton). Około godziny 09:00 jeden z okrętów eskorty wykrył i zmusił do zanurzenia okręt Wolfganga Lütha. Po kilkunastu minutach przebywania pod wodą U 138 wynurzył się, wysyłając meldunek z ostatnią znaną pozycją konwoju OB-228, po czym z powodu braku torped udał się w rejs powrotny do bazy. Dnia 19.10. U 138 wpłynął o godzinie 18:30 do bazy w Lorient, kończąc trwający ponad półtora tygodnia patrol.

Patrol 3 (05.11.1940 - 01.12.1940)
05.11. U 138 pod dowództwem Petera Lohmeyera wypłynął o godzinie 09:00 z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie North-West Approaches (Rockall Bank). Dnia 23 listopada okręt Petera Lohmeyera wpłynął o godzinie 15:05 do bazy w Bergen, którą opuścił pięć dni później 28 listopada o godzinie 15:45. W dniu 01.12. U 138 wpłynął o godzinie 15:50 do bazy w Kiel, kończąc trwający ponad trzy tygodnie patrol.

20.04.1941 U 138 pod dowództwem Fritza Gramitzky wypłynął o godzinie 04:00 z bazy w Kiel, by cztery dni później 24 kwietnia o godzinie 22:50 wpłynąć do bazy w Bergen.

Patrol 4 (12.05.1941 - 27.05.1941)
12.05. U 138 pod dowództwem Fritza Gramitzky wypłynął o godzinie 23:00 z bazy w Bergen, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Wysp Owczych i Kanału Północnego. W dniu 20 maja Fritz Gramitzky zatopił o godzinie 21:24 w kwadracie marynarki AM 2338, brytyjski frachtowiec Javanese Prince (8.593 ton). Dnia 27.05. U 138 wpłynął o godzinie 18:30 do bazy w Lorient, kończąc trwający dwa tygodnie patrol.

Patrol 5 (12.06.1941 - 18.06.1941)
12.06. U 138 pod dowództwem Fritza Gramitzky wypłynął z bazy w Lorient, by zgodnie z rozkazem sforsować wszelkie blokady w pobliżu bazy morskiej w Gibraltarze a następnie zatopić wchodzący w skład "Force H" krążownik liniowy HMS Renown. Dnia 18 czerwca wachtowi Fritza Gramitzky zauważyli na horyzoncie okręt, który w pierwszej chwili zidentyfikowali jako krążownik. Po zanurzeniu na peryskopową dowódca U 138 rozpoczął skryte podejście w kierunku celu, który po bliższej identyfikacji okazał się niszczycielem HMS Faulkner, który wraz z bliźniaczymi jednostkami HMS Fearless, HMS Forster, HMS Foresight i HMS Foxhound tworzącymi 13 Flotyllę Niszczycieli. 13 Flotylla ta przebywała na patrolu poszukując meldowanego przez wywiad niemieckiego okrętu podwodnego. Podkradający się na pozycją ataku U 138, został wykryty przez niszczyciel HMS Faulkner, który następnie przystąpił wraz z towarzyszącymi jednostkami do ataku bombami głębinowymi. Ich eksplozje poważnie uszkodziły okręt Fritza Gramitzky , który nagle opadł na głębokości 200 metrów. Przerażony tym faktem dowódca U 138 wydał rozkaz wynurzenia i przygotowania okrętu do zatopienia. Zaraz po wynurzeniu załoga U 138 zaczęła w pospiechu opuszczać okręt pod ostrzałem niszczyciela HMS Forster, który podpłynął w pobliże okrętu Fritza Gramitzky i zrzuciły 6 bomb głębinowych nastawionych na wybuchy na małych głębokościach, których eksplozje przyśpieszyły jego zatonięcie. Cała załoga U 138 (27 osób) została uratowana przez niszczyciel HMS Faulkner

Uwagi:
a.) W dniu 27 września zginęło w Lorient, dwóch członków załogi U 138: Kunert Heinrich (Obtsm) ur. 28.05.1912 i Tiemann Gerhard (OMasch) ur. 02.05.1914.

Członkowie załogi U 138 wzięci do niewoli w dniu 18.06.1941 ( kolejności alfabetycznej):
1. Bayer Willi (MechMt)
2. Foxleitner Alfons (MtrGfr)
3. Franke Hermann (MaschMt)
4. Fricke Gustav (Lt.z.S), 1WO, Crew of 1938
5. Gerber Martin (BtsMt)
6. Göpfert Helmut (MaschGfr)
7. Gramitzky Franz (KpLt) 18.05.1916, Crew of 1936
8. Haaker Hans (MtrGfr)
9. Hameister Gustav (MaschGfr)
10. Hanke Siegfried (MtrGfr)
11. Hartmann Lothar (MtrGfr)
12. Hillmann Alfons (MtrOGfr)
13. Hofmann Helmut (MaschGfr)
14. Kramer Max (MaschMt)
15. Kuck Richard (MaschGfr)
16. Kutner Willi (FkOGfr)
17. Majchrzak Franz (FkMt)
18. Mielke Paul (OMasch)
19. Müller Lother (MtrGfr)
20. Radmann Erich (MaschHGfr)
21. Rickmann Ulrich (Lt.ing)
22. Röhr Adelbert (FkOGfr)
23. Schuh Karl (MaschMt)
24. Tenbusch Bernhard (OStrm)
25. Weber Willi (FkMt)
26. Wernike Erhard (MaschMt)
27. Willmer Robert (BtsMt)
28. Woeckner Harald (KpLt.ing)

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay "Hitlera Wojna U-bootów" tom I
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ II



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron