1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 368 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 2 • Strona 1 z 1

U 368 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 06.02.07, 13:29

U 368 Typ VIIC - historia poprawiona i rozszerzona

Stocznia: Flensburger Schiffsbau Gesellschaft, Flensburg
Nr zamówienia: 491
Zamówienie: 25.08.1941
Położenie stępki: 20.08.1942
Wodowanie: 16.11.1943
Wcielenie do służby: 07.01.1944
Nr pocztowy: M 45 428

Przebieg służby:
07.01.1945 - 28.02.1945 - 21 Flotylla U-bootów, Pillau (okręt szkolny)
01.03.1945 - 08.05.1945 - 31 Flotylla U-bootów, Wilhelmshaven (okręt szkolny)

Dowódcy:
07.01.1944 - 01.03.1945 - OL Wolfgang Schäfer/Schaiper
?.01.1945 - 27.04.1945 - OL Herbert Kiesewetter/Giesewetter
28.04.1945 - 08.05.1945 - OL Götz Roth

Odbyte patrole bojowe: 0

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

28.01.1945 U 368 pod dowództwem Wolfganga Schäfera/Schaipera z nieokreśloną liczbą uciekinierów na pokładzie wraz z 28 innymi U-bootami oraz okrętem bazą Ubena opuścił zagrożoną przez wojska Armii Czerwonej bazę w Pillau, by zgodnie z otrzymanym poleceniem skierować się do Rendsburga, gdzie przybył dnia 2 lutego.

01.03.1945 obowiązki dowódcy U 368 zdał OL Wolfgang Schäfer/Schaiper obejmując to samo stanowisko na okręcie typu XXI – U 3011 a na jego miejsce przybył były dowódca U 60 OL Herbert Kiesewetter/Kiesewetter.

01.04.1945 przebazowanie okrętu do Wesemunde.

18.04. – 28.04.1945 – Bremenhaven – pobyt w stoczni Seebeckwerft w celu usunięcia defektu silników elektrycznych.

27.04.1945 obowiązki dowódcy U 368 zdał OL Herbert Kiesewetter/Kiesewetter a na jego miejsce przybył były dowódca U 1232 OL Götz Roth.

01.05.1945 U 368 pod dowództwem Götza Rotha wraz z U 720 i U 1230 opuścił Wesermünde, by zgodnie z otrzymanym poleceniem skierować się do położonej na wyspie Helgoland bazy, skąd następnie wszystkie okręty miały udać się do jednej z baz w Norwegii. Dwa dni później 3 maja przybyto na Helgoland, gdzie piątego maja okręty zastała informacja o zaniechaniu ataków na alianckie jednostki (za wyjątkiem jednostek i statków ZSSR).

08.05.1945 U 368 wraz z pozostałymi stacjonującymi na Helgolandzie okrętami tj. U 720, U 1230, U 143, U 145, U 149 i U 150 odebrał wiadomość o kapitulacji III Rzeszy oraz instrukcje na temat dalszego postępowania.

28.05.1945 wszystkie jednostki pod brytyjską flagą oraz w eskorcie brytyjskich jednostek zostały przebazowane do bazy w Wilhelmshaven.

23.06.1945 U 368 wraz z U 1102 i U 1103 został przebazowany do angielskiej bazy w Loch Ryan, gdzie oczekiwać miał na decyzję co do jego dalszych losów.

15.12.1945 U 368 w ramach rejsu 6A operacji Deadlight o godzinie 14:00 na holu oceanicznego holownika HMS Masterful opuścił bazę w Loch Ryan. Zgodnie z rozkazami w skład w/w rejsu wchodziły dwie grupy jednostek:
• pierwsza złożona z okrętu artyleryjskiego – niszczyciela HMS Onslow, eskortowców HMS Mendip z U 1009, HMS Cubitt z U 1230, HMS Southdown z U 779 oraz holownika oceanicznego HMS Proserous z U 956;
• druga składająca się oprócz HMS Masterful z U 368 na holu z okrętu artyleryjskiego – niszczyciela ORP Błyskawica, niszczyciela HMS Orwell z U 1198 oraz eskortowca HMS Pytchley z U 295.
Pierwsza z w/w grup zmierzała w kierunku pozycji ZZ, gdzie holowane U-booty miały zostać zatopione w ramach ćwiczeń przez samoloty RAF-u a druga w kierunku pozycji YY, gdzie U-booty miały stać się celem torped okrętu podwodnego HMS Tantivy. Do godziny 08:00 dnia następnego obie grupy płynęły razem po czym nastąpiło ich rozdzielenie. Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe w związku z nadchodzącym sztormem dowódcy obu grup otrzymali z dowództwa operacji polecenie by w wypadku dalszego pogorszenia się aury zatopić holowane jednostki rankiem 17 grudnia. W przypadku grupy prowadzonej przez ORP Błyskawica o zatopieniu ogniem artyleryjskim holowanych jednostek w ostateczności decydować miał dowódca okrętu podwodnego HMS Tantivy. Ponieważ 17 grudnia aura nie uległa poprawie dowódca brytyjskiego okrętu podwodnego uznał, że wykonanie skutecznego ataku torpedowego jest niemożliwe i nakazał dowódcy polskiego niszczyciela zatopienie holowanych U-bootów (w tym i U 368), co do godziny 10:30 następnie wykonano, topiąc je na pozycji 56˚14N,10˚37W (kwadrat marynarki AM 5372).

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay „Hitlera Wojna U-bootów” tom II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 7 KTB U 301 - U 374
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Re: U 368 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 04.04.14, 05:33

Witam
Zapraszam do zapoznania się z poprawioną i rozszerzoną historią operacyjną U 368
Pozdrawiam Brodołak
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.768.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów


Posty: 2 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości