1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Konstrukcja Kadłuba VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS, SnakeDoc

Posty: 7 • Strona 1 z 1

Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez piotr.kubiak.bst » 04.07.13, 12:28

Witam wszystkich!
Mam pytanko co do konstrukcji kadłuba u-boot'a typu VII. Czy pomiędzy poszyciem kadłuba sztywnego a poszyciem kadłuba lekkiego jest szczelina? Pytam, ponieważ chcę wykonać model w skali 1/72 i zauważyłem ze na rysunkach 3D autorstwa Pana Waldemara Góralskiego, coś takiego istnieje:

kadłub VIIC.jpg


Czy tak była, czy jest to błąd? Pytam, ponieważ nie znalazłem nigdzie dokładnego opisu na ten temat. Czy może ktoś mi odpowiedzieć na to pytanie?

Pozdrawiam seredeczenie
Piotr
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
piotr.kubiak.bst
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 7.000 BRT

Dołączył(a): 27.06.13, 11:54

Re: Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez SnakeDoc » 08.07.13, 08:29

Cześć,

nie, nie ma tam szczeliny. Nie ma żadnego konkretnego, konstrukcyjnego powodu, aby się tam znajdowała.

Jeżeli będziesz chciał, mogę poszukać i wrzucić zdjęcia ilustrujące ten fragment kadłuba.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez piotr.kubiak.bst » 13.07.13, 14:51

Witam!

Dzięki za odpowiedź, zarówno w kwestii konstrukcji jak i wyrzutni torped! Sorki, że piszę dopiero teraz, ale byłem z rodzinką na wakacjach i obiecałem żonie, że przez ten czas "zero internetu".

Oczywiście, jestem zainteresowany, jakbyś coś znalazł szczegółowo na ten temat, to będę wdzięczny. Podaję również swojego e-mail'a:
piotr.kubiak.bst@interia.pl

Pozdrawiam serdecznie
Piotr
piotr.kubiak.bst
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 7.000 BRT

Dołączył(a): 27.06.13, 11:54

Re: Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez SnakeDoc » 15.07.13, 08:09

Załączam kilka zdjęć przedstawiających interesujące Ciebie fragmenty kadłuba. Ogólnie rzecz biorąc szczeliny tam nie widać. Co do zdjęć kadłuba U 995 - wygląda na to, że widoczne "rynienki" zostały dodane po przekształceniu okrętu w muzuem. Podejrzewam, że prostokątne otwory przy łączeniu kadłuba lekkiego i sztywnego również zostały wtedy wycięte - prawdopodobnie, aby zapobiec zbieraniu się wody deszczowej. Co do prostokątnych otworów w końcowej części zbiornika siodłowego - to tutaj mam wątpliwości - podobne są widoczne na zdjęciu U 421.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez piotr.kubiak.bst » 15.07.13, 20:36

Hej!

Dzięki za zdjęcia - tak sobie myślę - czytałem to gdzieś na forum, że w wspomnianej przeze mnie książce są błędy, być może te jeden z nich.

Mam jeszcze dwie sprawy - nie wiesz może czy można gdzieś znaleźć na forach, rysunki, dojść dobre, wręg kadłuba. Plany modelarskie, które ja posiadam (MODELARZ 11/2000) przedstawiają 18 wręg na cały okręt, dla mnie to trochę mało, zwłaszcza jeżeli nie ma tam oddzielnych wręg dla kadłuba sztywnego.

Druga to - pokład - wiem, że jest oddzielny post na ten temat, ale mówi on o materiale z jakie pokład jest wykonany - a to wiadomo, że w pierwszych konstrukcjach był metalowy, a później zamieniany na drewniany. Wiesz może jaki pokład był na U96, (interesuje mnie okres w latach 1940 - 1942, kiedy dowodził nim: Heinrich Lehmann-Willenbrock) albo też na U552 (okres w latach 1940 - 1942, kiedy dowódcą był: Erich Topp) Pytam o te dwa okręty, ponieważ ostatecznie nie podjąłem jeszcze decyzji, model którego okrętu chcę zrobić.

Pozdrawiam
Piotr
piotr.kubiak.bst
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 7.000 BRT

Dołączył(a): 27.06.13, 11:54

Re: Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez SnakeDoc » 15.07.13, 21:40

Bardzo dobre plany są tutaj - widoczne są zarówno wręgi kadłuba sztywnego jak i wręgi kadłuba lekkiego:
http://uboatarchive.net/U-570GeneralPlan.htm

Spakowane planiki (różnych wersji typu VII) są tutaj:
http://u-historia.com/uhistoria/tecnico ... uemas.html

Co do górnego pokładu - to nie wiedziałem, że początkowo był stalowy.
Generalnie, jeżeli szukasz zdjęć konkretnych okrętów, to na tym forum są zebrane, np. dla U96 i U552
http://www.subsim.com/radioroom/showpos ... stcount=45
http://www.subsim.com/radioroom/showpos ... tcount=220
Jak na moje oko, wyglądają na drewniane.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Konstrukcja Kadłuba VIIC

Postprzez piotr.kubiak.bst » 16.07.13, 09:08

Hej!

Dzięki serdeczne za pomoc! Powoli muszę zabrać się za przygotowanie dokumentacji technicznej - rysunki wręg i przekrojów. Posiedzę trochę czy AutoCAD'zie i powinno coś z tego wyjść, dodatkowo, kilka rysunków w 3D wykonam w SolidWORKS'ie.

Podejrzewam, że w czasie projektowania modelu, pojawi się jeszcze wiele pytań, więc na pewno będę się dopytywał u profesjonalistów i znawców tematu.

Pozdrawiam
Piotr

P.S. Udało mi się również pościągać kilka skanów książek z internetu, powinny się przydać.
piotr.kubiak.bst
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 7.000 BRT

Dołączył(a): 27.06.13, 11:54


Posty: 7 • Strona 1 z 1

Powrót do Konstrukcja kadłuba i wyposażenie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron