1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Typ XXI a alianckie środki zwalczania U-Bootów

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS, SnakeDoc

Posty: 2 • Strona 1 z 1

Typ XXI a alianckie środki zwalczania U-Bootów

Postprzez kamikaze » 27.10.08, 22:44

Nowy forumowicz wita wszystkich podwodnomaniaków!

Nie ukrywam że od pewnego czasu jestem mocno zaintrygowany konstrukcją u - bootów typu XXI. W literaturze do której dotarłem, przedstawiane są skrajne opinie dotyczące ich rzeczywistych możliwości bojowych. W związku z tym chciałbym rozpocząć dyskusję na temat tego, czy rzeczywiście była to konstrukcja rewolucyjna i jeśli tak to jakie konkretnie nowinki techniczne o tym decydowały.
W szczególności chciałbym się dowiedzieć. czy ten typ miał zwiększoną możliwość przetrwania kontrataku bombami głębionowymi. Gdzieś przeczytałem, że powojenne badania wykazały, iż okręt taki po wykonaniu ataku mógł niewykryty "bezkarnie " opuścić niebezpieczny rejon. Z czego zatem to wynikało. Wiem, że istotną rolę odgrywała tu zwięszkona prędkość podowdna, czyniąca asdic nieskutecznym. Przy tym z dostępnych mi źródeł wynika, że owa niektuteczność wiązała się z faktem zagłuszania przez opływającą wodę kadłubu eskortowca przy prędkości 12-13 węzłów. I tu zmierzam do właściwego pytania : czy alianci nie byliby w stanie po pewnym czasie wypracować taktyki skutecznego zwalczania tych okrętów przy pomocy posiadanych środków technicznych? Przykładowo co stało na przeszkodzie temu, żeby jeden z okrętów eskorty płynąc wolno podawał za pomocą asdica namiar innym, które mogłyby wykonać atak? Jakie środki tecniczne i taktyczne musiałyby zostać wprowadzone aby skutecznie zwalczać elektryczne u booty?
Innymi słowy pochuliganiłby ten u-boot na Atlantyku czy raczej nie?
kamikaze
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 1.000 BRT

Dołączył(a): 18.10.08, 02:11

Postprzez Jatzoo » 28.10.08, 23:11

Witamy na forum - a odnośnie Twojego pytania to... maaaaaaaaaasa takich tematów już była - proponuję skorzystać z opcji 'Szukaj', bo rozmowy naprawdę były ciekawe... i czasem dość ostre ;-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03


Posty: 2 • Strona 1 z 1

Powrót do Konstrukcja kadłuba i wyposażenie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron