1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Herby i emblematy U-bootów

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS, SnakeDoc

Posty: 23 • Strona 1 z 1

Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 21.11.12, 17:44

Witam.

Po zapoznaniu się z postami ze stron:

http://ubootwaffe.net/forum/viewtopic.p ... d147020a83
http://ubootwaffe.net/forum/viewtopic.p ... d147020a83

chciałbym także podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi niewłaściwego przyporządkowania herbu do okrętu
(według "Embleme, Wappen, Malings deutscher U-Boote 1939-1945"). Nie wiem czy autor - Georg Högel opierał się na dokumentacji zdjęciowej, czy na wspomnieniach byłych podwodniaków, czy też czerpał informacje z innych źródeł. Nie mam najmniejszego zamiaru krytykować jego pracy, aczkolwiek pewne niezgodności istnieją.

Jedną z nich jest herb U 221

Okręt na zdjęciu na pewno został wybudowany w Deutsche Werke AG w Kilonii. Widoczny jest symbol UAK.

Pod tym adresem http://www.criticalpast.com/video/65675020690_German-submarine_German-sailors_Imperial-War-Flag_distribute-letters pokazany jest filmik propagandowy ukazujący między innymi wcielenie tego okrętu oraz kilka kadrów z tego filmu.
Wynika z tego, że okrętem z tym herbem może być U 452.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez ObltzS » 22.11.12, 19:32

Witaj Pikap !

Pierwszy link odwołuje do dyskusji o U-Bootach U-133 lub U-331, drugi do U-582. Podany w Twoim poście link do krótkiego filmu pokazuje bardzo wyraźnie herb (emblemat) wymalowany na burcie kiosku. Jest nim stylizowana wieża (baszta) na której tle znajduje się stylizowana sylwetka latającego smoka. Wieża jest koloru białego na tle czerwonej tarczy herbowej, natomiast sylwetka tak smoka jak i podłoża (?) na którym stoi wieża jest koloru zielonego.

Wg wspomnianej książki G, Högla (str. 76, wydanie z roku 2001) herb ten (emblemat) jest przyporządkowany do U-221. W tej samej książce (na str. 108) jest emblemat U-451 oraz U-453. Wynika z tego, że U-452 nie posiadał na kiosku żadnego emblematu (herbu). Dla U-221 przypisywana jest także sama stylizowana sylwetka latającego smoka ? przedstawiana w prostokątnym obramowaniu, którego tłem jest kolor z pogranicza fioletu, natomiast smok jest koloru białego.

Z tego można wnosić, że pokazany na krótkim filmiku U-Boot, to jednak U-221. Raczej jest mało prawdopodobnym, by Högel popełnił błąd - pierwsze wydanie jego książki miało miejsce w roku 1987, zatem dokładnie ćwierć wieku temu i spotkało się z bardzo żywym zainteresowaniem, zapewne także z uwagi na fakt, że nikt do tej pory nie zebrał w całość różne luźne uwagi i opisy tych symboli, emblematów i herbów. Zakładam, że 25 lat temu żyło znacznie więcej podwodniaków z U-Bootwaffe niż dzisiaj, którzy zapewne żywo by zareagowali, gdyby w pierwszym wydaniu pojawiły się nieścisłości. Jest dla mnie pewne, że w kolejnych wydaniach tej książki wszystkie ewentualne pomyłki zostałyby zweryfikowane i podane już poprawnie.

U-221 typ VIIC, stocznia : F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (nr bud. 651), oddany do służby : 09.05.1942
U-452 typ VIIC, stocznia : Deutsche Werke AG, Kiel (nr bud. 283), oddany do służby : 29.05.1941
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 26.11.12, 10:19

Witam !

Być może, iż U 221 posiadał taki herb bądź podobny.

Natomiast okręt przedstawiony na zdjęciach wybudowany został w Deutsche Werke AG w Kilonii.
Pierwsza charakterystyczna cecha tej stoczni to uchwyt umieszczony w górnej części kiosku prowadzący równolegle do łamacza fal przez całą jego szerokość (kiosku) Jest to zauważalne także na innych jednostkach tej stoczni z kioskami typu Turm 0.
Druga cecha to symbol UAK (czerwone kółko).
2.jpg

Nie może to być U 221, gdyż na zdjęciu wyraźnie widoczny jest łamacz fal po obu stronach działa 88 mm. Likwidowano je od około czerwca 1941 i wszystkie okręty po tym czasie wcielano już bez tych łamaczy fal.
1.jpg


U-221 typ VIIC, stocznia : F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (nr bud. 651), oddany do służby : 09.05.1942
U-452 typ VIIC, stocznia : Deutsche Werke AG, Kiel (nr bud. 283), oddany do służby : 29.05.1941


Dlatego uważam, że jest to U 452 (wcielony przed czerwcem 1941 oraz symbol UAK).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez ObltzS » 26.11.12, 22:10

Witaj Pikap !


Ten krótki filmik raczej przedstawia U-221. Zauważ, co jest treścią filmu ? montaż kilkunastu sekundowych sekwencji z uroczystości wcielenia U-Boota do służby, powrót z patrolu bojowego oraz przywitanie powracającej załogi przez personel bazy. Pierwsze sekwencje to m. in. widoczny kiosk z wymalowanym emblematem. Jeśli przyjmiemy, że filmik ten jest montażem odnoszącym się tylko do tego jednego i samego okrętu, to sekwencje dla U-452 nie mogłyby być nigdy nakręcone, gdyż okręt ten zatonął w swoim pierwszym patrolu zaledwie po 7 dniach przebywania w morzu. Natomiast U-221 odbył aż pięć patroli bojowych (lecz w 1, 3 i 4 patrolu odnotował zatopienia), potwierdzeniem tych faktów są rozwieszone na peryskopie proporce symbolizujące ilość zatopionych jednostek i ich tonaż, co sfilmowano po jednym z powrotu z tych udanych patroli.

W kilku sekwencjach (od 37 sek. do 44 sek.; od 59 sek. do 1 min. 2 sek.; od 1min. 6 sek. do 1 min 8 sek. i od1 min. 21 sek do 1 min.. 24 sek.) jest dobrze widoczna twarz dowódcy tego okrętu ? porównując ją z innymi zdjęciami, to jest to Hans-Hartwig Trojer.

http://www.uboat.net/special/emblems/u221.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez SnakeDoc » 27.11.12, 08:08

Witam

Ja tylko na marginesie dyskusji dodam, że autor książki "Embleme, Wappen, Malings deutscher U-Boote 1939-1945" - Georg Högel był radiooperatorem na okręcie U110 (dowodzonym przez Juliusa Lempa).Według Jaka Showella, to właśnie Lemp na kiosku swojego okrętu kazał po raz pierwszy w całej U-Bootwaffe wymalować godło okrętu. I nie wiem, czy to przypadkiem nie Georg Högel był autorem tego pierwszego obrazka.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 27.11.12, 09:34

Witam !

Zgadzam się z tobą - ten filmik to zlepek różnych sytuacji z innymi okrętami:

Od początku do 15 sekundy to temat naszej dyskusji: U 221 czy U 452 ?
0:16 - 0:18 to U 81 (akwen Morza Śródziemnego).
0:25 - 1:01 powrót i przywitanie załogi U 74 (proszę zwrócić uwagę na emblemat na czapce).
1:02 - 1:05 powrót U 201.
1:06 - 1:08 osoba salutująca to chyba kptlt. Rolf Mützelburg (U 203).
Pomiędzy sekwencjami 1:02 - 1:05 a 1:06 - 1:08 jest różnica ponieważ każdy z okrętów ma wysunięty peryskop na inną wysokość.

Nie wiem kim jest osoba pojawiająca się w czasie 1:22 gdzie także widoczny jest emblemat na czapce.
Jakieś propozycje ? (Nie jest to oblt. Hans-Hartwig Trojer).

Pozdrawiam.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 28.11.12, 09:12

Witam !

Kolejnym okrętem, którego emblem wydaje się być źle przyporządkowany to U 56.
u56emb.jpg

Niedawno znalazłem na aukcji takie zdjęcie.
http://www.german-historica.de/image/ar ... 944_01.jpg

Zwróćcie uwagę na otwory przelewowe na burcie tuż pod kioskiem. Taki układ posiadał tylko U 59.

u59.jpg
u56.jpg


Pozdrawiam.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez ObltzS » 28.11.12, 19:44

Witam !

Dla porównania dwa zdjęcia kiosków : U-56 oraz U-59 z dosyć dobrze widocznym układem otworów przelewowych usytuowanych bezpośrednio pod kioskiem :
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 29.11.12, 11:51

Witam !

u56otwory.jpg


Na zdjęciu wyraźnie brakuje dwóch otworów.
W także podanych przez Ciebie przykładach konfiguracja tych otworów odpowiada U 59, a nie U 56 jak sugeruje to Georg Högel w swojej książce (dotyczy emblemu).

Pozdrawiam
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 30.11.12, 10:02

Małe wyjaśnienie do mojego poprzedniego postu, który wydaje mi się nieco chaotyczny i mało zrozumiały (przez pośpiech) :oops: .

Miałem na myśli, że na podstawie otworów przelewowych można domniemać, że okręt z wizerunkiem Chamberlaina (?) przypisany do U 56 może być w rzeczywistości U 59.

Pozdrawiam.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 04.12.12, 08:06

Witam

Kolejny kontrowersyjny herb został przypisany do U 600.

u600.jpg


u600-1.jpg


u600-2.jpg


Okręt widoczny powyżej należy z pewnością do typu VII B, a więc nie jest to U 600. Widoczny jest zmodernizowany szyb wlotu powietrza do diesli tuż przy tylnej krawędzi kiosku. Przebudowy tej dokonywano od lipca 1940 na jednostkach
VII A i VII B.
Kolejna charakterystyczna cecha, dzięki której można określić numery to wzmocniony, sztywny reling. Posiadały go trzy u-booty (na innych tego nie zauważyłem), a mianowicie: U 99, U 101 i U 102.

Natomiast herb byka do złudzenia przypomina malunek z U 74.
u74emb.jpg


Biorąc pod uwagę modernizacje na okręcie, a w szczególności "daszek" dla sternika w przedniej górnej części kiosku, który był zabudowywany od wiosny 1942 można domniemać, że okrętem tym jest U-101. Pozostałe wymienione przeze mnie powyżej u-booty zostały przed tą datą zatopione.

Pozdrawiam.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Glasisch » 09.12.12, 09:31

Kolego a może byś tak źródło podał? Na przykład Axis - Forum. http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 0&t=163905. Byłoby klawo jak cholera. To z Gangu Olsena.
Glasisch
Leutnant zur See
 
Tonaż: 191.000 BRT

Dołączył(a): 15.06.05, 19:56
Lokalizacja: Bytom

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez ObltzS » 09.12.12, 19:53

Witam !

Odnośnie domniemanych pomyłek odnoszących się do prawidłowego przyporządkowania emblematów dla U-56 i U-59.

W cytowanej już książce G, Högla (str. 46 i 47, wydanie z roku 2001) karykaturalny wizerunek b. premiera Wlk. Brytanii A. N. Chamberlain'a został przyporządkowany do U-56, natomiast wizerunek skorpiona obejmującego Anglię do U-59.
W Twoim poście z 28.11.'12 r. widok otworów przelewowych na U-59 (kadłub lekki, bezpośrednio pod kioskiem) jest praktycznie nie do zidentyfikowania z uwagi na zasłaniające je postaci sfotografowane na tle kiosku U-59. Podany link do zdjęć z aukcji przedstawia U-56, ale już w okresie wojny (zamalowane nr taktyczne) ? zarówno napis na fotografii jak i obramowanie koloru czerwonego są usytuowane na otworach przelewowych, co również utrudnia ich identyfikację.
Pozostają zatem dwie fotografie U-56 (zamieszczone przez Ciebie i przez mnie), gdzie doskonale widać ujęcia otworów przelewowych jak również ich usytuowanie. Licząc zatem w kierunku od dziobu do rufy można podać ich konfigurację : 3 ? przerwa ? 4 ? przerwa ? 4 - przerwa ? 4 - przerwa ? 4.

Podane przez mnie zdjęcie U-59 z okresu wojny (z wizerunkiem skorpiona i brakiem nr taktycznego) pozwala na powiększeniu również odczytać konfigurację i usytuowanie otworów przelewowych w kadłubie lekkim pod kioskiem licząc w kierunku od dziobu do rufy : 3 ? przerwa ? 4 ? przerwa ? 2 ? przerwa ? 4.
Na zamieszczonej przez Ciebie fotografii z aukcji (z karykaturą Chamberlain'a, zatem U-56) układ otworów przelewowych jest taki, jak na fotografiach U-59 sprzed wojny (z nr taktycznymi na kioskach) : 3 ? przerwa ? 4 ? przerwa ? 2 ? przerwa ? 4.
Moją uwagę zwrócił fakt, iż okręty sprzed wojny są jeszcze wyposażone w składane relingi (tzw. relingi ruchome), natomiast zdjęcia z okresu wojennego pokazują, iż relingi te są już zdemontowane. Czy zatem fakt demontażu zamocowań relingów mógł wpłynąć na wymianę blach poszycia kadłuba lekkiego w tym rejonie i następnie takie rozmieszczenie tych otworów jak na U-59 ?

Co do U-600 ? uważam po analizie zdjęć, że zamieszczone przez Ciebie trzy fotografie przedstawiają ten sam okręt, czyli U-600. Pierwsze i trzecie zdjęcie (w zamieszczonej kolejności) pokazuje zatknięte kwiaty, przy zamocowaniach odciągu lin anteny radiowej (krawędź prawej burty kiosku). Poza tym (w powiększeniu) drugie i trzecie zdjęcie pokazuje ten sam szyb wentylacyjny : na zdjęciu trzecim jest on dobrze widoczny niemal w całości), natomiast zdjęcie drugie przedstawia tylko jego niewielki fragment ? zwróć uwagę na skośnie biegnącą krawędź obudowy szybu tuż za prawoburtową lampą nawigacyjną (krawędź ta jest dobrze widoczna na tle blachy łamacza fal) ? ponieważ drugie i trzecie zdjęcie jest zrobione z zupełnie innej perspektywy, zatem nie widać na zdjęciu trzecim wspomnianego przez Ciebie ?daszka? dla sternika, natomiast na wszystkich trzech zdjęciach jest dobrze widoczna konstrukcja obramowania przezroczystej osłony dla wachty obserwacyjnej.
Myślę, że w poszczególnych odmianach typu VII nie tylko wymienione przez Ciebie U-Booty posiadały tzw. sztywny (stały) reling po obu burtach w okolicy kiosku. Natomiast U-74 posiadał aż trzy różne emblematy (topór, kotwica, oraz miecz ze skrzyżowanymi dwoma młotami), ale żaden z nich nie był tym, jaki zamieściłeś.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 12.12.12, 18:10

Witam !

Na początek odpowiedź na prośbę Glasisch`a: źródło pierwszego zdjęcia "U 600"
http://www.subsim.com/radioroom/showpos ... tcount=243
powielone jest tu
http://www.u-historia.com/uhistoria/his ... 0/u600.htm
Pozostałe pochodzą z nieistniejącego już profilu jednego z hostingów zdjęciowych i nie jestem w stanie podać tej strony.

ObltzS co do "U 600" masz rację przedstawione przeze mnie 3 zdjęcia to ten sam okręt. Pochodzą one z pewnością z jednej i tej samej "sesji zdjęciowej" pomimo, że są różnych jakości i z różnych źródeł z których je kopiowałem. Umieściłem te fotki, bo chciałem tylko pokazać nieco inną perspektywę oraz inne szczegóły tego okrętu (także lepiej widoczny symbol byka).
Ponownie chciałbym zwrócić uwagę na modyfikowane szyby wentylacyjne. Występowały one tylko na typach VII A i VII B.

Znalazłem podobne ujęcie, ale czasowo wcześniejsze od przedstawionych "U 600" - U 99 (lato 1940)

U99-1.jpg


Wygląd kiosku jest uderzająco podobny pomimo braku niektórych modyfikacji. Zwraca uwagę mały wpust antenowy prowadzący do kiosku - cecha typu VII B i bardzo wczesnych VII C. Na prawdziwym U 600 wpust ten był dużo większy.
Ponad to prawdziwy U 600 należał do 3 flotylli, a nie jak to sugeruje wizerunek byka do 7 flotylli.
Jeśli posiadasz fotkę okrętu typu VII C ze sztywnym relingiem, to proszę Cię o jej zamieszczenie.

Co do U 59 lub U 56 to nie jestem przekonany aby otwory przelewowe usytuowane pod kioskiem na typach II były modyfikowane. Wyjątkiem były jednostki działające na Morzu Czarnym.

Pozdrowienia.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 16.12.12, 09:59

Witam !

Jeśli posiadasz fotkę okrętu typu VII C ze sztywnym relingiem, to proszę Cię o jej zamieszczenie.


Myliłem się co do sztywnego relingu.

Znalazłem stronę w internecie z takim zdjęciem:
http://glowimages.cl/_snippets/previewi ... 80333&tab=

Okręt ten z powyższego linku (tuż po wodowaniu) to przedstawiciel typu VII C.

Kolejne zdjęcie to ten sam okręt w czasie ceremonii wcielenia, ale już bez sztywnego relingu.
uboot.jpg


Zastanawiam się dlaczego Georg Högel nie ujął symbolu UAK tego okrętu w swojej książce ?

Pozdrawiam
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez ObltzS » 16.12.12, 18:59

Witam !

Mam w swoich zbiorach kilka fotek U-Bootów typu VII z widocznym sztywnym relingem, ale są to podtypy A i B.
Co do otworów przelewowych jak i sztywnych relingów dużo ciekawych informacji jest na tej stronie (zapewne Tobie już znanej) : http://amp.rokket.biz/docs/the_wolf_pack_compr.pdf
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 18.12.12, 11:27

Witam.

Przedstawione przeze mnie dwa zdjęcia to U 94. Sztywny reling zauważalny jest także na U 93 (tylko w czasie
wodowania). Nie posiadam informacji kiedy zostały one zmodyfikowane, ale na pewno przed wcieleniem.

Jednostki z zakresu U 93 do U 95 można łatwo rozpoznać z powodu ich charakterystycznej cechy jaką są otwory
przelewowe usytuowane pod kioskiem, ich wygląd prawej strony (sterburta) zamieszczam poniżej.
kiosk P.jpg

Lewa strona (bakburta) wygląda analogicznie (odbicie lustrzane) w kierunku dziobu.

Prawoburtowe otwory przelewowe biegnące od dziobu w kierunku kiosku.
burta P.jpg

Lewoburtowe otwory przelewowe.
burta L.jpg

Za pomocą powyższych schematów można między innymi poprawnie zidentyfikować okręt na pierwszym górnym zdjęciu
zamieszczony na tej stronie (nie jest to U 553).

http://www.u-historia.com/uhistoria/his ... 3/u553.htm

Tak jak pisałem poprzednio Georg Högel pominął symbole UAK jednostek od U 93 do U 98 oraz popełnił dużo błędów
przypisując niewłaściwie te symbole do poszczególnych okrętów. Dotyczy to w szczególności stoczni Friedrich Krupp
Germaniawerft AG w Kilonii. Przykładem takim jest U 70. Według autora "Embleme, Wappen, Malings deutscher U-
Boote 1939 - 1945" uboot ten posiadał namalowane białe kółko. Na zamieszczonych fotkach widoczny jest biały
kwadrat, który także można dostrzec w późniejszym okresie czasu.
u70uak.jpg

u70helgoland.jpg

Nieco odbiegłem od głównego tematu tego działu. Kolejny emblemat wkrótce.

Pozdrawiam.

PS.
Zagadnieniem identyfikacji ubootów zajmuję się prawie dziesięć lat. Przytoczone przez Ciebie opracowanie
autorstwa Dougie Martindale`a jest mi znane (chociaż potraktowane jest nieco powierzchownie - bez urazy). Ja
storzyłem u siebie nieco obszerniejszy system identyfikacji wedłóg różnych kryteriów. Niestety, wciąż nie mogę
poprawnie usystematyzować wszystkich symboli UAK ze stoczni Krupp w Kilonii z zakresu U 69 - U 72, U 93 - U 98,
U 201 - U 218 oraz U 116 - U 119. Jeśli posiadacie zdjęcia tych jednostek z symbolami UAK, to prosiłbym o ich
zamieszczenie; byłbym bardzo wdzięczny.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 26.02.13, 09:30

Witam.

Kolejny emblem, który budzi moje duże wątpliwości został przypisany do U 10. Można go zobaczyć m.in. na stronach:

http://www.mille-sabords.com/forum/inde ... t&p=302843

http://www.u-historia.com/uhistoria/his ... 10/u10.htm

Przedstawiam także fotki.
u10.jpg

u10a.jpg



Georg Högel w swoim opracowaniu "Embleme Wappen Malings..." określa go jako U-?

Nie jest to U 10, ponieważ kiosk tego okrętu nie przypomina jednostek typu II B tej serii (U 7 do U 12). Przede wszystkim brakuje anteny umieszczonej po zewnętrznej stronie z przodu kiosku (jak w przypadku okrętów tej klasy od U 13 do U 24). Nie posiadam żadnej informacji odnośnie modyfikacji U 10 i usunięcia tej anteny.

Oryginalne zdjęcie U 10.
u10b.jpg


Natomiast u-boot z wizerunkiem byka po porównaniu rozmieszczenia względem siebie wpustu antenowego i rogu sygnałowego z innymi okrętami serii II B pasuje mi bardziej do U 17 lub U 18 (z większym naciskiem na ten drugi).

Pozdrawiam.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez quarvus » 07.07.19, 00:18

W Narodowym Archiwum Cyfrowym z zasobu jakiegoś Wydawnictwa Prasowego Kraków-Warszawa (myślę, że to jest jakaś okupacyjna agencja z GG) jest takie zdjęcie:

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/2703/0e9c5d9e047a02d6a72d62e8835c4ae6/

Widoczny jest emblemat szarotki, który podawany przede wszystkim dla U 124, ewentualnie dla U 515.
Dodatkowo podaje się, że szarotkę (chociaż obrazek w tym wypadku nie otwiera mi się) używał też U 525.
https://www.uboat.net/special/emblems/search.html
https://www.uboat.net/special/emblems/emblem24.html

Zdjęcie jest opisane (datowane) przez NAC jako styczeń 1941 r.
U 124 (IXB) był w styczniu w Lorient (22-31.01.1941), a U 515 i U 524 jeszcze nie były zwodowane.

Pozostaje mi identyfikacja, że zdjęcie przedstawia U 124 w Lorient pomiędzy 22 a 31 stycznia 1941 roku.
quarvus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 122.000 BRT

Dołączył(a): 14.12.07, 12:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 11.07.19, 19:24

witam,

@ quarvus

To U 124 tuż przed wyruszeniem na swój 4 patrol, a więc luty 1941

Pozdrawiam
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez quarvus » 13.07.19, 14:45

Pikup,

Widzę, że można Ciebie traktować jako eksperta od emblematów/herbów u-bootów, więc od razu zadam kolejne pytanie:
Czy możesz mi pomóc w sprawie U436 zwanego U-Posen? Nie mogę niczego się o nim dowiedzieć, ani o jego oficerach, co by uzasadniało, dlaczego mu herb Poznania nadano. Jego historia nie została na niniejszym forum opracowana jeszcze... W samym naszym Poznaniu też nic nikt nie wie...
Jeden tylko poznański regionalista wynalazł ten herb:
https://poznan.wikia.org/wiki/U-436

Jak widać na stronie:
https://uboat.net/special/emblems/u436.html
ich rysunek wyraźnie się różni od tego na fotografii. Na fotografii U436 widać, że herb Poznania jest całkowicie zredukowany - do formy okupacyjnej. Wbrew temu, co napisano na tej stronie, w herbie Poznania nie tylko usunięto postacie świętych Piotra i Pawła - ale także usunięto tego piastowskiego orła białego oraz te budzące dyskusje gwiazdy i półksiężyce herbowe. Wygląda na to, że ktoś na stronie u-boat.net nie zapoznając się z ikonografią U436 wyczytał gdzieś, że oryginalny herb Poznania na tym u-boocie zredukowano o postacie świętych i wyprodukował taką grafikę teoretyczną i nieścisłą...
Szukam wszelkich informacji o tym u-boocie.
Zbudowany w Gdańsku, fotka pochodzi ze Świnoujścia (podobno), służył początkowo w 5. Flotylli w Kilonii... Nic nie przychodzi mi do głowy, poza tym, że organiczna jednostka lotnictwa morskiego dla okupacyjnego gauleitera Kraju Warty Arthura Greisera w czasie II wojny światowej stacjonowała właśnie w Świnoujściu, a Greiser także był związany z Gdańskiem.
Dodam jeszcze, że oryginalny tradycyjny herb Poznania z czasów pruskich zawierał te wszystkie "polskie" elementy - zaczęły one przeszkadzać dopiero nazistom...
quarvus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 122.000 BRT

Dołączył(a): 14.12.07, 12:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez Pikap » 14.07.19, 13:14

Witam,

@quarvus

Nie uważam siebie za eksperta. Interesuje mnie tylko identyfikacja okrętów na podstawie szczegółów budowy, więc w sprawie herbu nie jestem w stanie pomóc.
Mogę tylko dodać, że poza U 436 herb Poznania (też tam mieszkam) posiadały jeszcze U 181 i U 744. Nigdy nie widziałem ich na zdjęciu, ale tak podaje bynajmniej errata do "Embleme, Wappen, Malings deutsche u-boote 1939-1945" z kwietnia 2005.

Pozdrawiam
Pikap
Pikap
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 48.000 BRT

Dołączył(a): 18.02.10, 00:31

Re: Herby i emblematy U-bootów

Postprzez quarvus » 26.03.20, 10:32

Mam wrażenie, że wcześniej tam opisu herbu U181 nie było, ale może po prostu nie zauważyłem. W każdym razie dopiero teraz znalazłem na stronie:
https://uboat.net/special/emblems/emblem413.html
taki opis (wizerunek jet niedostępny) herbu U181:

Coat of arms of an unknown town. Castle walls with two men standing atop the walls with an eagle crest between them. Two keys under the walls.

Jako żywo, jest to opis herbu Poznania i to w wersji "pruskiej" z lat 1815-1918 lub nawet "polskiej", a nie tej zredukowanej przez nazistów. Z opisu wynika, że herb uwieczniony na U181 zawierał postacie świętych Piotra i Pawła, czarnego (pruskiego) lub białego orła na tarczy herbowej po środku oraz charakterystyczne poznańskie skrzyżowane klucze w bramie wyobrażonych murów.
A więc byłby to widoczny znak szczególnych związków U181 i Lutha z Greiserem i Poznaniem!
quarvus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 122.000 BRT

Dołączył(a): 14.12.07, 12:07
Lokalizacja: Poznań


Posty: 23 • Strona 1 z 1

Powrót do Inne zagadnienia



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość