1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Torpeda Superkawitacyjna

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 5 • Strona 1 z 1

Torpeda Superkawitacyjna

Postprzez driver134 » 18.07.10, 08:15

Rosjanie pokazali nową zabawkę podwodniaków zasięg 13 kilometrów prędkość 370 kilometrów na godzinę . Napęd rakietowy
http://en.wikipedia.org/wiki/VA-111_Shkval
driver134
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 354.000 BRT

Dołączył(a): 12.12.06, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Torpeda Superkawitacyjna

Postprzez ObltzS » 19.07.10, 18:36

Witam !

Jak wynika z przytoczonych informacji, Rosjanie swój wyrób z powodzeniem sprzedają marynarkom innych państw, w tym także Iranowi, który na bazie jej kontrukcji podstawowej próbuje stworzyć "swoją" nową wersję ["Zawyj"]. To quasi-dozbrajanie państwa z kręgu "wojującego islamu" - a w każdym razie szybki dostęp do najanowszych zdobyczy technicznych i technologicznych może być w dłuższej perspektywie niebezpieczne, także dla samej Rosji [vide przypadek początkowego aktywnego wspierania przez USA Saddama Husajna, które teraz "topi" w tym kraju biliony dolarów, nie mając koncepcji na to, jak wyjść z wykreowanej przez siebie wcześniej sytuacji z tzw. twarzą - to kolejna porażka amerykańskiej zagranicznej polityki wobec świata arabskiego - najpierw Iran, teraz Irak ...]. Ciekawe w "co" dla tzw. przeciwwagi próbują dozbrajać Amerykanie np. marynarkę Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, a tuż obok Pakistan i Indie ...
Wprowadzanie w ten rejon - bardzo niestabilny politycznie i religijnie [z uwagi na różnorodność frakcji, odłamów, szczepów itp. - trudno się w tym szybko zorientować] różnego rodzaju nowinek technicznych z zakresu nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia [a wbrew pozorom, to nie są aż tak biedne państwa, które nie mogą sobie na nie pozwolić] jest chyba zawsze ryzykowne i nieprzewidywalne - a że takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje, pokazuje niedawny incydent z marca br. pomiędzy obu Koreami.
Możliwość posiadania "czegoś" zawsze może rodzić chęć użycia i przetestowania w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych ...

A Rosjanie jak widać nie "próżnują" i muszą "pakować" ciężkie pieniądze na badania i testy. A przy tych osiągach nowych torped - zbrojne konflikty morskie dla atakowanej jednostki i ich załóg nie pozostawaiają zapewne nawet cienia szansy na przetrwanie ataku. Ciekawe jest również i to, czy poruszjący się z taką prędkością "pocisk podwodny" [bo czy jest to jeszcze torpeda w klasycznym rozumieniu tego słowa ?] zdąży eksplodować lub gdy nastawy głębokości toru biegu tej torpedy są ustawione zbyt "płytko" - torpeda taka niemal "przelatuje na wylot" przez kadłub atakowanej jednostki ? :)

http://www.tvn24.pl/-1,1649589,0,1,phenian-storpedowal-seul-tonie-100-marynarzy,wiadomosc.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Torpeda Superkawitacyjna

Postprzez driver134 » 19.07.10, 19:53

ObltzS napisał(a):Ciekawe jest również i to, czy poruszjący się z taką prędkością "pocisk podwodny" [bo czy jest to jeszcze torpeda w klasycznym rozumieniu tego słowa ?] zdąży eksplodować lub gdy nastawy głębokości toru biegu tej torpedy są ustawione zbyt "płytko" - torpeda taka niemal "przelatuje na wylot" przez kadłub atakowanej jednostki ? :)

Na innych stronach przedstawiającymi ten projekt można znaleźć informacje mówiące ze torpeda co jakiś czas zwalnia i "sprawdza" namiary
jest tez teoria że ta torpeda nie musi mieć konwencjonalnego ładunku wybuchowego tylko zatapia inne dzięki swojej energii kinetycznej czyli własnie przelatuje na wylot
driver134
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 354.000 BRT

Dołączył(a): 12.12.06, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Torpeda Superkawitacyjna

Postprzez Alpha213 » 11.07.14, 15:42

Szkwał był także prawdopodobną przyczyną zatonięcia K 141. Jak kto nie pamięta przeczytajcie na Wikipedii. Sądzę jednak ,że jest wielkim zagrożeniem i prawdopodobnie, gdyby broń Boże wybuchła wojna przez nią okręty poniosły by wielkie straty, albo też jak w przypadku Kurska zatopiły by flotę rosyjską. Możliwości jest wiele.
Pozdrowienia,
Alpha213
Alpha213
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 40.000 BRT

Dołączył(a): 16.04.14, 13:21

Re: Torpeda Superkawitacyjna

Postprzez ObltzS » 10.04.17, 18:11

Witam !

Taka informacja : http://www.portalmorski.pl/rozmaitosci/35170-innowacje-dla-sil-zbrojnych-rp
Wszystkie inne kraje, opracowując projekty lub koncepcje nowych rodzajów broni morskiej albo prowadząc prace o charakterze koncepcyjnym i studialnym nad modernizacją już istniejących rozwiązań, robią to raczej w ciszy, nie chwaląc się wszem i wobec o takowych działaniach i otaczające je tajemnicą, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Taka jest natura tego rodzaju działań - współpracy naukowców wojskowych i cywilnych.
Nasi natomiast już "odtrąbili" sukces, dając wyraźny sygnał obcym wywiadom wojskowym ( w tym tzw. "biały wywiad"), nad czym obecnie pracujemy ... a tak na marginesie, zespół naukowców otrzymał czek na oszałamiającą kwotę, która dla poważnych badań naukowych nie ma żadnego znaczenia, oby zatem ten projekt nie był wart tyle co owa nagroda ... :-)
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa


Posty: 5 • Strona 1 z 1

Powrót do RosjaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron