1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Wrak UB 122

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 3 • Strona 1 z 1

Wrak UB 122

Postprzez ObltzS » 16.01.14, 21:47

Witam !

Wrak niemieckiego OP z okresu I w. ś. odsłoniły po blisko stu latach prądy i pływy na rzece Medway w Hoo w hrabstwie Kent – obszar ten to obecnie rozległe bagniska znajdujące się w estuarium tej rzeki.
Jego kadłub po tak długim czasie jest dobrze zachowany i to w całkiem sporych fragmentach – należy to prawdopodobnie zawdzięczać warstwie mułu, która utrudniała zarówno dostęp powietrza oraz wody, chroniąc go skutecznie przed skutkami korozji. W przybrzeżnych wodach Anglii zatonęło podczas i wojny około 40 niemieckich OP – przypuszcza się, że w naturalny sposób odkryty wrak t prawdopodobnie okręt typu UB III, a konkretnie UB 122. O jego lokalizacji wiedziano już wcześniej, ale nie było do niego dostępu – grudniowe anomalie pogodowe, jakie nawiedziły Anglię (obfite deszcze, burze, silne prądy i pływy) pozwoliły na naturalne odkrycie warstw piachu i mułu, aby odsłonić jego kadłub.

UB 122 należał do ponad 100 niemieckich OP, które doczekały końca wojny i po poddaniu się zostały skierowane do Harwich. Planowano go, jak zresztą większość przejętych U-Bootów odholować go do stoczni celem złomowania. Uprzednio jednak zdemontowano z niego silniki diesla, które zostały wykorzystane jako agregaty prądotwórcze w cementowni Halling (hrabstwo Kent). Prawdopodobnie podczas holowania go do stoczni zerwał się hol, a kadłub fale i wiatry zapędziły go do Hoo – jego obecność w tym miejscu jest znana od 1921 r.
Wzbudza on naturalne zainteresowanie, ponieważ jest to jedyny prawie kompletny kadłub U-Boota z tego okresu zachowany w tak interesującym stanie na obszarze angielskich wód pływowych.

Natura prawie po stu latach osłaniając go, przypomniała o zmaganiach i wysiłku, jaki niegdyś włożyła Wlk. Brytania w pokonanie tak początkowo nieufnie wprowadzanych do flot wojennych wielu państw okrętów podwodnych, które postrzegano jako mało istotny element armady, a które okazały się tak skuteczną i straszliwą bronią, paraliżującą skutecznie handlową żeglugę na świecie.

W załączonym linku bardzo ciekawe zdjęcia kadłuba UB 122.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2526946/A-monster-British-coast-Rusting-hulk-World-War-One-German-U-boat-marooned-Kent-island-century.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Wrak UB 122

Postprzez Uapa » 16.01.14, 23:32

Kurczę, dużo się piszę o tym, że dopiero teraz ten OP odsłonił się... Tymczasem w gazecie A History of Conflict, Britain at War Magazine z Czerwca 2008, którą posiadam są zdjęcia tego U-boota i to nie gorsze od tych najnowszych. Ba! Jest cały artykuł: "All Washed Up: Surviving First World War U-Boat Wrecks Around Britain's Coastline".
Sądzę, że jak ktoś jest zainteresowany to mogę mu podesłać skany na PW.
Uapa
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 289.000 BRT

Dołączył(a): 21.04.05, 19:21
Lokalizacja: Alt Stettin

Re: Wrak UB 122

Postprzez ObltzS » 18.01.14, 21:46

Witaj Uapa !


Tymczasem w gazecie A History of Conflict, Britain at War Magazine z Czerwca 2008, którą posiadam są zdjęcia tego U-boota i to nie gorsze od tych najnowszych. Ba! Jest cały artykuł: "All Washed Up: Surviving First World War U-Boat Wrecks Around Britain's Coastline".


Obszar wód pływowych ma to do siebie, że okresowo (w odstępie kilku lat) morze daje gratis "bonusa" w postaci tego, co zalega pod wodą (najsilniejsze to pływy syzigijne). Zjawiska pływowe w tych rzadkich okresach są uzależnione od sił grawitacji nie tylko księżyca i słońca ale także od zmiennej pozycja niemal wszystkich planet w stosunku do naszej oraz rotacja samej ziemi – poza przeciętnymi pływami (cyklicznymi) właśnie raz na kilka lat na tych obszarach doświadcza się znacznie silniejszych pływów, które w połączeniu z anomaliami pogodowymi dają tak spektakularne zjawiska.
Dla zainteresowanych :) :
http://www.navipedia.pl/navi20.html

Czy jest możliwość zamieszczenia skanu (2 – 3 fotografii) ze wspomnianego przez Ciebie artykułu z czerwca 2008 r .? Byłoby dobre porównanie fotografii, których dzieli prawie pięć lat od ich wykonania. O ile można, to bardzo proszę o skan w/w artykułu na PW i z góry dziękuję - ObltzS.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa


Posty: 3 • Strona 1 z 1

Powrót do Okres powojenny



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron