1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Prawdopodobna wizja nowej podwodnej wojny

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 2 • Strona 1 z 1

Prawdopodobna wizja nowej podwodnej wojny

Postprzez Wojtek7060 » 11.04.15, 00:32

Witam wszystkich po dłuuuugiej przerwie;) Hmm... Strasznie intryguje mnie ten temat ale nie wiem gdzie wstawić wątek więc wstawiam tu. Co myślicie o ewentualnej III wojnie światowej i wykorzystaniu w niej okrętów podwodnych? Ostatnio dużo o tym myślę bo wydaje mi się to troche dziwne. Potęgi militarne stawiają na okręty z napędem atomowym które kosztują +- miliard(nie jestem pewien) a przecież są bardzo wrażliwe na ataki. Wiadomo że teraz podstawa to wyciszenie okrętu ale jednak do walki kiedyś musi dojść. Ciekawi mnie jak będzie wyglądać polowanie na taki okręt. System SOSUS może skutecznie spowolnić ruch op. po światowych wodach. Helikopterowce mogą się okazać straszliwą bronią. Myśle też o ogólnym wykorzystaniu okrętów podwodnych. Skoro taka potęga jak USA ma ich kilkaset-po co to wszystko? Naprawdę potrzeba aż tyle okrętów do specjalistycznych zadań? Walka z konwojami wydaje się jakimś surrealizmem w XXI wieku(przynajmniej dla mnie);) Mam z tym tematem problem bo nie znam książek które choć w małym stopniu poruszają ten temat. Czytałem jedynie ,,Atomowe okręty podwodne" Toma Clancy ale tam opisywał głównie walkę okrętu podwodnego z innym op. Poratuje mnie ktoś konkretną wiedzą?;)
Wojtek7060
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 54.000 BRT

Dołączył(a): 27.05.09, 14:56

Re: Prawdopodobna wizja nowej podwodnej wojny

Postprzez ObltzS » 12.04.15, 19:28

Witam !

Warto śledzić stronę http://www.altair.pl (marynarka wojenna) - są tam informacje o zamówieniach, budowie lub wprowadzaniu do służby nie tylko nowych o.p. ale także sił ZOP oraz nowych broni dla o.p. (głównie rakiety i torpedy).
Jak można się zorientować "robią to" nie tylko USA, ale także kraje Europy (w tym Rosja) ale też kraje dalekiego wschodu - Pakistan, Indie, Chiny, Tajwan, Australia a ostatnio także i Japonia.
Zatem zakres zbrojenia się lub dozbrajania (wymiana sprzętu) ma charakter już nie lokalny ale bardziej globalny.
Trudno określić, jak w przypadku rzeczywistych i realnych konfliktów o charakterze morskim wyglądałyby różnorakie sojusze, ale olbrzymie pieniądze jakie wydawane są na zbrojenia (o.p. i ich broń) na pewno mają określony cel (strategie i doktryny) - ale uważam, że lepiej byłoby dla ludzkości, gdyby nie musiała ich nigdy sprawdzać ...
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa


Posty: 2 • Strona 1 z 1

Powrót do Okres powojenny



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości