1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Forelle

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 3 • Strona 1 z 1

Forelle

Postprzez korsarz » 18.04.09, 23:14

Pierwszy niemiecki okret podwodny. Zbudowany przez stocznie Kruppa w 1903r. jako reklamówka firmy- w celu zainteresowania rządu nowym rodzajem broni. Jednak udało sie zainteresować tylko Rosjan- zaciekawieni projektem złozyli zamówienie na swoje trzy pierwsze okrety podwodne, a Forelle został dorzucony jako bonus.
I tu sie kończy moja znajomość historii tej jednostki- podobno został wywieziony na daleki wschód i miał wziać udział w walkach z Japończykami.

Mam wiec pytanie, czy ktos zna dalsze losy okretu?

Jeszcze jedna intrygujaca mnie sprawa- Georg von Trapp w swoich wspomnieniach ("Do ostatniego salutu banderze") pisze coś o zdobyciu przez ck flote miniaturowego rosyjskiego okretu podwodnego który służył na Dunaju przeciwko monitorom rzecznym, jednak okazał sie zbyt mały do działań na morzu. Ciekawe, czy to mógł być Forelle?
korsarz
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 43.000 BRT

Dołączył(a): 26.11.08, 16:12

Re: Forelle

Postprzez Shakatan » 01.05.09, 13:44

Obrazek

Forelle ? okręt podwodny zbudowany w 1903 roku w Niemczech przez firmę Krupp według projektu hiszpańskiego inżyniera Raymondo Lorenzo d'Equevilley-Montjustin. Został podarowany Rosji w związku z zawarciem kontraktu na budowę trzech OP typu ?E? (?Karp?)

Historia
Okręt podwodny ?Forelle? został skonstruowany w Kilońskiej stoczni firmy F. Kruppa celem zwrócenia uwagi niemieckiego rządu na nowy rodzaj uzbrojenia. Jednostka ta była pierwszym zbudowanym w Niemczech okrętem podwodnym (praktycznie rzecz biorąc był to okręt eksperymentalny).

W 1904 roku, w trakcie rozmów prowadzonych z morskim ministerstwem Rosji, dotyczących kontraktu na budowę trzech okrętów podwodnych typu ?E?, firma Krupp ogłosiła, że w przypadku zawarcia umowy podaruje Rosji swój pierwszy okręt podwodny o wartości 100 000 rubli.
Odkomenderowani do Kilonii inżynierzy Bubnow i Biekljemiszew ocenili okręt pozytywnie. 24 mają 1904 roku podpisano kontrakt. 7 czerwca 1904 roku ?Forelle? w towarzystwie niemieckich specjalistów /instruktorów broni podwodnej przetransportowany został koleją do Rosji. 14 Czerwca okręt przybył do Lipawy.

Po wyszkoleniu załogi i zamontowaniu dwóch aparatów torpedowych ?Forelle? pod dowództwem leitenanta T.A. Tilena skierował się do Kronsztadu. 21 sierpnia 1904 roku okręt był włączony do floty jako ?Torpedowiec ?Forelle?? , 25 sierpnia koleją przetransportowano go do Władywostoku. 29 września 1904 roku okręt przybył do miejsca przeznaczenia a 2 października został włączony do Sybirskiej flotylli wojennej, stając się pierwszym okrętem podwodnym Rosji na Pacyfiku, który uzyskał zdolność bojową. Było to istotne wydarzenie w kontekście wojny z Japonią. W 1908 roku, gdy na Dalekim Wschodzie było już 12 doskonalszych okrętów, wartość bojowa ?Forelle? drastycznie spadła więc okręt przeznaczono do celów szkoleniowych.

17 maja 1910 roku ?Forelle? wyszła w morze pod dowództwem W.W. Pogoreckiego. Po około 6 godzinach akumulatory okrętu uległy rozładowaniu. W celu powrotu do portu ?Forelle? został wzięty na hol przez okręt podwodny ?Bycziok?.
Podczas holowania dziób ?Forelle? zaczął zanurzać się w falach i wkrótce przez luk otwarty dla wentylacji wnętrze okrętu zalała woda powodując jego zatonięcie. Okręt osiadł na 26 metrach. Załoga zdążyła ewakuować się na ?Byczka?. Zatopiony okręt namierzono trałem i spuszczono nurka, który to przy kontakcie z peryskopem został porażony prądem. Po kilku godzinach okręt podniesiono pływającym dźwigiem i dostarczono do portu. Wiceadmirał I.K. Grigorowicz nakazał dostarczenie okrętu do Lipawy celem remontu, jednak transport nigdy nie doszedł do skutku. ?Forelle? zalegał na władywostockim brzegu z uszkodzoną nadbudówką i połowicznie rozebranymi aparatami torpedowymi.

Ocena porównawcza.
Małe rozmiary okrętu pozwaliły na jego transport koleją bez konieczności demontażu, co umożliwiło dostarczenie go na Daleki Wschód zachowując jego zdolność bojową, gdzie do wiosny 1905 roku był jedynym okrętem zdolnym do walki. Według wielu oficerów obecność rosyjskich okrętów podwodnych na Dalekim Wschodzie odegrała rolę broni psychologicznej i ocaliła Władywostok od szturmu wojsk japońskich.

Dowódca okretu leitnant T.A. Von der Raab-Tilen uważał go za prosty i najbardziej udany projekt okrętu podwodnego.


Obrazek

Żródło: http://ru.wikipedia.org/?oldid=12187715, tłumaczenie moje.

pozdrawiam
Shakatan
Shakatan
Leutnant zur See
 
Tonaż: 101.000 BRT

Dołączył(a): 19.02.06, 17:30
Lokalizacja: Katowice

Re: Forelle

Postprzez korsarz » 12.05.09, 19:40

Dzieki za odpowiedz
Przy okazji zapraszam do oglądania mojego modelu http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=1
korsarz
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 43.000 BRT

Dołączył(a): 26.11.08, 16:12


Posty: 3 • Strona 1 z 1

Powrót do NarodzinyKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron