1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Służba medyczna na U-Bootach

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Służba medyczna na U-Bootach

Postprzez ObltzS » 21.12.15, 20:45

Witam !

Temat na forum poruszany okazjonalnie i bardzo rzadko, ale jednak sam w sobie bardzo ciekawy i interesujący. Wart jest szerszego zainteresowania i opisania, zasługuje zatem (w miarę możliwości czasowych) na bliższe przedstawienie.
Jako przyczynek do tego tematu załączam link przedstawiający postać i sylwetkę lekarza dr medycyny Armina Wandela (1913 – 1994), który całe swoje życie zawodowe jak i defensywę poświęcił marynarce wojennej, początkowo w Kriegsmarine w siłach U-Bootwaffe a następnie w Bundesmarine w służbie Eskulapa.
Jako lekarz okrętowy odbył dwa patrole na U 129.

Służba medyczna na U-Bootach nie należała do łatwych, lekarz musiał znosić te same trudy patrolu a dodatkowo w sytuacjach krytycznych nie tylko opatrywać rannych ale przeprowadzać w zaimprowizowanych warunkach wnętrza okrętu podwodnego operacje i zabiegi chirurgiczne związane ze złamaniami kończyn, usuwaniem odłamków i szyciem ran postrzałowych (głównie od czasu wprowadzenia rozkazu przechodzenia przez Biskaje na powierzchni i ostrzeliwania samolotów wroga) lub typowymi dolegliwościami właściwymi dla interny – kolki, bóle brzucha, zapalenie wyrostka robaczkowego lub rzadkie objawy zatruć pokarmowych. Warto nadmienić, że warunki panujące na U-Boocie wybitnie nie sprzyjały prowadzeniu jakichkolwiek operacji (zabiegów) na otwartych ranach z uwagi na brud i wysokie ryzyko infekcji (nieświeża bielizna osobista, nieświeża pościel, insekty, utrudniony dostęp do świeżego i czystego powietrza jako jednego z niezbędnych czynników szybkiego gojenia się ran, ograniczona ilość medykamentów, brak możliwości sterylizacji narzędzi chirurgicznych itp.).
Lista przypadłości, które pod względem medycznym trapiły nieomal wszystkie załogi U-Bootów jest zapewne długa i charakterystyczna dla rejonów odbywanych patroli. Inne były dla M. Arktycznego, inne dla obszaru płn. Atlantyku a jeszcze inne dla tropików.

http://www.wehrmed.de/article/2220-zur-erinnerung-an-dr-med-armin-wandel-ein-beitrag-zur-geschichte-des-marinesanitaetsdienstes.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron