1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Ataki okrętów PMW na U-booty w II wś.

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 4 • Strona 1 z 1

Ataki okrętów PMW na U-booty w II wś.

Postprzez ted » 31.05.14, 10:49

W przeszłości na innej stronie (dws.org.pl) próbowałem z innymi dokonać podsumowania wiedzy na temat sukcesów okrętów PMW. To temat, w którym wciąż nadal odkrywa się coś nowego.
Najtrudniej zawsze było zidentyfikować okręty podwodne atakowane przez polskie niszczyciele podczas II wś. Wiele z ataków przeprowadzonych bombami głębinowymi przez nasze niszczyciele nie zawsze dotyczyło rzeczywiście wykrytych U-bootów, ale także atakowano echa fałszywe (ławice ryb, wieloryby itp.) bo z reguły lepiej było reagować "pro forma" i bombardować nawet niepewne echo niż dopuścić U-boota na zasięg strzału do chronionych statków.
Z ciekawości zajrzałem na tę samą witrynę (Diukboot), która pomogła zidentyfikować tyle U-bootów atakowanych przez polskich lotników, bo chciałem się przekonać, czy zawiera także dane o atakach z udziałem polskich okrętów, poza tymi najbardziej znanymi, które zakończyły się zatopieniem U-606 (22/23 lutego 1943 r.) z bezpośrednim udziałem "Burzy" i U 407 (19 września 1944 r.) z bezpośrednim udziałem ORP "Garland".
Okazuje się, że jest tam kilka ciekawych informacji, których być może niejeden historyk dotąd nie zna.

W dniu 3 września 1940 r. U 101 Fritza Frauenheima miał być atakowany pomiędzy godz. 13.35 a 15.00 bombami głębinowymi przez niszczyciel ORP "Błyskawica" (w kwadracie AL 66) i uszkodzony.

W obronie konwoju PQ-16 niszczyciel ORP "Garland" miał najpierw atakować bombami głębinowymi U 209 (Heinrich Brodda) w kwadracie AC 44, który uszedł bez szwanku, a 27 maja 1942 r. w kolejnym ataku miał uszkodzić (po godz. 16.30) U 703 (H. Bielfelda) w kwadracie AC 41),

12 października 1942 r. znów ORP "Garland" atakował w obronie konwoju ON-136 po g.dz 3.05 niemiecki U 620 (Heinz Stein) w kwadracie AK 63, przeganiając go (U-boot nie doznał szkód).

4 i 5 grudnia 1942 r. niszczyciel eskortowy ORP "Krakowiak" miał atakować dwa razy i przegonić U 603 (H.J. Betelsmann) w obronie jednostek konwoju KX-7 (kwadrat BE 98).

Identyfikuje się trzy U-booty, które atakował w obronie konwoju HX-217 niszczyciel ORP "Burza": 8 grudnia 1942 r.
W kwadracie AK 19 w godz. 4.51 i 4.45 odpędzono atakami U 623 i U 758, a co najważniejsze - po pościgu na powierzchni 10 grudnia (o godz. 1.16) nasz okręt zbombardował zanurzającego się alarmowo U 336 (Hans Hengel), który odniósł lekkie uszkodzenia ( kwadrat AL 1518).

14 grudnia 1942 r. o godz. 3.24 w obronie konwoju HX-218 niszczyciel ORP "Garland" miał atakować U 663 (Heinrich Schmid )W kwadracie AJ 69 (U-boot uszedł bez uszkodzeń),

17 marca 1944 r. U 371 (Waldemara Mehla) był atakowany dwa razy przez niszczyciel eskortowy ORP "Ślazak", który bronił konwoju SNF-17. Pierwszy atak po godz. 9.50 w kwadracie CH 95 uszkodził U 371, ponowiony po godz. 14.00 (przy wsparciu HMS Catterick) w kwadracie CH 9566 miał zadać U-bootowi poważne uszkodzenia.

Czyli łącznie dochodzi "wzbogacenie wiedzy" o zidentyfikowanych 10 U-bootów, z czego 1 został ciężko uszkodzony a 3 lekko.

Pominąłem jeszcze U 60, który pod Dunkierką w maju 1940 r. atakował "Błyskawicę" i HMS "Vega", a potem sam stał się obiektem nieskutecznego kontrataku i bombardowania ze strony obu okrętów (ten fakt wcześniej znałem i opisywałem już w artykule w "Okrętach").
ted
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.13, 20:35

Re: Ataki okrętów PMW na U-booty w II wś.

Postprzez ted » 31.05.14, 15:04

Z historii U 101 opracowanej przez Brodołaka wynika, że uszkodzenia U-boota z dnia 3 września 1940 r. po ataku "Błyskawicy" były dużo poważniejsze niż sądziłem i zmusiły go do przerwania patrolu.
ted
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.13, 20:35

Re: Ataki okrętów PMW na U-booty w II wś.

Postprzez ted » 02.06.14, 08:21

W dniu 21 kwietnia 1943 r. o godz. 12.42 w kwadracie BE 65 niszczyciel ORP "Piorun" wraz z HMS "Matchless" atakowały bombami głębinowymi U 466, który uszedł lekko uszkodzony.
ted
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.13, 20:35

Re: Ataki okrętów PMW na U-booty w II wś.

Postprzez ted » 11.04.15, 12:00

Trochę żałuję, że do mojego artykułu o walkach "naszych" okrętów z U-Bootami (w spec. MSiO 1/2015) nie zdołałem już dodać najświeższego odkrycia o ataku "Garlanda" na jeszcze jeden niemiecki okręt podwodny. Miało to miejsce 11 marca 1943 r. w obronie konwoju HX-228. W http://historisches-marinearchiv.de/pro ... php?lang=2 jest informacja, że atak ten miał miejsce o godz. 5.34 czasu niemieckiego i że U-Boot był atakowany przez korwetę "Renoncule" i niszczyciel ORP "Garland". Okoliczności tego zdarzenia miały być jednak niezwykłe, bo w polskich opracowaniach (np. książce powojennej "Wierny okręt" J. Bartosika) czy w artykule M.Twardowskiego poświęconego Garlandowi (MSiO (3/2002) s. 45-46 jest opisane, że U-Boot nagle wynurzył się przed dziobem naszego niszczyciela i przeszedł kontrkursem po lewej jego burcie w odległości zaledwie kilkunastu metrów (!), tak że artyleria pokładowa naszego okrętu nie mogła tak nisko opuścić luf i go ostrzelać. Dopiero, gdy przemieścił się za rufę i zanurzył, obrzucono go bombami głębinowymi. Intrygujące jest to, czy to był przypadek, czy celowe działanie Niemców? Atakowanym U-Bootem (jak podają na wyżej zacytowanej stronie internetowej) był U 608 Rolfa Struckmeiera. I jego okręt miał nie odnieść w tej akcji szkód. Struckmeier w ogóle miał w tym patrolu wybitnego "pecha" do Polaków (o czym nie wiedział), bo jeszcze jeden atak bombami (lotniczy) "zafundowali" mu nasi lotnicy z 304. Dywizjonu w dniu 26 marca 1943 r. i także nie okazał się on skuteczny.
Szkopułem w tej sprawie jest jeszcze jedno - M. Twardowski opisał także akcję Garlanda w obronie konwoju ON-136 i fakt, że także wtedy "Garland" z U-Bootem omal się nie "zderzył" (a ten atakowany wówczas U-Boot to wspomniany przeze mnie w moim artykule U 620 Steina, obrzucony bombami 12 X 1942 r. o godz. 3.05). Kiedy zapytałem M. Twardowskiego o to kiedyś, chyba nie był do końca pewny, czy to zdarzenie, z U-Bootem, który minął GARLANDA o te kilkanaście metrów miało miejsce w październiku 1942 r. czy właśnie w marcu 1943 r. (a może podobne oba zdarzenia miały miejsce?) Szkoda, że Brodołak nie opracował jeszcze historii tych U-Bootów, ale tak czy siak, trzeba by było znów zaglądać kiedyś do ich KTB i "wyłuskać" te konkretne godziny. Kto będzie miał kiedyś ochotę - niech spróbuje.

Aha - jeszcze jedna ciekawostka - natknąłem się w opracowaniu Blaira na informację, że U 620 atakowany przez okręt eskorty ON-136 (czyli albo przez Garlanda albo przez niszczyciel HMS "Harvester", który bombardował go potem wieczorem) jednak odniósł lekkie uszkodzenia i uciekał przez 6 godzin (to jest także na http://www.uboat.net). Tego znów nie ma na http://historisches-marinearchiv.de/pro ... php?lang=2 :roll: Końcówkę tych informacji można przenieść do tematu o problemach z uszkodzeniami U-Bootów.
ted
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.13, 20:35


Posty: 4 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron