1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-Bootwaffe a admirał Józef Unrug

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-Bootwaffe a admirał Józef Unrug

Postprzez ObltzS » 13.07.07, 18:25

Witam !
Próbowałem odszukać nr taktyczne U-Bootów z okresu I w.ś. na których służył późniejszy admirał PMW Józef Unrug [07.101884 - 28.02.1973] oraz ustalić, jak przebiegała ta kariera związana tylko z okresem służby na o.p. w Kaiserliche Marine. Oto skromne wyniki tych poszukiwań.
Jako syn generała majora gwardii pruskiej podobnie jak i ojciec wybrał karierę wojskową a w latach 1904 - 1907 był kadetem szkoły oficerskiej Marineschule Mürwick we Flensburgu. Jako oficer marynarki wojennej odbył kursy specjalistyczne [minowo-torpedowy oraz szkolenia w pływaniu na o.p.]. Wiadomo, że w latach 1915 - 1917 przeszedł do służby na okrętach podwodnych, gdzie w początkowym jej okresie był z-cą d-cy o.p. a następnie d-cą o.p.
Wiadomo także, że w tym okresie pływał w sumie na sześciu o.p, gdzie na czterech z nich był dowódcą, a były to : UC-8, UC-11, UB-25 oraz UC-28. Na U-Boocie U-30 zimą 1915 pływał jako oficer wachtowy. Brak nr taktycznego szóstego U-Boota.
Zwieńczeniem tego okresu służby [ściśle związanego z o.p.] było powierzenie mu funkcji komendanta szkoły o.p. oraz osiągnięcie stanowiska szefa półflotylli szkolnych okrętów podwodnych oraz dowódcy szkoły marynarzy i techników podwodnych.
Fakty te z pewnością zaświadczają o talencie zarówno organizatorskim jak i dowódczym tego oficera, co musiało nie pozostać nie zauważane przez jego przełożonych.
Przebieg kariery wojskowej w marynarce niemieckiej :
1907 - Leutnant zur See
1909 - Oberletnant zur See
1915 - Kapitänleutnant

Próbując odszukać nazwisko admirała poprzez
http://www.ubootwaffe.net/ww1/crews.cgi
nie natrafiłem na nie dla w/w U-Bootów. Faktografia związana ogólnie z działaniami U-Bootów w czasie I w.ś. jest również skromna a próba odtworzenia ich losów jest dla amatorów ciężkim i trudnym zadaniem. Również na stronie
http://www.uboat.net/wwi/boats/
próba odszukania okresów, w których J. Unrug dowodził w/w U-Bootami nie przyniosła właściwych rezultatów - takie nazwisko [J. Unrug] nie figuruje.

Ten polski akcent U-Bootwaffe jest jeszcze intrygujący z jednego względu - czy nasz Admirał i K. Dönitz [był od niego młodszy o 7 lat] mieli kiedykolwiek okazję do wzajemnego spotkania lub słyszeli o sobie. Prawdopodobnie tego nigdy już nie uda się ustalić.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.705.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do I Wojna ŚwiatowaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość