1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Demontaż U-Bootów po zakończeniu I w. ś.

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Demontaż U-Bootów po zakończeniu I w. ś.

Postprzez ObltzS » 09.01.11, 20:27

Witam !

Zarówno w sieci jaki i w wielu powojennych opracowaniach dotyczących końcowych losów tych wszystkich U-Bootów [różnych typów], których koniec wojny zastał na stoczniowych pochylniach i w suchych dokach z różnych względów [jedne pozostały tam uszkodzone w wyniku bombardowań alianckich, inne były w różnych etapach budowy] ? można znaleźć wiele fotografii przedstawiających takie sytuacje.

Ale bardzo nieliczne są te fotografie, jakie wykonano po zakończeniu I w. ś., które pokazują demontaż niemieckich okrętów podwodnych, które miały zasilić kajzerowską U-Bootawaffe, ale zakończenie wojny przerwało ich budowę.
Zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego powojenne Niemcy nie mogły posiadać na stanie swojej floty ani jednego okrętu podwodnego, zatem te wszystkie, których jeszcze nie zwodowano musiały być zniszczone poprzez ich demontaż na mniejsze fragmenty a te z kolei najzwyczajniej przetopione w hutach.

Udało mi się trafić na ciekawą, oryginalną fotkę [i jak głosił podpis z roku 1920] przedstawiającą właśnie demontaż U-Bootów w myśl postanowień wspomnianego Traktatu. Fotka o tyle ciekawa, że pokazuje niektóre szczegóły konstrukcyjne kadłuba sztywnego i lekkiego, grodzie wodoszczelne, zbiorniki balastowe i zapewne także paliwowe.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.705.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do I Wojna ŚwiatowaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron