1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-2367 typ XXIII

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-2367 typ XXIII

Postprzez Brodołak » 02.10.06, 11:03

U-2367 typ XXIII

Stocznia: Deutsche Werft AG, Hamburg-Finkenwärder
Nr zamówienia: 521
Zamówienie: 20.09.1943
Położenie stępki: 11.12.1944
Wodowanie: 23.02.1945
Wcielenie do służby: 17.03.1945
Nr pocztowy: M 51 402

Przebieg służby:
17.03.1945 - 05.05.1945 - 4 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
05.05.1945 - Zatonął w pobliżu Schleimünde na skutek kolizji z niezidentyfikowanym U-bootem.

Dowódcy:
17.03.1945 - 09.05.1945 - OL Heinrich Schröder

Odbyte patrole bojowe: 0

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Uwagi:
a.) W sierpniu 1956 roku U-2367 został podniesiony z dna i po gruntownym remoncie przeprowadzonym przez stocznię HDW z Kiel wcielony dnia 1.10.1957 do służby w Bundesmarine, pod nazwą U-Hecht i oznaczeniem NATO S-171. Pierwszym dowódcą okrętu został KL Hans-Heinrich Hass, który w okresie 25.07.1944 - ?.02.1945, pełnił obowiązki dowódcy U-2324 na pokładzie, którego odbył jeden patrol bojowy. W sierpniu i wrześniu 1959 roku U-Hecht wraz z U-Hai wziął udział w niemiecko - holenderskich ćwiczeniach pod kryptonimem "Wallenstein II". Dnia 31 sierpnia 1960 roku U-Hecht wraz z bliźniaczą jednostką U-Hai (dawny U-2365) został przekazany do otworzonej 1 sierpnia 1959 roku w Eckernförde U-boot-Lehrgruppe, gdzie oba okręty miały pełnić funkcję jednostek szkolnych dla nowych kadr niemieckich podwodniaków. W następnych latach dawny U-2367 przeszedł kilka modernizacji, m.in. otrzymał nową bryłę kiosku. Na początku września 1966 roku U-Hecht wraz z U-Hai, U-3, okrętem bazą "Lech" i zaopatrzeniowcem "Passat" wypłynął z bazy w Neustadt i udał się w rejs ćwiczebny po Morzu Północnym, podczas którego jednostki zespołu miały zawinąć z kurtuazyjną wizytą do szkockiego portu Aberdeen. W dniu 14 września podczas silnego sztormu, w którym na wysokości Ławicy Doggerbank zatonął U-Hai, U-Hecht doznał awarii i musiał zostać wzięty na hol przez okręt bazę "Lech". W dniu 30.09.1968 U-Hecht został wycofany ze służby. Rok później kadłub okrętu został pocięty na złom w Kiel.
b.) Dowódcy U-Hecht w latach 1957 -1968:
01.10.1957 - 31.12.1959 - KL Hass
01.01.1960 - 31.05.1961 - KL Bringewat
01.06.1961 - 31.03.1962 - KL Kowalik
01.04.1962 - 19.10.1962 - KL Wüstenberg
?.05.1963 - 30.07.1964 - OL Mauch
01.08.1964 - 30.09.1966 - OL Lehmeier
01.10.1966 - 30.09.1968 - OL Kratzsch

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.die-marine.de/_deutsch/schiffe/subm.htm
http://www.taucher.net/redaktion/58/sho ... ic=6&sub=1
http://www.unterseeboot-hai.de/about.html
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ XXIII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron