1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 681 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U 681 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 04.03.16, 07:09

U 681 Typ VIIC

Stocznia: Howaldtswerke Hamburg AG
Numer zamówienia: 830
Zamówienie: 25.08.1941
Położenie stępki: 21.10.1942
Wodowanie: 20.11.1943
Wcielenie do służby: 03.02.1944
Numer pocztowy: M 49 036

Przebieg służby:
03.02.1944 – 02.08.1944 – 31 Flotylla U-bootów, Hamburg (szkolenie załogi)
01.11.1944 – 10.03.1945 – 11 Flotylla U-bootów, Bergen (służba frontowa)
10.03.1945 – Zatopiony na zachód od Wysp Scilly (pozycja 49.52.433N, 06.38.633W) bombami głębinowymi przez amerykański bombowiec B-24 Liberator z VPB-103 Sqn USN.

Dowódcy:
03.02.1944 – 02.08.1944 – OL.d.R. Helmut Bach
02.08.1944 – 11.03.1945 – OL Werner Gebauer

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

Okres służby U 681 przed rozpoczęciem wykonywania patroli bojowych:
- 04.02. – 05.02.1944 – Hamburg – szkolenie załogi i rejsy próbne.
- 07.02. – 15.02.1944 – Kiel – próby okrętu w ramach miejscowego oddziału UAK.
- 15.02.1944 – godzina 07:00 na czas trymowania okrętu dowództwo nad okrętem przejął przebywający na jego pokładzie dowódca miejscowego oddziału UAK Korv.Kapt. Kiesewetter.
- 15.02.1944 – godzina 10:38 rejon latarniowca Kiel – kolizja z frachtowcem Albert Janus, wymuszająca przerwanie prób na czas wykonania niezbędnego remontu.
- 18.02. – 13.03.1944 – Hamburg – remont okrętu w stoczni Howaldtswerke.
- 15.03. – 17.03.1944 – Kiel – c. d. prób okrętu w ramach miejscowego oddziału UAK.
- 18.03. – 19.03.1944 – Sønderborg – próby hydrofonów.
- 21.03. – 23.03.1944 – Swinemünde – ćwiczenia w strzelaniu z broni przeciwlotniczej w ramach miejscowej Fla-Schule.
- 25.03. – 27.03.1944 – Danzig – próby okrętu w ramach miejscowego oddziału UAK.
- 28.03. – 02.04.1944 – Danzig – prace naprawcze realizowane przez miejscową stocznię Holm.
- 04.04. – 08.04.1944 – Pillau – stacjonarne szkolenie w ramach 20 Flotylli U-bootów.
- 09.04. – 18.04.1944 – Gotenhafen – próby broni torpedowej w ramach miejscowego oddziału TEK.
- 20.04. – 04.05.1944 – Hela – szkolenie w morzu w ramach Agru-Front.
- 06.05. – 07.05.1944 – Stolpmünde – rejsy próbne w ramach testów nowych urządzeń przez oddział NEK.
- 08.05. – 09.05.1944 – Hela – c. d. szkolenia w morzu w ramach Agru-Front.
- 10.05. – 12.05.1944 – Gotenhafen – prace naprawcze w miejscowej stoczni.
- 13.05. – 17.06.1944 – Hela – c. d. szkolenia w morzu w ramach Agru-Front.
- 18.06. – 20.06.1944 – Danzig – pobyt w stoczni Holm w celu naprawy GHG.
- 21.06. – 01.07.1944 – Pillau – ćwiczenia w strzelaniu w ramach 26 Flotylli U-bootów.
- 04.07. – 10.07.1944 – Hela – c. d. szkolenia w morzu w ramach Agru-Front.
- 12.07. – 26.07.1944 – Libau – ćwiczenia w strzelaniu torpedami w ramach 25 Flotylli U-bootów.
- 28.07. – 02.08.1944 – Gotenhafen – ćwiczenia z zakresu taktyki w ramach 27 Flotylli U-bootów.
- 02.08.1944 - w związku wykryciem u Helmuta Bacha dyskwalifikującej go do dalszego dowodzenia okrętem kurzej ślepoty (badania lekarskie wzroku były następstwem kilku kolizji) został on zdjęty z zajmowanego stanowiska i przeniesiony do pracy w sztabie a jego obowiązki przejął dotychczasowy 1 WO z U 212 OL Werner Gebauer.
- 07.08. – 10.08.1944 – rejs via Sønderborg, Kiel, Kanał Cesarza Wilhelma (obecnie Kanał Kiloński) do Hamburga.
- 12.08. – 12.10.1944 – Hamburg – przegląd okrętu realizowany przez stocznię Howaldtswerke.
- 16.10. – 17.10.1944 – Kiel – próby chrap w ramach miejscowego oddziału UAK.
- 20.10. – 25.10.1944 – Swinemünde – ćwiczenia w strzelaniu z broni przeciwlotniczej w ramach miejscowej Fla-Schule.
- 28.10. – 05.11.1944 – Hela – ponowne szkolenie w morzu w ramach Agru-Front.
- 07.11. – 08.11.1944 – Gotenhafen – naprawa odbiornika Fu.M.O.
- 09.11. – 21.11.1944 - Pillau – szkolenie w ramach 20 Flotylli U-bootów.
- 25.11. – 05.12.1944 – Pillau – ćwiczenia w strzelani w ramach 26 Flotylli U-bootów.
- 07.12. – 14.12.1944 – Gotenhafen – ćwiczenia z zakresu taktyki w ramach 27 Flotylli U-bootów.
- 16.12. – 18.09.1944 – Rønne/Bornholm – próby hydrofonów w ramach UAG-Schall.
- 21.12 – 26.12.1944 – Tollerort – porządkowanie okrętu przed kolejnym planowanym przeglądem w stoczni.
- 27.12. – 23.01.1945 – Hamburg – przegląd okrętu oraz prace konserwacyjne realizowane przez stocznię Howaldtswerke.
- 23.01. – 24.01.1945 – Tollerort – ponowne wyposażenie okrętu po zakończonym przeglądzie.
- 26.01. – 05.02.1945 – Kiel – przygotowanie okrętu do wyjścia na pierwszy patrol bojowy.

Patrol 1 (08.02.1945 – 11.03.1945)
08.02. U 681 pod dowództwem Wernera Gebauera wraz z U 1169 (Goldbeck) i U 1005 (Lauth) o godzinie 22:00 opuścił bazę w Kiel, kierując się w stronę kotwicowiska E, gdzie następnie wraz z w/w jednostki oczekiwał na sformowanie się konwoju, w ramach którego miał udać się do położonej na terytorium okupowanej Norwegii bazy w Horten Następnego dnia na kotwicowisko przybyły kolejne kierujące się do Norweskich baz U-booty – U 260 (Becker) i U 1002 (Boos). Dziesiątego lutego wyruszono w dalszą drogę, w trakcie której to 11 lutego U 681 wraz z U 1169 odłączył się od grupy obierając kurs na Horten, gdzie przybył 13 lutego. Po przenocowaniu i odebraniu instrukcji nakazujących uzupełnienie zapasów w Kristiansand 14 lutego okręt Gebauera opuścił Horten, przybywając na miejsce jeszcze tego samego dnia. Po zakończeniu w/w operacji oraz odebraniu rozkazów nakazujących przeprowadzenie patrolu w położonym pomiędzy Kitte Scilly a Quessant sektorze 15 lutego U 680 dnia opuścił Kristiansand. Szóstego marca przebywający aktualnie w kwadracie AM 73 okręt bezskutecznie zaatakował torpedą akustyczną T-V wykryty chwilę wcześniej nieprzyjacielski trawler z.o.p.. Cztery dni później 10 marca znajdujący się w pobliżu Wysp Scilly (kwadrat marynarki BF 2416) idący w zanurzeniu U 681 wszedł na podmorskie skały doznając poważnego uszkodzenia kadłuba (oprócz jego przebicia doszło też do poważnego wycieku paliwa) oraz śrub napędowych. Zaraz po koniecznym wynurzeniu Werner Gebauer wiedząc, że los jego niezdolnej do zanurzenia jednostki jest nieomal przesądzony podjął decyzję o skierowaniu się w stronę wybrzeży neutralnej Irlandii, gdzie następnie zamierzał wysadzić swoją załogę na brzeg o okręt zatopić. W trakcie tego marszu 11 marca znajdujący się w odległości ca 7.3 mili morskiej na zachód od Bishop-Rock U 681 o godzinie 09:30 wykryty został przez odbywający swój lot patrolowy, należący do VB-103 Sqn USN amerykański bombowiec B-24 Liberator (dowódca Lt. R. N. field), który wykonanym następnie ataku zrzucił na niego serię ośmiu bomb głębinowych, które powiększyły jeszcze bardzie rozmiar jego uszkodzeń. Wkrótce po nim Werner Gebauer zdając sobie sprawę, że okręt nie utrzyma się już długo na powierzchni nakazał swoje załodze opuścić jego pokład. W trakcie wykonywania jego rozkazu przez załogę U 681 wciąż szedł z maksymalną dla jego stanu prędkością a w tym czasie w jego wnętrzu główny mechanik otworzył odpowietrzniki oraz kończył instalację ładunków wybuchowych (te wybuchły w momencie, kiedy okręt schował się już pod wodę). Kilka godzin później na miejsce ataku przybyły zaalarmowane przez Fielda okręty 2 Grupy Wsparcia, które następnie podniosły z wody 38 członków załogi U 681. Pozostałych jedenastu zginęło bądź w trakcie opuszczania okrętu bądź w czasie oczekiwania na ratunek.

Członkowie załogi U 681 wzięci do niewoli w dniu 11.03.1945 r. (w kolejności alfabetycznej):
Nazwisko imię Ranga rok ur. Miejsce ur.
Berger, Karl-Heinz OMechMt
Bundt, Kurt MtrOGfr
Bürgel, Alfred MaschOGfr
Ehring, Heinrich MaschGfr.
Fehnert, Werner MtrOGfr
Förster, Richard BtsMt
Friedrichsen, Hans OLt.ing.
Fuchs, Ernst MtrOGfr 21.09.1922
Gebauer, Werner OLt.z.S.01.12.43. 10.09.1922 Bad Soden
Gehr von, Walter FkOGfr
Hermann, Willi MechGfr
Hoffmann, Rudolf FkMt
Klein, Erich BtsMt
Klose, Willi MaschOGfr
Kordick, Johann MtrGfr 26.12.1926
Kröll, Willi MechGfr
Lauterbach, Eduard OMechMt
Lehniger, Heinz OMasch
Leithold, Helmut SanMt
Liesack, Manfred MaschGfr.
Michalak, Josef MaschOGfr
Müller, Karl FkMt
Nehring, Alfred MaschOGfr
Nowak, Stefan MtrGfr
Pallasch, Alfred FkOGfr
Pipal, Günther Lt.z.S.
Rechner, Ernst OMechMt
Rieger, Willi MaschMt
Rudolph, Helmut MaschMt
Schweinforth, Karl MtrOGfr
Sonnewald, Günther MtrOGfr
Stephani, Rudi MtrOGfr
Themer, Karl StOMasch
Tohen, Heinz MaschGfr.
Uhlig, Johannes MaschGfr.
Vogel, Ernst BtsMt
Wegner, Hans MaschGfr.
Wirths, Horst MaschGfr.

Członkowie załogi U 681 polegli w dniu 11.03.1945 r. (w kolejności alfabetycznej):
Nazwikso imię Ranga rok urodzenia
Frank, Ernst OStrm 06.08.1914
Frank, Ernst OStrm 06.08.1914
Graichen, Willi Gfr. 14.08.1920
Gruber, Josef MaschOGfr 22.02.1924
Grundmann, Max MechGfr 30.09.1924
Krakowwski, Kurt OGfr 15.01.1924
Kupka, Gerhard MaschOGfr 23.09.1924
Thomann, Ernst Lt.z.S. 07.11.1919

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 13 KTB U 661 - U 849
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość