1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 678 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U 678 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 30.10.15, 06:53

U 678 Typ VIIC

Stocznia: Howaldtswerke Hamburg AG, Hamburg
Numer zamówienia: 827
Zamówienie: 05.06.1941
Położenie stępki: 03.09.1942
Wodowanie: 18.09.1943
Wcielenie do służby: 25.10.1943
Numer pocztowy: M 52 381

Przebieg służby:
25.10.1943 – 31.05.1944 – 5 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
01.06.1944 – 07.07.1944 – 7 Flotylla U-bootów, St. Nazaire (służba frontowa)
07.07.1944 – Zatopiony na wodach kanału La Manche na południowy – zachód od Brighton (pozycja 560.32N, 00.23W) bombami głębinowymi przez kanadyjskie niszczyciele HMCS Ottawa (II) i HMS Kootenay oraz brytyjska korwetę HMS Statice.

Dowódcy:
25.10.1943 – 07.07.1944 – OL Guido Hyronimus

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe:
0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne:
0/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

Okres służby U 678 przed rozpoczęciem wykonywania patroli bojowych:
- brak danych,

27.05.1944 U 678 pod dowództwem Guido Hyronimusa wraz z U 233 (Steen), U 677 (Weber), U 771 (Block), U 715 (Röttger) i U 1061 (Hinrichs) o godzinie 08:00 opuścił bazę w Kiel, z poleceniem skierowania się po dalsze rozkazy do bazy w Kristiansand. Godzinę później na rucie 01 pieczę nad w/w jednostkami przejęły przydzielone im jako eskorta dwa trałowce – M 462 i M 367. O 12:45 do mini konwoju dołączył przerywacz zagród minowych Spbr 313 oraz eskortowany przez niego statek Hiddensee. Wieczorem tego samego dnia o 22:50 znajdujące się kwadracie AO 7169 jednostki ze względu na zagrożenie minowe zmuszone były stanąć na kotwicy do czasu zakończenia trałowania zagrożonego minami akwenu. Następnego dnia o 05:45 ruszono w dalszą drogę kierując się w stronę punktu Knospe. Po jego osiągnięciu co miało miejsce o 23:35 U 678 wraz z U 1061, U 677 i U 771 odłączył się od mini konwoju obierając kurs na bazę w Kristiansand, gdzie ostatecznie przybył 29 maja o godzinie 06:00. Podczas odprawy miejscowym dowództwie Guido Hyronimus poinformowany został o podporządkowaniu jego jednostki dowództwu FdU Mitte, od którego to miał oczekiwać dalszych rozkazów.

Patrol 1 (08.06.1944 – 06.07.1944)
08.06. U 678 pod dowództwem Guido Hyronimusa w towarzystwie U 971 (Zeplin) oraz jednostki eskorty o godzinie 13:10 opuścił bazę w Kristiansand, by w ramach operacji Wallenstein odeprzeć spodziewany aliancki desant na wybrzeża Norwegii. Zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami po pożegnaniu się z eskortą okręt na wyznaczoną mu pozycję dotrzeć miał idąc w zanurzeniu a wychodząc na powierzchnię tylko w celu doładowania baterii akumulatorów. O 16:40 (kwadrat marynarki AN3516) po pożegnaniu się z eskortą U 678 oraz jego towarzysz U 971 stosując się do w/w rozkazów schowały się pod wodą, kontynuując swój dalszy marsz w zanurzeniu. Dziewiątego czerwca osiągnięto nakazaną a przypadającą na kwadrat AN 3727 pozycje przystępują niezwłocznie do jej skrytego patrolowania. Tego też dnia w sztabie 2/Skl (seekriegsleitung) BdU zapadła decyzja o przesunięciu posiadających chrapy U-bootów tj. U 715 (Röttger), U 243 (Mertens), U 678 (Hyronimus) i U 971 (Zeplin) z dotychczasowych zadań do służby na wodach Atlantyku. W związku z tą decyzją jeszcze tego samego dnia na U 678 odebrano pochodzącą z dowództwa floty depeszę z rozkazami o następującej treści:
U 678 Rejon operacyjny ujście Sekwany – Portsmouth, punkt ciężkości na północy.”.
Szóstego lipca przebywający w odległości 20 mil morskich na południowy zachód od Brighton, w pobliżu Beachy Head U 678 (kwadrat marynarki BF 3254) po nieudanym ataku na konwój zlokalizowany został przez dwa kanadyjskie niszczyciele HMCS Ottawa (II) i HMCS Kootenay oraz brytyjską korwetę HMS Statice, które w serii ataków bombami głębinowymi i pociskami jeża o 11:59 posłały go na dno wraz z całą załogą Pomimo, że po atakach na powierzchni oprócz plamy ropy zaobserwowano też liczne drewniane szczątki, fragmenty książek i rzeczy osobistych jeden z niszczycieli pozostał na miejscu akacji wykonując swój ostatni atak na wrak następnego dnia.

Uwagi:
a.) Guido Hyronimus należał do nielicznego grona dowódców U-bootów, którzy w trakcie II Wojny Śwaitowej utracili na morzu co najmniej dwie dowodzone przez siebie jednostki. W przypadku Hyronimusa pierwszym jego okrętem był utracony na wodach Zatoki Gdańskiej na skutek kolizji z okrętem bazą Bolkoburg U 670.

Członkowie załogi U 678 polegli w dniu 06.07.1944 r. (w kolejności alfabetycznej):
NAZWISKO, IMIĘ RANGA ROK UR. MIEJSCE UR.
Arntzen, Holger OLt.z.S. 05.07.1922
Bandemer, Horst MtrOGfr 29.10.1923
Baum, Helmut MtrOGfr 17.05.1924
Bosse, Werner BtsMt 22.06.1924
Bretthauer, Hermann OFkMt. 04.09.1919
Bütterich, Johann BtsMt 27.10.1923
Dallmann, Friedrich MtrGfr 26.06.1924
Eckelmann, Günter MaschHGfr 15.09.1920
Eichholz, Gustav OMaschMt 10.07.1919
Eisenhut, Ernst OBtsMt 08.12.1918
Feil, Albert-Anton MechOGfr. 11.07.1923
Förster, Paul MaschOGfr 21.01.1923
Frank, Werner MaschOGfr 20.09.1923
Franke, Helmut Lt.ing 16.01.1923
Gernert, Josef MtrOGfr 11.10.1924
Giese, Heinz MaschOGfr 15.09.1924
Göbel, Walter Lt.z.S. 05.06.1922
Grimm, Karl MtrOGfr 25.02.1923
Gröbel, Heinz MtrOGfr 21.11.1923
Heimeshoff, Heinrich OStrm 24.05.1915
Heinemann, Karl OMaschMt 01.10.1919
Hirschmann, Bruno MaschOGfr 01.08.1923
Hofmann, Karl-Heinz MtrOGfr 17.03.1923
Hyronimus, Guido OLt.z.S.01.04.42. 17.11.1918 Augsburg
Kaukerat, Fritz MtrOGfr 20.04.1924
Koppe, Hans-Antonius FkGfr 02.11.1924
Kratzer, Gerhard MtrOGfr 25.06.1923
Küchle, Albert MaschGfr. 29.09.1924
Küchlin, Gottfried MtrOGfr 11.06.1922
Laske, Erich BtsMt 25.02.1922
Lempert, Herbert Lt.z.S. 09.10.1923
Lepsy, Willi MaschMt 16.04.1920
Lischewski, Otto MtrHGfr 03.11.1921
Löwe, Heinz MaschGfr. 19.12.1925
Martin, Viktor MechOGfr. 29.07.1924
Martini, Wilhelm OMasch 13.08.1914
Pertzsch, Walter MaschMt 19.02.1923
Rauchhaus, Wilhelm MtrOGfr 24.04.1923
Remesch, Johann FkGfr 16.12.1925
Scholz, Wolfgang MaschGfr. 15.12.1925
Schreiter, Werner MechMt 10.11.1922
Sonntag, Heinz MaschOGfr 11.04.1924
Spelleken, Karl MaschOGfr 30.04.1924
Tanner, Ernst SanOMt 22.09.1914
Teetz, Karl-Heinz MaschOGfr 23.10.1922
Then, Josef MaschOGfr 05.11.1922
Weichelt, Rudolf OMasch 12.09.1920
Wenzke, Günter MechOGfr. 07.05.1923
Wetzel, Eduard OFkMt. 05.01.1920
Willisch, Josef FkOGfr 19.03.1924
Wolf, Karl MaschHGfr 12.08.1920
Wörner, Philipp MaschMt. 22.10.1920

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 13 KTB U 661 - U 849,
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron