1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 675 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U 675 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 25.09.15, 06:50

U 675 Typ VIIC

Stocznia: Howaldtswerke Hamburg AG, Hamburg
Numer zamówienia: 824
Zamówienie: 05.06.1941
Położenie stępki: 09.04.1942
Wodowanie: 08.05.1943
Wcielenie do służby: 14.07.1943
Numer pocztowy: M 53 511

Przebieg służby:
14.07.1943 – 30.04.1944 – 5 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
01.05.1944 – 24.05.1944 – 6 Flotylla U-bootów, St. Nazaire (słuzba frontowa)
24.05.1944 – Zatopiony na zachód od Alesund (pozycja 62.27N, 03.04E) bombami głębinowymi zrzuconymi przez brytyjską łódź latającą Sunderland (Sqn 4/R).

Dowódcy:
14.07.1943 – 24.05.1944 – OL Karl-Heinz Sammler

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

Okres służby U 675 przed rozpoczęciem wykonywania patroli bojowych:
- 01.09.1943 na skutek nieszczęśliwego wypadku podczas postoju w bazie w Helu zginał MtrGfr Friedrich Tuchard (ur. 07.06.1924),

04.04.1944 U 675 pod dowództwem Karla-Heinza Sammlera wraz z U 490 (Gerlach) o godzinie 08:00 opuścił bazę w Kiel z poleceniem skierowania się do bazy w Kristiansand, gdzie następnie oczekiwać miał na dalsze rozkazy. O 11:00 na rucie 01 obie jednostki spotkały się z przydzielonym im jako eskorta trałowcem M 515, w towarzystwie którego rozpoczęły następnie marsz w stronę Dużego Bełtu. Prawie pięć godzin później o 14:45, wkrótce po wejściu na rutę 15 trałowiec zawrócił do bazy zaś oba U-booty już samotnie kontynuowały dalej marsz w stronę bazy w Kristiansand, gdzie ostatecznie przybyły 6 maja o godzinie 09:20. Podczas postoju w tamtejszej bazie Karl-Heinz Sammler poinformowany został o czasowym podporządkowaniu jego jednostki dowództwu FdU Mitte.

13.05.1944 stacjonujący wciąż w bazie U 675 wraz z innymi mającymi podobny status okrętami tj. U 344 (Pietsch), U 293 (Klingspor), U 292 (Schmidt), U 958 (Groth) i U 719 (Steffens) otrzymał polecenie przygotowania się do służby frontowej na Atlantyku.

18.05.1944 w związku z rozpoczynającym się tego dnia patrolem U 675 zostaje zwolniony ze służby w szeregach FdU Mitte i z powrotem podporządkowany dowództwu 6 Flotylli U-bootów z bazą w St. Nazaire.

Patrol 1 (18.05.1944 – 24.05.1944)
18.05. U 675 pod dowództwem Karla-Heinza Sammlera opuścił bazę w Kristiansand z poleceniem zwalczania nieprzyjacielskiej żeglugi na wodach Północnego Atlantyku. Zgodnie z w/w poleceniem w pierwszej części patrolu okręt Sammlera kierować się miał na kwadrat AL 16. Dwudziestego czwartego kwietnia znajdujący się na zachód od Ålesund, idący na powierzchni U 675 zostaje wykryty radarem na następnie z odległości 5.000 metrów dostrzeżony przez załogę odbywającej swój lot patrolowy brytyjskiej łodzi latającej Sunderland (Sqn 4/R), której dowódca niezwłocznie wydaje rozkaz rozpoczęcia podejścia w celu wykonania ataku. Powiadomiony o kontakcie ze zbliżającym się wrogiem Karl-Heinz Sammler wiedząc, że nie ma już szans na wykonanie manewru zanurzenia wydaje rozkaz obsadzenia stanowisk przeciwlotniczych i otworzenia w kierunku napastnika ognia zaporowego. Choć pierwsza próba ataku w wykonaniu załogi Sunderlanda na skutek umiejętnego manewrowania okrętem przez dowódcę U 675 zostaje udaremniona to druga mająca miejsce chwilę później (podczas której to wykorzystano do nalotu nisko świecące słonce) jest już skuteczne bowiem pięć z sześciu planowanych do zrzutu bomb obramowuje jednostkę Sammlera powodując jej niezwłoczne zatonięcie wraz z całą załogą (jedna z bomb wg obserwacji załogi Sunderlanda trafiła w pokład przed pomostem U 675 po czym stoczyła się do wody tam detonując). Po zniknięciu nieprzyjaciela pod wodą załoga brytyjskiej łodzi latającej jeszcze przez sześć minut krążyła nad miejscem akcji obserwując pojawiające się na powierzchni liczne pęcherzyki powietrza, szczątki wyposażenia i rzeczy osobistych oraz szybko powiększającą się plamę ropy, co było dla jej załogi potwierdzeniem skuteczności ataku.

Uwagi:
a.) W czerwcu 1944 r. na wybrzeżu Norwegii odnaleziono ciała czterech członków załogi U 675 - MaschGfr Kurta Abrahama (30.06.1944), MtrOGfrKarla Masurka (07.06.1944), FkGfr Waltera Schulza (26.06.1944) i MaschOGfr Helmuta Steckelingsa (07.06.1944), które następnie pochowano na cmentarzu wojskowym w Trondheim-Havstein.

Członkowie załogi U 675 polegli w dniu 24.05.1944 r (w kolejności alfabetycznej):
nazwisko i imię Ranga Rok ur. Miejsce ur.
Abraham, Kurt MaschGfr. 26.04.1922 Berlin
Arensmann, Walter MaschGfr. 06.02.1924
Blumstein, Erich MtrOGfr 15.08.1923
Boßmann, Willi MtrGfr 11.06.1924
Brüggemann, Franz BtsMt 14.08.1918
Buggenhagen, Werner MaschMt 01.03.1923
Demel, Erwin MaschMt 19.01.1921
Fahland, Otto MaschMt 26.04.1921
Feld, Wilhelm VerOGfr 24.05.1922
Frey, Georg MtrOGfr 22.12.1923
Friesleber, Hermann MaschMt 07.05.1922
Grube, Rudolf MtrOGfr 14.10.1923
Hanseder, Otto MechGfr 18.10.1925
Härtel, Rudolf MechMt 09.01.1922
Hipp, Willi MaschMt 23.03.1922
Hörath, Karl SanMt 12.10.1920
Jäger, Martin Mtr 18.12.1923
Karp, Heinz MtrOGfr 29.02.1924
Krüger, Joachim OStrm 16.09.1919
Linde, Heinz BtsMt 05.12.1922
Link, Walter OMasch 09.02.1919
Lötzsch, Heinz FkOGfr 26.09.1924
Lücker, Horst FkMt 29.11.1922
Mäder, Hans-Georg Lt.z.S. 13.05.1923
Masurek, Karl MtrOGfr 24.08.1925 Oberhof
Piekarrek, Karl OMasch 14.02.1917
Rabe, Gerhard Lt.z.S. 18.04.1923
Ratanski, Heinz MtrOGfr 23.06.1922
Ripplinger, Pius MaschGfr. 17.11.1923
Sammler, Karl-Heinz OLt.z.S.01.04.42. 15.01.1919 Altona
Schilly, Wilhelm BtsMt 14.05.1920
Schmidtchen, Willi MtrOGfr 18.02.1920
Schmitz, Erwin MtrOGfr 30.08.1924
Scholtz, Joachim OFkMt 03.11.1920
Schulz, Fritz FkGfr 25.01.1922
Schulz, Walter FkOGfr 19.06.1924 Zeithain / Sachsen
Schwanenberg, Friedrich MechOGfr. 08.03.1921
Stang, Herbert OLt.ing 05.02.1921
Steckelings, Helmut MaschOGfr 14.12.1923 Bremen
Vogt, Heinrich MtrOGfr 13.01.1921
Vogt, Siegfried MtrGfr 28.06.1924
Weinrich, Herbert MaschOGfr 26.05.1925
Wernitz, Friedrich MaschOGfr 12.04.1925
Werther, Gerhard MaschGfr. 28.08.1924
Wetterhahn, Günther MaschOGfr 16.04.1925
Wichmann, Erwin MaschGfr. 11.05.1924
Wieting, Harald MaschOGfr 05.09.1924
Wolff, Herbert MaschOGfr 28.06.1922
Zapalski, Paul MaschOGfr 01.03.1923
Zenner, Helmut MaschOGfr 02.04.1922

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 13 KTB U 661 - U 849
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość