1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U 671 Typ VIIC

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U 671 Typ VIIC

Postprzez Brodołak » 26.06.15, 06:41

U 671 Typ VIIC

Stocznia: Howaldtswerke Hamburg AG, Hamburg
Numer zamówienia: 820
Zamówienie: 20.01.1941
Położenie stępki: 02.12.1941
Wodowanie: 15.12.1942
Wcielenie do służby: 03.03.1943
Numer pocztowy: M 50 467

Przebieg służby:
03.03.1943 – 30.04.1944 – 5 Flotylla U-bootów, Kiel (szkolenie załogi)
07.05.1943 – 05.08.1944 – 3 Flotylla U-bootów, La Pallice/La Rochell (służba frontowa)
05.08.1944 – Zatopiony na południe od Brighton (godz. 02:00, pozycja 50.23N, 00.06E) bombami głębinowymi brytyjskiej fregaty HMS Stayner i niszczyciela eskortowego HMS Wensleydale.

Dowódcy:
03.03.1943 – 04.05.1943 – OL August-Wilhelm Hewicker
07.05.1943 – 05.08.1944 – KL Wolfgang Hegewald

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 0/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Zestrzelone/uszkodzone samoloty: 0/0

Okres służby U 671 przed rozpoczęciem wykonywania patroli bojowych:
- brak danych.

04.05.1944 obowiązki dowódcy U 671 zdał August-Wilhelm Hewicker, na którego miejsce trzy dni później 7 maja przybył dotychczasowy I WO z U 332 KL Wolfgang Hegewald.

13.05.1944 U 671 pod dowództwem Wolfganga Hegewalda wraz U 987 (Schreyer), U 477 (Jessen), U 1192 (Zeiβler) i U 1060 (Brammer) o godzinie 08:00 opuścił bazę w Kiel z poleceniem skierowania się do położonej na terenie okupowanej Norwegii bazy w Kristiansand, gdzie oczekiwać miał dalszych rozkazów. Nieco ponad godzinę później o 09:09 na rucie 01 w/w okręty dołączyły do mini konwoju składającego się z frachtowca Drechtdyjk oraz dwóch jednostek eskorty – trałowca M 445 i patrolowca VS 56, w towarzystwie których rozpoczęły marsz w stronę Dużego Bełtu. Następnego dnia o 08:39 (kwadrat marynarki AO 4435) od zespołu odłączył się U 1192, który skierował się w stronę bazy w Valløy. Tego samego też dnia o 15:30 pozostałe okręty osiągnęły Kristiansand, gdzie podczas odprawy w tamtejszym dowództwie Wolfgang Hegewaldt poinformowany został o podporządkowaniu jego jednostki dowództwu FdU Mitte, od którego to miał oczekiwać dalszych rozkazów

Patrol 1 (26.05.1944 – 05.08.1944)
26.05. U 671 pod dowództwem Wolfganga Hegewalda w towarzystwie pełniącego rolę eskorty trałowca M 489 o godzinie 03:45 opuścił Kristiansand z poleceniem skierowania się po dalsze rozkazy do bazy w Bergen, gdzie przybył jeszcze tego samego dnia o 21:10. Po przenocowaniu i odebraniu rozkazów nakazujących zwalczanie nieprzyjacielskiej żeglugi na wodach Kanału La Manche (rejon Zatoki Sekwany) następnego dnia wyruszono na pierwszy patrol. Trzydziestego czerwca nie mający dotąd możliwości zaatakowania jednostek wroga (spowodowane to była przeciwdziałaniem alianckich jednostek z.o.p.) U 671 w kwadracie BF 30 w kierunku zbliżającego się niszczyciela odpalił torpedę akustyczną T-V, która jednak chybiła celu. Drugiego lipca w kwadracie BF 3259 Wolfgang Hegewald wykonał swój drugi atak – tym razem na zespół dwóch alianckich niszczycieli, w kierunku których wystrzelił po torpedzie akustycznej T-V, po czym w celu utrudnienia ewentualnego kontrataku nakazał posadzić okręt na dnie, które w tym miejscu znajdowało się na głębokości zaledwie 32 metrów. Obie torpedy chybiły swoich celów a niedoszłe ofiary wkrótce potem zlokalizowały pozycję U 671 przystępując do ataków z wykorzystaniem bomb głębinowych, w wyniku których doznał on poważnych uszkodzeń, które po odpłynięciu prześladowców zmusiły Hegewalda do przerwania patrolu i skierowania się do nieodległego Boulogne, gdzie dotarto trzy dni później 5 lipca o 08:00. Ponieważ port do którego zawinął U 671 nie dysponował odpowiednio przeszkolonym personelem technicznym, który mógłby dokonać niezbędnych napraw dowodzący zgrupowaniem FdU West Hans-Rudolf Rössing skierował z bazy w St. Nazaire do Boulogne zespół 30 specjalistów, którzy mieli zająć się uszkodzonym okrętem. Dwudziestego szóstego lipca po zakończeniu napraw okręt Hegewalda ponownie wyruszył na patrol (tym razem jego akwen patrolowy przypadał na rejon wyspy Wight), po którego zakończeniu zgodnie z otrzymanymi przed wyjściem z bazy rozkazami skierować się do miał Norwegii. Jeszcze tego samego dnia na U 671 doszło do poważnej awarii chrap, która zmusiła Wolfganga Hegewalda do powrotu do Boulogne, które po zakończeniu napraw opuszczono w godzinach porannych 1 sierpnia. Niestety podczas mającej miejsce jakiś czas potem próby marszu na chrapach doszło do ponownej ich awarii (w jej wyniku do wnętrza okrętu dostały się ca. 4 tony wody morskiej) a co za tym idzie do kolejnego wymuszonego powrotu do dopiero co opuszczonej bazy. W późnych godzinach wieczornych 4 sierpnia znajdujący się ponownie w morzu, idący na powierzchni U 671 został wykryty a następnie zmuszony do schowania się pod wodę przez dwa brytyjskie okręty – niszczyciel HMS Wensleydale i fregatę HMS Stayner. Fregata, która jako pierwsza uzyskała kontakt z zanurzonym okrętem, wykonała w sumie pięć ataków bombami głębinowymi oraz trzy pociskami jeża, które jednak nie przyniosły pożądanego efektu. W tym czasie Wolfgang Hegewald w kierunku napastnika zdołał odpalić torpedę akustyczną T-V, która podobnie jak i w przypadku poprzednich dwóch ataków chybiła jednak celu. Wkrótce potem HMS Stayner przeprowadził kolejne trzy ataki a HMS Wensleydale, który w międzyczasie włączył się do działań ofensywnych dodatkowe cztery. Około godziny 02:00 piątego sierpnia U 671 otrzymał trafienie w pobliżu dziobu w wyniku czego doszło na nim do zalania części dziobowej (niemal od razu zginęła trzecia część załogi) i jego opadnięcia na znajdujące się w tym miejscu na głębokości 45 metrów dno. Pozostała część załogi (ca. 20 osób), która przeżyła zatonięcie okrętu zgromadziła się w centrali przygotowując się do ewakuacji z wykorzystaniem aparatów ratunkowych przez prowadzący na pomost właz. Z tej liczby brytyjskie jednostki zdołały podnieść z wody jedynie sześciu marynarzy z U 671 z których jeden niestety wkrótce potem zmarł. Wśród uratowanych nie było dowódcy znaleźli się natomiast I WO Lt.z. S Heinz Schäfer oraz główny mechanik okrętu OL.ing Robert Schröter. Pozostali członkowie załogi – 47 osób zginęli bądź w trakcie zalania przedziałów dziobowych bądź w trakcie próby ewakuowania się z zatopionego okrętu.

Członkowie załogi U 671 polegli w dniu 05.08.1944 r. (w kolejności alfabetycznej):
NAZWISKO IMIĘ RANGA ROK UR. MIEJSCE UR.
Abenhausen, Albert MechOGfr. 27.03.1923
Berger, Karl-Heinz MaschOGfr. 07.10.1923
Bönisch, Hellmuth OStrm 11.04.1915
Buder, Helmut MaschGfr. 04.06.1924
Czipull-Lindenblatt, Klaus-Dieter FkOGfr 15.09.1924
Dittmar, Armin MaschOGfr. 21.01.1924
Donner, Karl MtrOGfr. 27.08.1925
Döring, Johannes MtrGfr 04.09.1924
Drescher, Hans SanMt 25.10.1921
Fänger, Franz MaschOGfr. 26.03.1922
Friedrichs, Heinz Strm. 15.05.1915
Fülling, Wilhelm MaschOGfr. 22.07.1922
Huckwitz, Hermann MaschOGfr. 22.12.1923
Jahrmarkt, Walter-Theodor FkMt 09.01.1922
Jost, Johannes MtrOGfr. 23.01.1924
Krützmann, Fritz OMechMt 08.01.1916
Lemke, Kurt StOMasch 17.03.1912
Leonhardt, Gerhard MaschMt. 30.03.1922
Maier, Johannes OMaschMt. 05.10.1918
Maquinion, Johann MaschOGfr. 04.05.1923
Matthess, Max FkMt 26.07.1922
Meyer, Rolf MaschOGfr. 05.04.1908
Motz, Walter MechOGfr. 12.11.1922
Nowak, Waldemar MaschOGfr. 30.03.1921
Oswald, Kurt MtrOGfr. 23.07.1924
Parczyk, Lothar MtrOGfr. 04.04.1925
Pecher, Franz MtrOGfr. 08.12.1924
Pelz, Oswald OMaschMt. 23.01.1921
Petersen, Ewald MaschMt. 22.12.1918
Petersilka, Johann MtrOGfr. 04.09.1924
Peutler, Alfons MtrOGfr. 22.10.1923
Pötsch, Georg MtrOGfr. 24.02.1924
Rennemeier, Rudolf BtsMt 13.12.1922
Richter, Helmut MaschGfr 18.10.1924
Schmidt, Alwin MtrOGfr. 18.11.1922
Scholten, Heinrich BtsMt 12.06.1921
Schwanke, Walter OMasch. 26.05.1916
Strandt, Siegfried MtrOGfr. 02.07.1921
Viel, Ernst MechHGfr 18.07.1922
Vorgang, Karl MaschOGfr. 05.10.1919
Walter, Ernst FkOGfr 15.01.1924
Weinfurtner, Josef FkOGfr 27.03.1925
Weißkirchner, Josef MtrOGfr. 19.08.1924
Westphal, Hartwig Lt.z.S. 01.03.1920 Lüssen
Wieprich, Kurt MaschOGfr. 29.02.1924
Zinsgrosch, Kurt MaschOGfr. 31.08.1924

Członkowie załogi U 671 wzięci do niewoli 05.08.1944 r. (w kolejności alfabetycznej):
NAZWIKO IMIĘ RANGA ROK UR. MIEJSCE UR.
Ehlers, Bruno Wachtmeister
Meyer, Ernst MaschMt
Pieper, Heinz MtrOGfr
Schäfer, Hans Lt.z.S.
Schröter, Robert OLt.ing. 07.05.1921 Werl-Oberbergsstrasse.

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Ritschel Herbert - Kurzfassung Kriegstagebücher Deutscher U-boote 1939 - 1945 Band 13 KTB U 661 - U 849
Rohwer Jürgen: Axis Submarine Successes 1939 - 1945
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ VII



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość

cron