1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-196 Typ IXD2

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-196 Typ IXD2

Postprzez Brodołak » 26.02.09, 07:24

U 196 Typ IXD2

Stocznia: Deutsche Schiff- und Maschinenbau AG, (AG Weser) Bremen
Numer zamówienia: 1042
Zamówienie: 04.11.1940
Położenie stępki: 10.06.1941
Wodowanie: 24.04.1942
Wcielenie do służby: 11.09.1942
Numer pocztowy: M 49 455

Przebieg służby:
11.09.1942 - 31.03.1943 - 4 Flotylla U-bootów, Stettin (szkolenie załogi)
01.04.1943 - 30.09.1944 - 12 Flotylla U-bootów, Boredeaux (okręt bojowy)
01.10.1944 - 01.12.1944 - 33 Flotylla U-bootów, Penang/Djakarta (okręt bojowy)
01.12.1944 - Zaginał wraz z całą załogą na wodach cieśniny Sunda

Dowódcy:
11.09.1942 - 21.09.1944 - KL ~ KK Eitel-Friedrich Kentrat (KR)
01.10.1944 - 01.12.1944 - OL Hans-Werner Striegler

Liczba patroli: 3

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 3 (17.739 ton)/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Patrol 1 (13.03.1943 - 23.10.1943)
13.03. U 196 pod dowództwem Eitela-Friedricha Kentrata wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę na Południowym Atlantyku i Ocenie Indyjskim. Dnia 14 marca Eitel-Friedrich Kentrat wpłynął do bazy w Kristiansand, którą opuścił tego samego dnia po uprzednim uzupełnieniu zapasów. Pod koniec kwietnia U 196 dotarł w rejon Kapsztadu, gdzie przez kilka dni bezskutecznie poszukiwał celów dla swych torped. Następnie Eitel-Friedrich Kentrat opłynął przylądek Dobrej Nadziei i wpłynął na Ocean Indyjski. Od początku maja do połowy czerwca U 196 operował u wschodnich wybrzeży Południowej Afryki, zatapiając w tym okresie tylko jeden statek, w dniu 11 maja o godzinie 23:40 w kwadracie marynarki KZ 1391 należący do brytyjskiego armatora E.R. Management Co Ltd z Cardiff frachtowiec Nailsea Meadow (4.962 ton). Następnie Eitel-Friedrich Kentrat udał się na spotkanie z tankowcem Charlotte Schliemann. W dniu 26 czerwca U 196 spotkał się 600 mil na południe od Mauritiusa z w/w tankowcem, z którego pobrał paliwo oraz prowiant. Po zakończonej operacji Eitel-Friedrich Kentrat skierował się do nowego rejonu operacyjnego położonego w kanale Mozambickim, gdzie do początków sierpnia bezskutecznie poszukiwał celów. W dniu 2 sierpnia U 196 zaatakował płynący do Kolombo na Cejlonie konwój CB-1 torpedując i ciężko uszkadzając o godzinie 00:24 w kwadracie marynarki LT 8582 należący do brytyjskiego armatora Ellerman Lines Ltd z Londynu frachtowiec City of Oran, który kilka godzin później został dobity ogniem artyleryjskim przez brytyjski holownik oceaniczny HMS Masterful. Oprócz w/w potwierdzonego sukcesu Eitel-Friedrich Kentrat zgłosił też dowództwu uszkodzenie kolejnego frachtowca, który według jego opisu miał tendencję do zatonięcia. Kilka dni po tym ataku U 196 rozpoczął marsz na południe w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei. W dniu 14 sierpnia okręt Kentrata został bezskutecznie zaatakowany przez samolot Ventura z 22 Sqn SAAF. Południowoafrykańska maszyna zrzuciła na U 196 pięć bomb głębinowych oraz zameldowała o kontakcie z nieprzyjacielem dowództwu obrony wybrzeża, które podjęło kroki mające na celu jego zatopienie. Przez trzy kolejne dni U 196 wymykał się tropiącym go samolotom oraz brytyjskiej korwecie HMS Nigella, m.in. 15 sierpnia okręt Kentrata został bezskutecznie zaatakowany przez samoloty, które z zrzuciły w sumie sześć bomb głębinowych. W dniu 20 sierpnia wracający do bazy U 196 spotkał się z U 181 (typ IXD2), z którego pobrano aktualne klucze do Enigmy. Tego samego dnia około godziny 12:45 (czasu niemieckiego) Eitel-Fredrich Kentrat podobnie jak dowódca U 181 Wolfgang Lüth odebrał sygnał wzywający pomocy nadawany przez U 197, który na skutek ataku samolotu został ciężko uszkodzony w kwadracie marynarki KQ 82. Ponieważ oba okręty przebywały jeszcze obok siebie obaj dowódcy postanowili ruszyć na pomoc bratniemu okrętowi. Kilka godzin później obaj dowódcy otrzymali z dowództwa oficjalnie rozkaz udzielenia pomocy dowodzonemu przez Bartelsa U 197. W międzyczasie U 196 i U 181 odebrały kolejne meldunki z okrętu Bartelsa, przy czym drugi meldunek na skutek pomyłki zawierał błąd, jeśli chodzi o pozycję okrętu wynoszący 250 mil morskich, co wprowadziło Eitela-Friedricha Kentrata i Wolfganga Lütha w konsternację. Dopiero po odebraniu kolejnych meldunków, które zawierały podaną w pierwszym meldunku pozycję, dowódcy obu okrętów podjęli rejs w kierunku pierwotnej pozycji U 197. Ponieważ wkrótce meldunki z U 197 przestały docierać do U 196 i U 181 obaj dowódcy słusznie wydedukowali, że został on ostatecznie zatopiony. Przez dwa kolejne dni oba okręty bezskutecznie krążyły w kwadracie marynarki KQ w poszukiwaniu rozbitków, by następnie rozpocząć rejs powrotny do bazy. W dniu 23.10. U 196 wpłynął do bazy w Bordeaux, kończąc trwający ponad trzydzieści dwa tygodnie patrol (225 dni).

11.03.1944 U 196 pod dowództwem Eitela-Friedricha Kentrata wypłynął z bazy w Bordeaux, by trzy dni później 13 marca wpłynąć do bazy w La Pallice.

Patrol 2 (16.03.1944 - 10.08.1944)
16.03. U 196 pod dowództwem Eitela-Friedricha Kentrata wypłynął z bazy w La Pallice, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę na Ocenie Indyjskim. W dniu 23 kwietnia okręt Kentrata został wykryty i bezskutecznie zaatakowany przez okręty należące do eskorty amerykańskiego lotniskowca eskortowego USS Salomons. Po opłynięciu przylądka Dobrej Nadziei i wpłynięciu na Ocean Indyjski U 196 skierował się na północ w kierunku Morza Arabskiego, gdzie w dniu 9 lipca zatopił w kwadracie marynarki MR 25 należący do brytyjskiego armatora Asiatic Steam Navigation Co Ltd z Londynu frachtowiec Shahzada (5.454 ton). Dalsza część patrolu okazała się dla Eitela-Friedricha Kentrata bezowocna. W dniu 10.08. U 196 wpłynął do bazy w Penangu, kończąc trwający ponad dwadzieścia jeden tygodni patrol (148 dni).

01.09.1944 U 196 pod dowództwem Hansa-Wernera Strieglera wypłynął z bazy w Pennangu, by tego samego dnia wpłynąć do bazy w Batavii.

W dniu 21 września 1944 roku Eitel-Friedrich Kentrat oficjalnie zdał obowiązki dowódcy U 196 byłemu dowódcy ex-włoskiego okrętu podwodnego UIT-25 KL Hansowi-Wernerowi Strieglerowi, samemu przechodząc do służby lądowej.

Patrol 3 (30.11.1944 - 01.12.1944)
30.11. U 196 pod dowództwem Hansa-Wernera Strieglera wypłynął z bazy w Batavii, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie Australii. Dodatkowo Hans-Werner Striegler miał uzupełnić paliwo na wracającym do bazy w Europie U 510 (typ IXC). Po zakończeniu patrolu U 196 miał udać się do japońskiej bazy w Kobe, gdzie w tamtejszej stoczni miał przejść remont połączony z wymianą zużytych baterii akumulatorów. Tuż po wyjściu z bazy dowództwo wysłało Strieglerowi meldunek odwołujący jego spotkanie z U 510. Jednak odbiór tego jaki i następnych adresowanych do U 196 meldunków nie został potwierdzony. W związku z brakiem kontaktu dowództwo uznało jeszcze tego samego dnia okręt Strieglera za zaginiony w rejonie cieśniny Sunda z nieznanych przyczyn, prawdopodobnie z powodu usterki podczas ćwiczebnego zanurzania.

Uwagi:
a.) W dniu 30 listopada 1944 roku zginął/zmarł na Jawie OLt.ing. Dr.Med. MOAssArzt. D.R Dr Heinz Haake (ur. 21.01.1914), którego ciało zostało pochowane w Bogor na Jawie.

Członkowie załogi U 196 zaginieni po dniu 01.12.1944 (w kolejności alfabetycznej):
Brehm Kurt OBtsMt 16.05.1921
Briel Jakob MaschOGfr 09.11.1924
Burz Egon MaschMt 10.10.1920
Daennart Franz MechOGfr 30.10.1923
Dirksen Bernhard MtrGfr 27.11.1925
Don Erich OFkMstr 07.07.1915
Driesen Heinz MtrOGfr 21.01.1924
Duncker Hans MaschOGfr 06.05.1923
Eckert Rudi BtsMt 17.01.1921
Eichinger Josef MaschOGfr 01.03.1925
Elfering Gerd OLt.z.S 25.04.1921
Fiedler Libertus MaschOGfr 17.11.1924
Fornahl Otto FkOGfr 21.11.1922
Friedrich Robert MaschOGfr 06.06.1923
Gräper Dr. Rolf Mar.Ob.Ass.Arzt 20.06.1917
Gührig Erhard MtrOGfr 02.07.1923
Hansen Bruno MaschMt 09.02.1921
Hantschel Friedrich MtrOGfr 03.09.1923
Hauschildt Herbert MaschOGfr 31.03.1924
Hecker Helmut MtrOGfr 19.12.1923
Henke Max OStrm 18.10.1914
Hoffmann Rudolf FkOGfr 29.10.1924
Jäckle Emil OLt.ing.d.R 26.11.1922
Jans Hans-Georg MaschOGfr 25.10.1924
Kämpf Alban OMasch 21.12.1914
Keber Helmut MtrOGfr 07.07.1924
Kiefer Heinrich Btsm 04.08.1916
Kohlstadt Erwin MtrOGfr 28.07.1922
Korges Kurt BtsMt 28.05.1923
Kosel Heinrich MtrOGfr 08.03.1922
Kroll Josef MaschMt 14.08.1922
Krug Franz OFkMt 20.07.1920
Küppers Andreas MaschOGfr 21.02.1924
Lammel Hubertus MtrOGfr 06.02.1922
Lauterbach Erich MaschOGfr 08.02.1923
Lehmann Horst OMechMt 20.06.1920
Möbius Alfred MechOGfr 21.04.1924
Niggl Karl FkOGfr 17.01.1924
Opitz Werner MaschOGfr 01.05.1924
Pietkewitz Bernhard MtrOGfr 07.06.1920
Preuss Joachim OLt.z.S 03.10.1922
Rademacher Paul ObMt 03.04.1921
Reimann Adolf MtrOGfr 20.01.1922
Richter Herbert OMasch 09.02.1915
Rönnau Hans MaschOGfr 18.01.1923
Schmidt Günter MaschOGfr 18.01.1924
Schütze Herbert MtrOGfr 24.05.1924
Seidel Karl MaschOGfr 14.09.1923
Sonntag Rudolf MtrOGfr 23.05.1924
Steinbrück Helmut MaschMt 22.09.1923
Stelljes Heinz MtrOGfr 17.01.1922
Striegler Werner KpLt 01.01.45 30.06.1918
Tanzmeister Adolf MaschOGfr 24.06.1924
Theussen Heinrich MaschMt 12.05.1923
Trupat Karl OMechMt 27.02.1920
Tümptner Bodo MtrOGfr 15.11.1924
Vehlow Bernhard MaschOGfr 07.12.1924
Vetterlein Erich OMaschMt 16.12.1921
Wald Rudolf OMaschMt 24.09.1921
Waloschick Martin MaschOGfr 23.06.1923
Weber Ferdinand MaschOGfr 12.02.1923
Wille Kurt MtrOGfr 26.07.1925
Wurzler Paul OMaschMt 13.07.1920
Zientek Artur MechOGfr 26.11.1921

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/BDUKTB30269.htm
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ IX



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość