1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-182 Typ IXD2

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 1 • Strona 1 z 1

U-182 Typ IXD2

Postprzez Brodołak » 26.02.09, 07:15

U 182 Typ IXD2

Stocznia: Deutsche Schiff- und Maschinenbau AG, (AG Weser) Bremen
Numer zamówienia: 1022
Zamówienie: 15.08.1940
Położenie stępki: 07.04.1941
Wodowanie: 03.03.1942
Wcielenie do służby: 30.06.1942
Numer pocztowy: M 05 593

Przebieg służby:
30.06.1942 - 30.11.1942 - 4 Flotylla U-bootów, Stettin (szkolenie załogi)
01.12.1942 - 16.05.1943 - 12 Flotylla U-bootów, Bordeaux (okręt bojowy)
16.05.1943 - Zatopiony na północny - zachód od Madery (pozycja 33.55N, 20.35W) przez amerykański niszczyciel USS MacKenzie.

Dowódcy:
30.06.1942 - 16.05.1943 - KL Nicolai Asmus Clausen (KR)

Liczba patroli: 1

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 5 (30.071 ton)/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

Patrol 1 (09.12.1942 - 16.05.1943)
09.12. U 182 pod dowództwem Nicolaia Asmusa Clausena wypłynął z bazy w Kiel, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę na Południowym Atlantyku i Oceanie Indyjskim. W drodze na półkulę południową Nicolai Asmus Clausen nawiązał w dniu 29 grudnia kontakt ze zmierzającym w kierunku zachodnim konwojem GUS-2 lub GUF-3, o którym zameldował następnie dowództwu. Dowódca U 182 zamierzał śledzić konwój i wysyłać sygnały naprowadzające a następnie wykonać w odpowiednim momencie atak na płynące w nim statki, ale zanim zdołał to zrobić został wykryty i zaatakowany przez okręty eskorty, tracąc w ten sposób z nim kontakt. Nie chcąc marnować paliwa na poszukiwanie konwoju Nicolai Asmus Clausen powrócił na poprzedni kurs. W dniu 15 stycznia U 182 zatopił 250 mil morskich na południe od Wysp Zielonego Przylądka o godzinie 02:15 w kwadracie marynarki EJ 8994 należący do brytyjskiego armatora Hain SS Co z Londynu frachtowiec Ocean Courage (7.173 ton). Następnego dnia okręt Clausena wspólnie z okrętami grupy Seehund U 506, U 509 i U 516 (wszystkie typ IXC) obrał kurs na Kapsztad, gdzie bez powodzenia poszukiwał celów. Na początku stycznia U 182 opłynął przylądek Dobrej Nadziei rozpoczynając patrol u południowo - wschodnich wybrzeży Afryki. W dniu 17 lutego Nicolai Asmus Clausen zatopił w kwadracie marynarki KZ 42 należący do brytyjskiego armatora Evan Thomas Radcliffe & Co z Cardiff frachtowiec Llanashe (4.836 ton). Od początku marca U 182 operował w rejonie położonym pomiędzy portem Durban a południowym wybrzeżem Madagaskaru. W dniu 10 marca Nicolai Asmus Clausen storpedował i ciężko uszkodził o godzinie 17:20 w kwadracie marynarki KP 6827 należący do amerykańskiego armatora American-West African Line Inc z Nowego Jorku frachtowiec Richard D. Spaight (7.177 ton), który po trafieniu 25 pociskami kal. 10,5cm (wystrzelono ogółem 35 pocisków) zatonął około dwie godziny po wstrzymaniu ostrzału. W międzyczasie rozbitkowie znajdujący się w łodziach ratunkowych zostali przesłuchani a następnie zaoferowano im środki medyczne, żywność i wodę. W drugiej połowie marca U 182 rozpoczął rejs powrotny do bazy. W dniu 5 kwietnia Nicolai Asmus Clausen zatopił w kwadracie marynarki JA 1470 należący do brytyjskiego armatora South African Railways & Harbours Administration z Kapsztadu frachtowiec Aloe (5.047 ton). Z załogi zatopionego frachtowca do niewoli wzięto jego kapitana Angusa Maclennana. W dniu 1 maja Nicolai Asmus Clausen zatopił 600 mil na zachód północny - zachód od wyspy Wniebowstąpienia w kwadracie marynarki FD 6884 przy pomocy torpedy i działa pokładowego należący do greckiego armatora Michael J. Carras & others z Chios frachtowiec Adelfotis (5.838 ton). Z załogi zatopionego frachtowca do niewoli wzięto jego kapitana. W nocy z 16 na 17 maja U 182 nawiązał na północny - zachód od Madery kontakt z konwojem UGS-8 składającym się z okrętów desantowych do przewozu czołgów. Niedługo potem okręt Clausena został wykryty przez radar amerykańskiego niszczyciela USS Mackenzie. Dowódca amerykańskiej jednostki zaraz po poinformowaniu go o kontakcie ogłosił alarm, wydając jednocześnie rozkaz zwiększenia prędkości i obrania kursu zbliżeniowego na odległy o 6.500 metrów kontakt. Widząc zbliżającego się napastnika dowódca U 182 wydał rozkaz alarmowego zanurzenia. Po uzyskaniu przez USS MacKenzie silnego kontaktu sonarowego jego dowódca przystąpił do ataków z wykorzystaniem bomb głębinowych i pocisków jeża. Wkrótce do polowania na okręt Clausena przyłączył się drugi niszczyciel USS Laub. Ponieważ kontakt z U 182 niedługo potem utracono dowódcy obu niszczycieli postanowili pozostać w rejonie próbując go odzyskać. Po około 45 minutach od ostatniego ataku operatorzy hydrofonów na obu okrętach usłyszeli silną podwodną eksplozję niewiadomego pochodzenia. Jeszcze przez kilka godzin USS MacKenzie i USS Laub krążyły w rejonie ostatniego kontaktu, poszukując dowodów na zniszczenie U-boota. O świcie dowódca USS Laub będący starszy stopniem nad dowódcą USS Mackenzie zakończył bezskuteczne poszukiwania i wkrótce oba okręty dołączyły do eskorty konwoju. Ponieważ brak było potwierdzenia sukcesu dowództwo uznało, że atak USS MacKenzie był nieskuteczny. Dopiero po wojnie okazało się, że w wyniku tego ataku U 182 poszedł na dno wraz z całą załogą i dwoma kapitanami alianckich statków, którzy zostali wzięci do niewoli.

Członkowie załogi U 182 polegli w dniu 16 maja 1943 roku
Arnold Horst MaschOGfr 17.06.1923
Bauer Erwin MaschOGfr 17.01.1924
Behrendts Kurt FkMt 08.07.1916
Beiche Gerhard MtrOGfr 23.02.1921
Breitkopf Hans-Jurgen Lt.z.S 17.02.1922
Brunner Wilhelm OMaschMt 08.08.1914
Buschkamper Hans MaschOGfr 14.02.1923
Clausen Asmus-Nicolai Kkapt 02.06.1911
Diemert Günter FkOGfr 03.05.1922
Dietl Franz OMasch 09.09.1916
Dunisch Werner OFkMt 18.06.1917
Fenzel Erwin OMaschMt 22.04.1915
Fiacre Heinz MaschMt 24.12.1919
Fischer Hermann MaschOGfr 10.09.1923
Golek Hans MaschOGfr 30.12.1922
Grether Helmut MaschMt 04.05.1918
Grim Josef-Ferdinand MaschMt 25.01.1920
Grochocki Withold MaschOGfr 27.07.1920
Guth Erich MechMt 29.08.1919
Haase Horst MaschOGfr 01.06.1922
Hallek Günter OFkMt 19.09.1918
Heinichen Georg-Wilhelm OLt.z.S 27.03.1920
Heinrich Rudi MaschOGfr 14.11.1922
Herr Johann OFahnr.z.S 26.05.1917
Heym Gerhard MaschOGfr 28.07.1921
Hillebrand Ernst OStrm 11.01.1911
Hofmann Werner MaschOGfr 21.11.1921
Kaiser Werner MtrHGfr 16.10.1918
Kaminska Fritz-Karl MtrOGfr 28.06.1923
Keppler Hans-Joachim MtrOGfr 10.02.1923
Klaunig Bernhard KpLt.ing 22.11.1913
Korff Heinrich MaschOGfr 16.04.1923
Krönauer Alois FkOGfr 25.01.1924
Kunz Karl MaschOGfr 15.06.1923
Mai Arthur MaschMt 30.10.1919
Maibohm Robert Lt.z.S 03.11.1920
Mettchen Werner MaschOGfr 14.12.1922
Mittmann Bernhard MtrOGfr 18.06.1924
Nawroth Heinz BtsMt 03.10.1922
Pfeiffer Dietrich Fahnr.z.S 30.05.1924
Plamk Johann BtsMt 08.07.1922
Richter Werner MaschOGfr 01.05.1924
Rohricht Kurt OMasch 08.12.1914
Runte Wilhelm Dr 20.11.1910
Schaube Hans-Jochen Lt.ing 10.07.1920
Schendel Helmut OMasch 25.03.1919
Scholz Nikolaus BtsMt 15.01.1918
Schöne Rolf FkMt 30.10.1920
Schorsch Ludwig MaschMt 17.09.1920
Sehrt Richard MtrOGfr 30.12.1923
Spieler Helmut Btsm 06.04.1917
Tewes Hermann MechGfr 22.02.1923
Tiesler Erich MaschMt 16.10.1920
Urban Gottfried MaschOGfr 13.02.1922
Volkmer Kurt MtrOGfr 20.07.1924
Wattrodt Günter MtrGfr 25.08.1924
Weimer Ernst MaschOGfr 23.07.1921
Weiske Heinrich SanOGfr 02.03.1922
Wilczeck Reinhold MechGfr 07.03.1923
Wunderlich Johannes MechMt 16.02.1920
Zacharias Adolf MaschMt 24.12.1916

Bibliografia:
http://uboat.net
www.ubootwaffe.net
http://uboatarchive.net/BDUKTB30269.htm
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
http://www.u-boot-archiv.de/
http://www.u-historia.com/
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom I i II
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die U-boot-Kommandanten tom 1
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Der U-Boot-Bau auf Deutschen Werften von 1935 bis 1945 tom 2
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Erfolge von September 1939 bis Mai 1945 tom 3
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Deutsche U-Boot-Verluste von September 1939 bis Mai 1945 tom 4
Busch Rainer/Röll Hans-Joachim: Der U-Boot-Krieg: Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von 1939 bis Mai 1945 tom 5
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 1, 2, 3
Wynn Kenneth U-Boot-Operationen im Zweiten Weltkrieg Einsatzgeschichte U1-U510 tom 1
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Posty: 1 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ IX



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron