1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

U-1231 Typ IXC/40

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 2 • Strona 1 z 1

U-1231 Typ IXC/40

Postprzez Brodołak » 07.09.07, 07:04

U 1231 Typ IX/C40

Stocznia: Deutsche Werft AG, Hamburg-Finkenwärder
Nr zamówienia: 394
Zamówienie: 14.10.1941
Położenie stępki: 31.03.1943
Wodowanie: 18.11.1943
Wcielenie do służby: 09.02.1944
Nr pocztowy: M 43 644

Przebieg służby:
26.01.1944 - 31.07.1944 - 31 Flotylla U-bootów, Hamburg (szkolenie załogi)
01.08.1944 - 30.09.1944 - 10 Flotylla U-bootów, Lorient (okręt bojowy)
01.10.1944 - 08.05.1945 - 33 Flotylla U-bootów, Flensburg (okręt bojowy)

Dowódcy:
09.02.1944 - ?.03.1945 - KzS Hermann Lessing
?.03.1945 - 14.05.1945 - OL Helmut Wicke

Odbyte patrole bojowe: 2

Zatopione/uszkodzone statki handlowe: 1 (5.458 ton)/0

Zatopione/uszkodzone okręty wojenne: 0/0

05.10.1944 U 1231 pod dowództwem Hermanna Lessinga wypłynął z bazy w Kiel, by dwa dni później 7 października wpłynąć do bazy w Horten.

11.10.1944 U 1231 pod dowództwem Hermanna Lessinga wypłynął z bazy w Horten, by następnego dnia 12 października wpłynąć do bazy w Marviken.

15.10.1944 U 1231 pod dowództwem Hermanna Lessinga wypłynął z bazy w Marviken, by dwa dni później 7 października wpłynąć do bazy w Bergen.

Patrol 1 (18.10.1944 - 31.01.1944)
18.10. U 1231 pod dowództwem Hermanna Lessinga wypłynął z bazy w Bergen, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie ujścia rzeki Św. Wawrzyńca. Po dotarciu do rejonu operacyjnego Hermann Lessing zaatakował trzema torpedami frachtowiec i okręty eskorty i jak meldował później dowództwu wszystkie trzy torpedy na skutek defektu nie trafiły do celu. W dniu 2 grudnia dowódca U 1231 otrzymał z BdU swobodę w podjęciu decyzji o wyjściu z Zatoki Św. Wawrzyńca i rozpoczęcia patrolu w rejonie kanadyjskiego portu Halifax. Następnego dnia Hermann Lessing bezskutecznie zaatakował w kwadracie marynarki BA 3832, kanadyjską korwetę HMCS Matapedia (980 ton). Po tym ataku U 1231 wycofał się przez cieśninę Cabota na otwarte wody. Na skutek błędnego meldunku o stanie paliwa przedstawionego przez głównego Mechanika Hermann Lessing podjął decyzję o powrocie do bazy. Kiedy okazało się, że paliwa jest znacznie więcej niż głosił meldunek U 1231 zawrócił w pobliże Halifaxu, gdzie bezskutecznie poszukiwał celów dla swoich torped. W dniu 31.01. U 1231 wpłynął do bazy w Farsund, kończąc trwający ponad piętnaście tygodni patrol.

01.02.1945 U 1231 pod dowództwem Hermanna Lessinga wypłynął z bazy w Farsund, by cztery dni później 5 stycznia wpłynąć do bazy we Flensburgu.

13.04.1945 U 1231 pod dowództwem Helmuta Wicke wypłynął z bazy w Kiel, by tydzień później 20 kwietnia wpłynąć do bazy w Horten.

22.04.1945 U 1231 pod dowództwem Helmuta Wicke wypłynął z bazy w Horten, by dwa dni później 24 kwietnia wpłynąć do bazy w Kristiansand.

Patrol 2 (27.04.1945 - 14.05.1945)
27.04. U 1231 pod dowództwem Helmuta Wicke wypłynął z bazy w Kristiansand, by zgodnie z rozkazem atakować nieprzyjacielską żeglugę w rejonie wybrzeży Ameryki Północnej. W dniu 4 maja Helmut Wicke otrzymał z dowództwa rozkaz zaprzestania działań przeciwko nieprzyjacielskiej żegludze. Cztery dni później na pokład U 1231 dotarła z dowództwa wiadomość o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec i rozkaz udania się do własnej lub najbliższej brytyjskiej bazy pod wywieszoną czarna banderą. W dniu 14.05. U 1231 wpłynął do angielskiej bazy w Loch Foyle w Północnej Irlandii, kończąc trwający ponad dwa i pół tygodnia patrol.

Na mocy porozumień dotyczących podziału resztek floty wojennej III Rzeszy pomiędzy trzy zwycięskie mocarstwa U 1231 został przyznany ZSSR. W dniu 5 listopada 1945 roku N-25 dawny U 1231 został obsadzony radziecką załogą, która odprowadziła okręt do jednego z bałtyckich portów. W dniu 13 lutego 1946 roku okręt został przemianowany na N-26. Dnia 9 czerwca 1949 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy tym razem na B-26. W dniu 17 sierpnia 1955 roku okręt został przekształcony w pływającą stację uzbrojenia o oznaczeniu KBP-33. Ponad rok później w dniu 27 grudnia 1956 roku dawny U 1231 został przekształcony w pływającą stację treningową o oznaczeniu UTS-23. W dniu 13 stycznia 1967 roku dawny okręt Hermanna Lessinga i Helmuta Wicke został skreślony z listy floty ZSSR i sprzedany na złom.

Bibliografia:
http://uboat.net
http://www.ubootwaffe.net
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/chronik.htm
Blair Clay - Hitlera Wojna U-bootów tom II
Trojca Waldemar - U-bootwaffe 1939-1945 cz. 3
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.769.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Postprzez Pitt35 » 07.02.09, 11:11

Fotka sprzed złomowania.

Obrazek
Pitt35
Leutnant zur See
 
Tonaż: 161.000 BRT

Dołączył(a): 31.10.05, 23:13


Posty: 2 • Strona 1 z 1

Powrót do Typ IX



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron