1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

[RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Moderatorzy: Jatzoo, Jakub_RC

Posty: 33 • Strona 2 z 21, 2

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Jakub_RC » 29.08.16, 13:48

Jatzoo napisał(a):Czuję się jakbym miał blisko 30 lat mniej, i siedział przed TV oglądając MacGyvera :wink:


Wiem co masz na myśli...
Jakieś 2-3 lata temu nauczyłem się programować 8 bitowe mikrokontrolery, moje życie już nigdy nie było takie same jak z przed tej wiedzy... ;)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Jakub_RC » 29.08.16, 19:58

Eh, mam szczerą nadzieję, że MacGyver nie był aż 30 lat temu, bo to oznacza że jesteśmy już bardzo starzy ;)
Tymczasem:

Faszerowanie szczupaka, czyli przepis na atomową rybę, ciąg dalszy ;)

Wcześniej, przy każdej okazji zwracałem uwagę jak bardzo ważne zachowanie jest wszystkich wymiarów w tym drapieżniku. Robiąc miejsce na "farsz" tej potrawy należy zachować szczególną ostrożność i dokładność. Jeżeli pokład górny wkleimy za nisko (poniżej wymaganych 3mm od krawędzi kadłuba), a dolny pokład za wysoko (ta ołowiana "wylewka" przekroczyłaby grubość 8mm), to może się okazać, że nie damy rady zmieści farszu. Jak mały marginesik błędu zostawił nam Engel pokazują zdjęcia poniżej.
Obrazek
Kartka papieru wejdzie jeszcze wejdzie w tę szparę, paznokieć już nie...

W internecie swego czasu było kilka relacji z budowy tego zestawu, który zakończyły się katastrofą właśnie w tym momencie. Sam dobrze pamiętam, jak pewien Amerykanin musiał wycinać w górnym pokładzie półokrągły tunelik, żeby zmieścić te zbiorniki balastowe. To właśnie temu etapowi budowy zestaw zawdzięcza BARDZO złą reputację, wśród zachodnich modelarzy podwodnych.
Obrazek


Półka na elektronikę dała włożyć się na styk. Przyklejona niezbyt mocną żywicą w razie potrzeby demontażu.
Obrazek

Pomiędzy głównymi akumulatorami znalazło się miejsce na pakiet Ni-MH (wypatrzy ktoś na zdjęciu? ;) ) do zasilania odbiornika, serw i przekaźników. Czemu nie BEC? Otóż i tak będę potrzebował dołożyć jakiegoś ołowiu, więc równie dobrze mogą to być akumulatory wydłużające działanie.
Obrazek

Tak, poszedłem trochę na skróty i zastosowałem koszyczek na akumulatorki zapakowany w termokurczkę ;)
Obrazek
2500Ni-MH powinno wystarczyć spokojnie na 3 wyjścia. Mój Typhoon też ma osobny pakiet Ni-MH do zasilania serw i odbiornika, o pojemności 3000mAh i starcza on na jakieś 12 godzin zabawy. Ostatecznym argumentem "za" jest także ograniczenie zakłóceń, które zwykle generują układy impulsowe BEC, lub częste awarie BEC-ów liniowych. Pachnie trochę archaizmem (godnym Engela :evil: ), ale pamiętajmy, że okrętami podwodnymi można skutecznie sterować tylko częstotliwościami 40 i 35MHz, które są bardzo czułe na kiepskie zasilanie.

Ostatnim momentem kiedy coś mogłoby jeszcze pójść nie tak i się nie zmieścić jest montaż płyty przykrywającej. Tu na szczęście też udało mi się zachować wystarczającą dokładność.
Obrazek

Na koniec zamontowałem jeszcze, dwa woltomierze. Od razu było widać, że model będzie miał diabelski potencjał :twisted:
Obrazek

Czas przygotować się do dodawania detali, malowania i wklejenia uszczelek :)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Jakub_RC » 01.09.16, 17:32

It's alive! To żyje! :twisted: Diaboliczny śmiech z echem w tle :twisted:

Filmik pokazujący jak działają zewnętrzne mechanizmy Szczupaka, działa już z własnego zasilania:
https://youtu.be/H_lPn7m-0SE
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Jakub_RC » 01.06.17, 16:43

Witam szanownych Kolegów.

Po półrocznej przerwiee wyciągnąłem model z pudełka, umyłem, oszlifowałem i zająłem się malowaniem.

Pierwsze podejście zakończone katastrofą. Farba okazała się jakiś koszmarnym "półpołyskiem", który niemiłosiernie się lał oraz nierówno nakładał. Do tego doszła jakaś reakcja z plastikiem i część detali zaczęła się rozpuszczać...
Obrazek

Jak już zeszły ze mnie negatywne emocje postanowiłem działać. Wszystkie detale (lub ich resztki) zostały więc usunięte, a farba zeszlifowana praktycznie do laminatu. Ponieważ odechciało mi się eksperymentów z farbami, postanowiłem wrócić do sprawdzonej marki, czyli "Chaos", jak zawsze bardzo drogi, ale...

...chyba warty ceny. Jestem zadowolony z końcowego efektu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie zostało wklejenie dwóch uszczelek, trymowanie i można testować;)
No trzeba jeszcze będzie "ochrzcić" butelką ;)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez ObltzS » 01.06.17, 19:48

Witaj Jakubie !

Szczere gratulacje za doprowadzenie Twego zamysłu niemal do finału, nie mam pojęcia, jak to robisz - ale nawet na laiku w sprawach modelarstwa pokazane filmiki i zdjęcia robią niesamowite wrażenie.
Z przyjemnością obejrzę filmik - bo mam nadzieję, że taki nakręcisz, podobnie jak to było z Twoim wykonaniem modelu Typhoon.
Pzdr. - ObltzS
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Jatzoo » 07.06.17, 09:22

Jak zawsze perfekcyjna robota i super efekt końcowy - również nie mogę doczekać się filmiku z testów albo nawet już pełnych prób "morskich" ;-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Jakub_RC » 29.07.19, 01:59

Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: [RELACJA Z BUDOWY] Akula czyli Szczuka-B.

Postprzez Gajusz Mariusz » 29.07.19, 19:56

Znakomita robota!!
Gajusz Mariusz
Leutnant zur See
 
Tonaż: 122.000 BRT

Dołączył(a): 19.03.18, 16:32

Poprzednia strona

Posty: 33 • Strona 2 z 21, 2

Powrót do Modele



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron