1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

SBT

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS, SnakeDoc

Posty: 4 • Strona 1 z 1

SBT

Postprzez Gajusz Mariusz » 27.06.19, 09:00

Czytając Bitwę o Atlantyk Marca Milnera http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/1 ... 52x500.jpg w pewnym momencie spotkałem się z zapisem "Sprzęt SBT zakłócający pracę nieprzyjacielskiego asdicu". Niestety nie ma żadnego rozwinięcia. Co to było za urządzenie?
Gajusz Mariusz
Leutnant zur See
 
Tonaż: 122.000 BRT

Dołączył(a): 19.03.18, 16:32

Re: SBT

Postprzez ObltzS » 27.06.19, 20:03

Witam !

Skrót SBT jest pochodzenia angielskiego "Submarine Buble Target" - były to ładunki-wabiki nazywane przez Niemców "Bold" lub "Kobold" (termin wywodzący się z kobold) były one wabikiem sonarowym, używanym przez U-Booty podczas II wojny światowej od 1942 roku. Składał się on z metalowego pojemnika o średnicy około 10 cm (3,9 cala) wypełnionego wodorkiem wapnia. Został uruchomiony przez system wyrzutnika potocznie zwany Pillenwerfer (angielski: „pill thrower”).
Po zmieszaniu z wodą morską wodorek wapnia wytwarzał duże ilości wodoru, który wypuszczał z pojemnika bąble (pęcherzyki gazu), tworząc fałszywy cel sonarowy. Zawór otwierał się, utrzymując urządzenie na głębokości około 30 m (98 stóp). Czas pracy tego wabika wynosił ok. od 20 do 25 minut, co pozwalała na tzw. cichej prędkości oddalić się z miejsca zagrożenia, chociaż to urządzenie nie zawsze było skuteczne, ale jego użycie dawało jakąś szansę na ucieczkę ...
Royal Navy nazwał ją SBT (Submarine Bubble Target).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: SBT

Postprzez Gajusz Mariusz » 27.06.19, 22:42

Bold! Myślałem o czymś zupełnie mi nieznanym. Ech, za dużo na głowie :roll:
Gajusz Mariusz
Leutnant zur See
 
Tonaż: 122.000 BRT

Dołączył(a): 19.03.18, 16:32

Re: SBT

Postprzez ObltzS » 28.06.19, 20:01

Witam !

Bold! Myślałem o czymś zupełnie mi nieznanym. Ech, za dużo na głowie :roll:

Czasami tak mamy wszyscy - niewłaściwe skojarzenie i szukamy tego, co nam doskonale znane :wink: - ale ważne, że się wyjaśniło ... :D
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa


Posty: 4 • Strona 1 z 1

Powrót do Konstrukcja kadłuba i wyposażenie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron