1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Operacja Dynamo

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 2 • Strona 1 z 1

Operacja Dynamo

Postprzez Deusmax » 26.07.17, 07:27

Witam, do kin wszedł film Dunkierka i zaciekawiła mnie rola U-Bootwaffe w tej operacji. Wiem że na pewno miało to miejsce ale nie mogę znaleźć informacji ile U-Bootów wzięło udział i z jakim skutkiem a temat ciekawy. Pozdrawiam.
Deusmax
Leutnant zur See
 
Tonaż: 134.000 BRT

Dołączył(a): 06.08.06, 22:13
Lokalizacja: Toruń

Re: Operacja Dynamo

Postprzez ted » 26.07.17, 15:22

Chociażby U 62 - trafił niszczyciel Grafton, który nie dał rady dopłynąć do portu i później zatonął. Rozegrała się przy tym pewna tragedia, bo Brytyjczyk myślał, że dostał torpedą z niemieckiego ścigacza i razem z trałowcem Lydd omyłkowo rozstrzelał trawler Comfort - biorąc go za niemiecką jednostkę.

Mało brakowało, a U 60 Georga Schewe tego samego dnia omal by nie trafił naszej Błyskawicy, która poszukiwała go wraz z niszczycielem HMS Vega. Niemiec strzelał do naszego niszczyciela dwukrotnie w odstępie kilku godzin, za drugim razem tylko zmniejszenie prędkości ocaliło nasz okręt - torpeda przemknęła 40 m przed dziobem. Pisałem o tym w książce "Uwaga: Zatopić U-Boota!..
Tak w ogóle - sukcesów U-Bootów w operacji Dynamo nie było zbyt wiele. Najwięcej jednostek alianckich zniszczyły samoloty, ścigacze i miny.
ted
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.13, 20:35


Posty: 2 • Strona 1 z 1

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron