1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Całkowicie manualne namierzanie

Moderatorzy: Jatzoo, dragonfly

Posty: 4 • Strona 1 z 1

Całkowicie manualne namierzanie

Postprzez Alexander » 20.03.14, 21:40

Witam! Gawędząc z pewną osobą usłyszałem, że w SH da się przecież wszystko wyliczyć na karteczce-mowa tu o prędkości, odległości i kącie kursowym celu. Mniemam, że potrzebna jest co najmniej zdolność odnalezienia się w trygonometrii.
Używając podziałki na peryskopie (przy 10 krotnym powiększeniu 1 mała kreska odpowiada 0.1 stopnia miary kątowej, et cetera ...) obliczyłem za pomocą tangensa odległość od celu znając wysokość masztu statku ( Stary tramp)-23.2m i kąta zwartego pomiędzy linią wodną tegoż statku a masztem co wynosiło chyba 0.05 stopnia i dało odległość ~2150 metrów.
I od tego momentu zaczyna mi się coś chrzanić (mówię o AOB-kącie kursowym statku). Proszę Was o pomoc w tym temacie. Pomocna będzie ocena mojego toku rozumowania i podpowiedzi nt, obliczenia kąta kursowego oraz prędkości celu.
Ostatnio edytowano 22.06.14, 19:21 przez Jatzoo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: I po co tak krzyczeć w temacie? ;-)
Alexander
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 10.000 BRT

Dołączył(a): 04.02.14, 13:39

Re: CAŁKOWICIE manualne namierzanie .

Postprzez SnakeDoc » 22.03.14, 14:24

Alexander napisał(a):I od tego momentu zaczyna mi się coś chrzanić (mówię o AOB-kącie kursowym statku). Proszę Was o pomoc w tym temacie. Pomocna będzie ocena mojego toku rozumowania i podpowiedzi nt, obliczenia kąta kursowego oraz prędkości celu.


Ale co się zaczęło chrzanić? Jaką zastosowałeś procedurę do liczenia AoB?
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: CAŁKOWICIE manualne namierzanie .

Postprzez Alexander » 28.03.14, 17:20

No właśnie nie mam pomysłu jak to obliczyć i wychodzą mi same bzdury.
Alexander
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 10.000 BRT

Dołączył(a): 04.02.14, 13:39

Re: CAŁKOWICIE manualne namierzanie .

Postprzez SnakeDoc » 31.03.14, 20:56

Zakładamy, że zidentyfikowałeś cel, więc znasz jego wysokość (którą użyłeś do obliczenia odległości) oraz długość. Gdy AoB celu jest równe 90°, wówczas widzisz jego pełną, rzeczywistą długość. Gdy AoB zmniejsza się do zera, widoczna, pozorna długość celu się zmniejsza. Ogólna zależność jest taka: AoB = arc sin Lz/Lr, gdzie Lz - pozorna długość celu, Lr - rzeczywista długość ceku (z rejestru). Pytanie - jak zmierzyć pozorną długość celu? Zasada jest podobna jak przy mierzeniu odległości, przy znanej wysokości celu - tylko niejako na odwrót. Na podstawie poprzednich pomiarów znasz odległość do celu, mierzysz ile kresek zajmuje cel na podziałce poziomej: pozorna długość celu (w metrach) = odległość (w metrach) * tan (długość kątowa celu w stopniach).
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55


Posty: 4 • Strona 1 z 1

Powrót do SH III



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron