1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Nowości i Zapowiedzi....

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 855 • Strona 26 z 351 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 35

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Uapa » 25.04.13, 13:17

SnakeDoc napisał(a):Na początek rażą nietrafione tłumaczenia: "licznik" jako głębokościomierz, "oficer nawigacyjny" jako pierwszy oficer, "luk kuchenny" na właz kambuza, "stery dziobowe" jako "dziobowe stery głębokości". W zdaniu "The Diesels and motors were functioning, and the lights were still on." wcale nie chodzi o "inne maszyny", a zdanie "Meanwhile, on U-606 the Captain had reached the deck via the forward torpedo hatch and with the assistance of those inside succeeded in opening the conning tower hatch." nie znaczy, że dowódca "wyszedł na pokład przez... dziobową wyrzutnię torped z pomocą marynarzy, którzy wydostali się przez właz w kiosku" (opis mówi, że dowódca wydostał się na górny pokład przez właz ładowania torped w dziobowym przedziale torpedowym, ponieważ włazu kiosku - jako rezultat eksplozji bomb głębinowych - nie dawało się otworzyć od wewnątrz).


:shock: Angielski bardzo trudnym językiem nie jest. Nie wiem więc dlaczego autor aż tak niechlujnie przetłumaczył ten fragment?

Może posiłkował się Google Translate?

Tymczasem na U-606 kapitan dotarł na pokład przez właz do przodu torpedy i przy pomocy tych, w środku udało się otwarcie kiosku właz.

Źródło: Google Translate
Uapa
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 289.000 BRT

Dołączył(a): 21.04.05, 19:21
Lokalizacja: Alt Stettin

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 25.04.13, 17:57

Witam !

Ostatnio w prasie moda oraz wysyp artykułów o U-Bootach lub powiązanych tematycznie z U-Bootami w tle. Pojawiają się albo nowe określenia dotyczące tak nazewnictwa, zasad działania o.p. itp. Prawdopodobnie problemy biorą się stąd, że tak naprawdę do końca nie jest poznana przez autorów budowa niemieckiego o.p. (a typy tych okrętów były różne) oraz zasady jego funkcjonowania - tym chyba należałoby tłumaczyć mylnie zredagowane fragmenty niektórych artykułów (a ostatnio było o "żelazkach", dziobowym przedziale torpedowym, teraz jak podał SnakeDoc o włazach i przejściach wewnątrz kadłuba sztywnego jak i tych, za pomoca których można było wydostać się z niego na zewnątrz nie tylko poprzez właz centrali na pomost).
A w necie jest np. tyle różnych ciekawych zdjęć wykonanych przez PK w bazach U-Bootów, gdzie pokazany jest nie tylko załadunek torped (dziób, rufa) ale także żarcia na kilkutygodniowe patrole, a zdjęcia te same w sobie zawierają wiele ciekawych informacji ...
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 06.05.13, 19:03

Witam !

Na pewno warto mieć tę pozycję w swoich zbiorach :
http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6367&page=1

EDIT : 08.05.'13
A na czerwiec zpowiedź konkurencji w tym samym temacie :
http://www.gandalf.com.pl/b/zabojcy-u-bootow/
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 11.05.13, 15:17

Witam

Przestawię kilka uwag odnośnie zamieszczonego w marcowych Okrętach artykułu autorstwa Sławomira Walkowskiego a ilustrowanego przez Waldemara Góralskiego pod tytułem "Żelazka" idą w bój. Artykuł już wywołał krótką dyskusję na tym forum, ja natomiast dopiero niedawno miałem okazję się z nim dokładnie zapoznać i spisać kilka uwag.

Tekst jest połączeniem krótkiego opisu technicznego jednostek wraz z opisem ich służby. Całość jest zilustrowana wizualizacjami 3D Pana Góralskiego. W tekście znajduje się kilka drobnych nieścisłości technicznych oraz kilka grubszych - powiedziałbym "standardowych" - pojawiających się w każdym tekście o U-Bootach typu II (od Łukasza Pacholskiego po Marcina Borowiaka) - o kabinie radiotelegrafisty na U-Bootach typu IIC oraz drugim peryskopie. Ogólnie rzecz biorąc, po raz kolejny autor nie pokusił się o głębsze przedstawienie różnić pomiędzy poszczególnymi podtypami wybierając przekopiowanie błędnych opisów (zniżając się do poziomu Borowiaka).

Natomiast co do wizualizacji - pytanie do Pana Góralskiego: kto podpisywał Pańskie rysunki? Niestety podpisy nie odzwierciedlają tego, co Pan narysował.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 22.05.13, 18:06

Witam !

Jest już majowy nr "Okrętów" (25/2013) a w nim artykuł p. M. Jastrzębskiego o "arktycznym" U-Boocie U 454.
http://www.kagero.eu/okrety


EDIT z godz. 20.27 :
"Finna" (która kiedyś była bardziej aktywna w tematyce niemieckich o.p.) zapowiada na 29.05.2013 wydanie nowej pozycji - będą to eseje o U-Bootwaffe obejmujące zarówno okres I jak i II w. ś. : "W kręgu U-Bootów".
http://ll.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=68013&category_id=41&manufacturer_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=115
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 31.05.13, 20:47

Niedawno ukazał się kolejny, dziewiąty już numer wydawnictwa U-Boot im Focus.

Zawartość numeru można obejrzeć tutaj:
http://www.luftfahrtverlag-start.de/uboot.en.html

We wstępie do numeru, Axel Urbanke wspomina, że ostatnio wydana książka "Die Versorger der „Grauen Wölfe“" spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że podsunęło to pomysł wydawania co jakiś czas książek na tematy, które są zbyt obszerne do omówienia w pojedynczych numerach "U-Boot im Focus".
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 14.06.13, 10:10

Niedawno na rynku pojawiło się drugie wydanie specjalne czasopisma "Okręty", a w nim między innymi artykuł Mirosława Skwiota Operacja „Marigammasom”, czyli Włosi w Gotenhafen. W trakcie lektury tekstu rzuciła mi się w oczy notka zatytułowana "Torpedy manewrujące FAT i Lüt". Oczywiście moją uwagę zwrócił ostatni wyraz w tym tytule. Cała notka została niemal żywcem przepisana z Wikipedii. Nie byłoby to w sumie nic złego - gdyby oczywiście autor podał źródło, oraz gdyby sama informacja źródłowa (wpis na Wiki) była poprawna.

Po pierwsze - nie ma czegoś takiego jak torpeda "Lüt" - nie wiadomo skąd autorowi tekstu na Wiki wzięła się ta kuriozalna nazwa. Gdy się popatrzy na pełną nazwę, od której powstał ten skrót - "Der Lageunabhängige Torpedo" - nigdzie nie można dostrzec umlautu nad jakimś u. W każdym razie błędny wpis na Wiki został już powielony w czasopiśmie i tylko patrzeć, jak będzie propagował dalej.

W samym tekście jest opisana zasada działania torped manewrujących FAT - również błędnie: "Po przebyciu wyznaczonej odległości skręcała (w lewo lub w prawo) o kąt 90 stopni. Następnie pokonywała dystans 300 metrów i wykonywała zwrot w przeciwną stronę, co poprzednio. W efekcie zawracała o 180 stopni i płynęła w przeciwnym kierunku 300 metrów, dopływając do punktu pierwszego zwrotu."

Po pierwsze, torpeda wykonując dwa zwroty o 90 stopni w przeciwnych kierunkach nie mogła zwrócić o 180 stopni. Dodatkowo, torpeda FAT nie wracała do punktu pierwszego zwrotu. Po trzecie - 300 metrów odnosi się jedynie do odległości pomiędzy prostoliniowymi odcinkami toru torpedy, a nie do ich długości (która była programowalna). Zajrzawszy do odpowiedniego hasła w Wiki (a jakże) widzimy:
"(...) skręcała (w lewo lub w prawo) o 90 stopni. Następnie przebywała 300 metrów i wykonywała zwrot w tą samą stronę co poprzednio. W efekcie zawracała o 180 stopni i płynęła w przeciwnym kierunku 300 metrów od poprzedniego toru."

Wygląda na to, że autor nawet nie pofatygował się aby poprawnie przepisać (lub sparafrazować) odpowiedni fragment.

Co do strzelania torped FAT z dużej głębokości na podstawie wskazań sonaru - jest to stwierdzenie błędne. Sonar aktywny (SU-Gerät, Nibelung) wykorzystywany do kierowania ogniem torpedowym miał być użyty dopiero na okrętach typu XXI. Ponadto dla tych okrętów została opracowana taktyka atakowania konwojów wykorzystująca torpedy LUT. A co najważniejsze - wyrzutnie torpedowe dostosowane do torped LUT nie mogły być używane do strzelania torpedami FAT (i odwrotnie). Torpedy FAT były używane przez U-Booty typu VII oraz IX w klasycznych atakach na powierzchni lub z głębokości peryskopowej.

Autor pisze także: "Tak zakładała teoria na papierze, praktyka wymagała jeszcze dodatkowych przeróbek samych wyrzutni, bo dotychczasowe okazały się za małe". Co się okazało za małe? Przeróbki? Wyrzutnie?

Dalej mamy: "Opracowano nową wersję torpedy o napędzie elektrycznym - FAT 2 - zbudowaną na bazie torpedy G7E. Co prawda napęd elektryczny nie pozostawiał śladu na wodzie, ale zmiana napędu i dołożenie dodatkowych akumulatorów zmniejszyła jej zasięg operacyjny." Jaka zmiana napędu? Po co w takim razie dokładano akumulatory skoro skutkowało to zmniejszeniem zasięgu?

Dalej jest zagmatwane wyjaśnienie niejasnego pojęcia "zależności od inklinacji celu" no i dochodzimy do programatora "Lüt". O samej nazwie już wspomniałem na wstępie. Dalej mamy nic nie wnoszące zdania o wpływie dodatkowej możliwości zwrotu na uniezależnienie od "inklinacji celu" oraz całkowicie fałszywe stwierdzenie o dwóch żyroskopach.

Reasumując - zaczynam dostrzegać niepokojącą tendencję do pisania artykułów na podstawie źródeł internetowych - w tym wypadku Wikipedii. O ile fragmenty dotyczące torpedy FAT miały szanse być ok (albowiem odpowiednie hasło na Wiki jest poprawne), to część dotycząca torpedy LUT to już jest śmiech na sali. W efekcie obserwujemy proces powielania i propagowania przekręconych lub wręcz fałszywych informacji.

Ponieważ na korektę tekstów przed publikacją nie ma co liczyć (redakcja nie zna się na wszystkim), można jedynie polegać na rzetelności autorów. Jak to jest z tą rzetelnością - niestety widać na powyższym przykładzie.

A naprawdę szkoda - nie ma dobrego opracowania na temat torped manewrujących i nawet jakiś zalążek takiego (rzetelnego) opracowania miałby ogromną wartość.

A tak Pan Skwiot swoim krótkim tekstem dodatkowo powiększył entropię wszechświata.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 14.06.13, 16:28

Witam !

Podobne sytuacje, związane z nazewnictwem ścisłe powiązanym z budownictwem okrętowym, teorią okrętu jak i również hydrotechnicznymi urządzeniami morskimi, można zauważyć i w innych artykułach. Przykładem jest ciekawy artykuł p. M. Westphala "Od V80 do U-Bootów typu XVII" (druga część tego artykułu opublikowana w "Okrętach" nr 4(24) z kwietnia br.).
Użyte przez Autora zwroty i określenia : "badaniom w kanale holowania", "zsunął się z pali podtrzymujących", "współczynnika pionowej stateczności okrętu", "kilku ratowników głębinowych" nijak się nie mają do specyficznego nazewnictwa i określeń charakterystycznego dla okrętownictwa - a nie jest ono powszechne, przez co może sprawiać trudności w prawidłowym nazwaniu opisywanych sytuacji (dotyczy to okrętowych basenów modelowych, teorii okrętu, wyposażenia doków suchych i pływających itp.) a także podziału załogi okrętu (bez znaczenia czy nawodny lub podwodny) na tzw. drużyny OPA, których zadaniem jest podejmowania akcji ratowniczej na wyznaczonych i przypisanych tym zespołom odcinkach.
A przecież właśnie takie drobne, z pozoru być może nieistotne rzeczy nadają całości smaku i charakteru – nie warto zatem tworzyć niepotrzebnych neologizmów, mających zastąpić to, co z powodzeniem funkcjonuje od lat w tych dziedzinach jak okrętownictwo i hydrotechnika morska …

P.S.
Mam nadzieję, że jeśli w przyszłości pojawią się w „Okrętach” tematyczne nawiązania do niemieckiej paro-gazowej torpedy G7a, to przyszli autorzy będą wiedzieli, gdzie zweryfikować swoją wiedzę i posiadane o niej informacje, tak by znowu nie wyszło, że Wiki jest ideałem … a najlepszym polskim źródłem nadal opracowanie Komorowskiego i Kulisia z 1977 roku … :D
A najlepsze w Polsce, bo szczegółowo rozpisane opracowanie (z podziałem na poszczególne sekcje i znajdujące się tam mechanizmy oraz zasady ich działania wraz ze schematami) jest właśnie tutaj na Forum …
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 26.07.13, 10:07

W sprzedaży ukazał się czwarty numer czasopisma Technika Wojskowa Historia wydawnictwa Magnum-X.
W numerze teksty m.in.:

Podwodne lotniskowce. Samoloty dla okrętów podwodnych do 1945 r., Dariusz Paduch
Pierwsze okręty podwodne w Rosji, Ryszard Jędrusik

http://www.magnum-x.pl/czasopismasec/tw ... istorianew
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 04.08.13, 15:29

W sprzedaży ukazał się wakacyjny numer Okrętów Wojennych, a w nim artykuł m.in.:

Niemieckie okręty podwodne po zakończeniu II wojny światowej, część VIII, autorstwa Hartmuta Ehlersa.

A na okładce ORP Kondor.
http://fow.az.pl/forum/download/file.php?id=3006



Ukazał się również wakacyjny numer Okrętów a w nim m.in artykuły:

W poszukiwaniu „Orła”, cz. 1, autorstwa Mirosława Skwiota
U-Booty z taśmy produkcyjnej. Program budowy U-Boota typu XXI, cz. 1, autorstwa Marcina Westphala
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 03.09.13, 19:24

Witam !

Ukazał się kolejny nr "Okrętów" Wyd. Specjalne Nr 3/2013 a w nim polskie i niemieckie akcenty o tematyce o.p. :
Siedemnaście dni września – działania bojowe ORP „Sęp” oraz Dziwna wojna” na morzu. Patrole U-Bootów we wrześniu 1939 roku. Część 2
http://armia24.pl/okrety-wydanie-specjalne

Natomiast we wrześniowym nr MSiO 9/2013 artykuł T. Grotnika o wspólczesnym o.p. RN typu Astute :
http://magnum-x.pl/czasopismasec/msio/2779

Natomiast w najnowszym nr TWH 5/2013 polemiczny artykuł o obronie polskiego wybrzeża w 1939 r.
http://magnum-x.pl/czasopismasec/twhistoria/2749
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 03.10.13, 19:26

Witam !

Zapowiedź kolejnego nr "Okrętów" Nr 28/2013, a w nim kontynuacja artykułu o programie U-Bootów typu XXI oraz polskie akcenty o "Orle", "Sępie" i "Burzy" oraz druga część artykułu o włoskich o.p. na Atlantyku w okresie II w. ś.
http://kagero.eu/okrety
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 16.11.13, 19:52

Witam !

Wyd. Bellona na listopad br. zapowaiada kolejną pozycję opisującą zmagania na Atlantyku w czasie II w. ś. :
T. Fijałkowski, "Atlantyk 1939 - 1945", Bellona, 2013
http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=6729&page=1

Warto także zakupić listopadowy nr MSiO (11/2013) dla dwóch interesujących artykułów : jeden z nich wyjaśnia hipoztezę domniemanego ataku O.R.P. "Wilk" na rzekomy niemiecki opkręt podwodny, którym miał być ... U 99
O. Kretschmera.
http://magnum-x.pl/czasopismasec/msio/2855
Drugi artykuł autorstwa W. Holickiego (w ramach cyklu "Zdarzyło się 70 lat temu) opisuje zmagania jednej z grup TG 21.14, której celem było eliminowanie "Mlecznych krów" oraz pobierających z nich zaopatrzenie U-Bootów.
http://magnum-x.pl/czasopismasec/msio/2858
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Brodołak » 18.11.13, 18:00

Witam
Poniżej link do nowości Finny (jak dla mnie to duży powód by pojawić się na Targach Książki Historycznej)
http://www.finna.com.pl/
Pozdrawiam Brodołak
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.770.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Uapa » 18.11.13, 19:00

Eckar Wentzel "Wojna na Morzu Norweskim" wygląda na "smakowitą" pozycję! :)
Aktualnie czytam "U-380 Okręt z koniczynką" i mam trochę żalu do tłumacza... W chyba każdej książce BdU to BdU. Tutaj to DOP... mała rzecz a irytuje...
Uapa
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 289.000 BRT

Dołączył(a): 21.04.05, 19:21
Lokalizacja: Alt Stettin

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Glasisch » 19.11.13, 08:39

Okręty Wojenne numer: 119 (3/2013)

Dmitrij Kisieliow Flota Guangdongu, część I
Michał Jarczyk, Maciej Sobański Zapomniane pancerniki Wilhelma II, część III
Krzysztof Krzeszowiak Pierwsze niszczyciele (kontrtorpedowce) Kaiserliche Marine Großes Torpedoboot 1898, część II
John Jordan Émile Bertin: szybki krążownik minowy, część I
Siergiej Patjanin, Arsenij Małow Ciężkie krążowniki Trento, Trieste i Bolzano, część II
Roman Kochnowski Komandor Ernst Lindemann – pierwszy i ostatni dowódca pancernika Bismarck
Paweł Jackowski Zarys działań zbiornikowców japońskich podczas starć w zatoce Leyte (24-25 października 1944 r.)
Witold Pasek Post scriptum dla Postomina
Gerd Uwe Detlefsen Niemieckie statki handlowe wojennego programu budowy „Hansa”, część III
Hartmut Ehlers Niemieckie okręty podwodne po zakończeniu II wojny światowej, część VII
Wojciech Mazurek Manewry „Wrzesień 67”. Desant w sztormie
Jan Radziemski „Czarni Książęta” Zimnej Wojny, część II
Andrzej Nitka Japońskie okręty szkolne Katori i Kashima

Okręty Wojenne numer: 120 (4/2013)

Jarosław Palasek Texas – pierwszy pancernik amerykański, część II
Dmitrij Kisieliow Flota Guangdongu, część II
Krzysztof Dąbrowski Japońskie krążowniki typu Chikuma
Michał Glock Kaspijskie kanonierki Kars i Ardagan
Siergiej Patjanin Albatros – pierwsza specjalistyczna jednostka włoskiej floty do zwalczania okrętów podwodnych
Oskar Myszor Wizyta pancernika Marat w Gdyni
John Jordan Émile Bertin: szybki krążownik minowy, część II
Siergiej Patjanin, Arsenij Małow Ciężkie krążowniki Trento, Trieste i Bolzano, część III
Witold Pasek Szczeciński „użytki”
Maciej S. Sobański Japońskie ścigacze okrętów podwodnych doby „Zimnej Wojny”
Hartmut Ehlers Niemieckie okręty podwodne po zakończeniu II wojny światowej, część VIII
Hartmut Ehlers Morskie siły zbrojne Azerbejdżanu, część I
Krzysztof Dąbrowski Pakistańskie fregaty typu F 22P Zulfiquar

Okręty Wojenne numer: 121 (5/2013)

Jarosław Palasek Eksplozja na indyjskim okręcie podwodnym Sindhurakshak (S 63)
Jarosław Palasek Texas – pierwszy pancernik amerykański, część III
Michał Jarczyk, Krzysztof Dąbrowski Pancerniki typu Kaiser Friedrich III, część I
Jewgienij Celikow Quarto - weteran włoskiej floty, część I
Krzysztof Dąbrowski Komercyjny lotniskowiec, czyli niezrealizowany plan morsko-lotniczego skomunikowania Imperium Brytyjskiego Richard N.J. Wright Ostatnia z „chińskich kanonierek”
Siergiej Patjanin Awizo Diana
John Jordan, Robert Dumas Dakarska odyseja pancernika Richelieu, część I
Jarosław Jastrzębski Potencjał bojowy Japońskiej Marynarki Wojennej 7 XII 1941 – 2 VI 1942, część I Paweł Jackowski Polowanie na Notoro
Gerd Uwe Detlefsen Niemieckie statki handlowe wojennego programu budowy „Hansa”, część IV
Leszek Molendowski Czy tajemnica zatonięcia pancernika Noworossyjsk została ujawniona?
Hartmut Ehlers Morskie siły zbrojne Azerbejdżanu, część II
Hartmut Ehlers Niemieckie okręty podwodne po zakończeniu II wojny światowej, część IX
Wojciech Mazurek „Mistrale” pod rosyjską banderą



Rosyjskie pancerniki typu "Sewastopol", wydanie II numer: 46 autor: Maciej S. Sobański
uwagi: 88 stron + 3 rozkładówki z 6 planami w skali 1:400, 6 plansz kolorowych, 108 fotografii, 27 rysunków, 2 tabele
Glasisch
Leutnant zur See
 
Tonaż: 191.000 BRT

Dołączył(a): 15.06.05, 19:56
Lokalizacja: Bytom

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Glasisch » 27.11.13, 09:44

Okręty Wojenne nr 6/2013(122)

I znowu garść artykułów o których wiadomości i źródła w necie są niedostępne i na próżno ich szukać , co decyduje o ich jednorazowości i to jest siła O.W. w porównaniu z innymi czasopismami tego typu w PL. Fotografie też nie z gatunku sieciowych.

Spis treści:

Jarosław Palasek - Amerykański pancernik Maine, część I
Michał Jarczyk, Krzysztof Dąbrowski - Pancerniki typu Kaiser Friedrich III, część II
Arkadiusz Worona - Brytyjskie okręty podwodne typu B
Jewgienij Celikow (Rosja) - Quarto - weteran włoskiej floty, część II
Maciej Chodnicki - „Iowy” I Wojny Światowej, część I
John Jordan UK), Robert Dumas (Francja) - Dakarska odyseja pancernika Richelieu, część II
Jarosław Jastrzębski - Potencjał bojowy Japońskiej Marynarki Wojennej 7 XII 1941 – 2 VI 1942, część II
Michał Jarczyk - Ucieczka frachtowca Haussa do Szwecji
Maciej S. Sobański, Michał Jarczyk - Pierwsze „Lewanty” (w tym służba i zmienne losy niemieckich okrętów baz kutrów torpedowych Gustava Nachtigala i Hermanna Wißmana)
Zvonimir Freivogel (Niemcy, Chorwacja), Boris Švel (Chorwacja), Dario Vuljanić (Chorwacja) -
Amerykańskie fregaty typu Knox, część I
Hartmut Ehlers (Niemcy) - Morskie siły zbrojne Azerbejdżanu, część III
Glasisch
Leutnant zur See
 
Tonaż: 191.000 BRT

Dołączył(a): 15.06.05, 19:56
Lokalizacja: Bytom

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 27.12.13, 17:50

Witam !

W najnowszym nr "Technika Wojskowa Historia" (nr 1/2014 styczeń-luty, str 68 - 85) interesujący artykuł Władimira Bieszanowa "Sowiecka i niemiecka flota : wojna na Bałtyku 1941 - 1945" a w nim intersujące odniesienia do operacji prowadzonych przez o.p. obu zwalczających się stron.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 05.01.14, 20:50

Witam!

Ukazał się kolejny nr "Okrętów" : 11/12 2013, a w nim artykuł M. Jastrzębskiego o U 26, a także o lotnictwie torpedowym oraz o brytyjskich okrętach-pułapkach.
http://www.sklep.kagero.pl/30-okrety-750.html
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Brodołak » 07.02.14, 13:02

Witam
Na stronie Luftfahrverlag pojawił się anons nr 10 "U-boat im Focus" (link do informacji poniżej):

http://www.luftfahrtverlag-start.de/uboot.en.html
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.770.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 21.02.14, 12:00

Pod koniec 2013 roku ukazała się książka Silent Hunters: German U-boat Commanders of World War II. Jest to zbiór sześciu portretów dowódców U-Bootów, a przedstawieni dowódcy to: Englebert Endrass (przedstawiony przez Ericha Toppa), Karl-Friedrich Merten, Ralph Kapitsky (dowodził U-615, uczestniczył w najdłuższej, wręcz samobójczej bitwie z alianckimi samolotami), Fritz Guggenberger (dowodząc U-81 zatopił lotniskowiec HMS Ark Royal, po zatopieniu U-513 dostał się do niewoli, gdzie zorganizował największą próbę ucieczki z obozu jenieckiego), Victor Oehrn (były oficer sztabowy Donitza), Heinz Eck (który dopuścił się zbrodni wojennej strzelając do rozbitków z greckiego statku handlowego Peleus).

Książka jest z pewnością ciekawa pod tym kątem, że opisuje dowódców innych niż Prien, Schepke, Kretschmer, Topp czy Cremer. Jako ebook dostępna już za 11 dolarów.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez Bob » 03.03.14, 10:53

To już się ukazało po polsku w serii z Kotwiczką "Cisi myśliwi" 2003 r., czyli 10 lat temu.
Bob
Leutnant zur See
 
Tonaż: 119.000 BRT

Dołączył(a): 09.10.06, 22:39
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez SnakeDoc » 03.03.14, 18:44

Bob napisał(a):To już się ukazało po polsku w serii z Kotwiczką "Cisi myśliwi" 2003 r., czyli 10 lat temu.


Rzeczywiście. Nie czytałem "Cichych myśliwych" i pewnie dlatego mi umknęło.
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 25.03.14, 18:40

Witam !

Ukazał się kolejny nr "Okrętów - Wydanie Specjalne" Nr 05/2014 a w nim kilka ciekawych artykułów, mi. in. o ORP "Błyskawicy" oraz o bunkrze stoczniowym "Valentin".
http://armia24.com/okrety-wydanie-specjalne
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Nowości i Zapowiedzi....

Postprzez ObltzS » 27.05.14, 16:47

Witam !

W sprzedaży nowy nr "Okrętów" 2(32)/2014 a w nim m. in. kolejny artykuł z serii "Eksperymenty U-Bootwaffe" autorstwa p. M. Jastrzębskiego zatytułowany "U 441 – pułapka na samoloty". Przedstawiono w nim historię powstania pierwszego U-Flak I, który miał być odpowiedzią na coraz to liczniejsze ataki samolotów brytyjskiej Coastal Command na U-Booty przedzierające się przez Biskaje. Opisano dwa pierwsze patrole tego okrętu-pułapki oraz powody, dla których eksperyment ten nie został upowszechniony.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Poprzednia stronaNastępna strona

Posty: 855 • Strona 26 z 351 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 35

Powrót do Nie związane



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron